Rinkimai 2016: TS-LKD pristato veiklos programines nuostatas miškų ūkio srityje

2016 - 10 - 06

Rinkimai 2016: TS-LKD pristato veiklos programines nuostatas miškų ūkio srityje

Lietuvos miško savininkų asociacija (LMSA) pakvietėme  į Seimą kandidatuojančias politines partijas skelbti savo veiklos programines nuostatas. Mūsų portalo www.lietuvosmiskai.lt lankytojus domina, kokius visuomenei, privačių miškų savininkams ir miškininkams svarbius sprendimus partijos yra pasirengę įgyvendinti, jei rinkėjai patikėtų Seimo nario mandatą.  Tai turėtų padėti ~250 tūkst. miško savininkų, ~4 tūkst. miškų urėdijų darbuotojų ir ~ 8 tūkst. kitų miškuose darbančiųjų, ~45 tūkst. medienos pramonės darbuotojų apsispręsti, už kurias politines jėgas balsuoti spalio 9 d. vyksiančiuose 2016 m. Seimo rinkimuose. Kviečiame susipažinti su Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos kandidatės į aplinkos ministrus Radvilės Morkūnaitės-Mikulėnienės pateikta glausta pozicija.

Atsako: TS-LKD „šešėlinė“ aplinkos ministrė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė

1. Situacijos vertinimas. Kokia Jūsų bendra nuomonė dėl miškų ir miškų ūkio vaidmens Lietuvoje, šio sektoriaus svarbiausių iššūkių ir galimybių?  Kaip vertinate privačios nuosavybės teisių atkūrimą miškams ir situaciją šalies privačiuose miškuose?

- Dėl privačių miškų: esame už tausų ir racionalų išteklių naudojimą. Esu už glaudų dialogą su miškų savininkais, įsiklausymą į jų keliamas idėjas, pastangas spręsti iškylančias problemas.

2. Valdymas. Ar jūsų partija  prioritetiškai sieksite kuruoti miškų ūkio sritį? Kuriuos žmones partija numačiusi deleguoti į šią atsakomybės sritį ir į kokius postus? Įvardinkite, kokius esminius sprendimus numatote įgyvendinti miškų ūkio politikos, struktūrinės pertvarkos bei valdymo srityse?

- Miškų valdyme reikia pertvarkų. Turime sutarti su urėdijomis pereinamuosius laikotarpius ir judėti link efektyvesnio valstybės išteklių valdymo. Europos ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija nurodo, kad miškų administravimo įmonių veikla yra antroje vietoje pagal nuostolingumą (po Lietuvos geležinkelių), o tai kelia didelį nerimą. Mūsų tikslas – efektyvus išteklių valdymas.

- Dėl personalijų: laikomės pozicijos, kad svarbiausia – žinios ir kompetencija, o ne partinė priklausomybė.

3. Požiūris į privačią nuosavybę. Ar sutinkate, kad pastaruosius du dešimtmečius savininkų teisės buvo vis labiau apribojamos, ūkinė veikla vis labiau reglamentuojama, reikalavimai - vis labiau smulkmeniški, nuolat griežtinamas ekonominis miško išteklių naudojimas, dėl įvedamų draudimų atsirandantys nuostoliai- tik dalinai kompensuojami, o baudos drastiškai didinamos?  Jūsų požiūriu- ar tokia politika yra adekvati situacijai, garantuojanti ilgalaikį požiūrį į nuosavybę, užtikrintumą teisingumu mūsų Valstybėje? Ką šioje srityje numatote nuveikti per kadenciją? Koks yra Jūsų požiūris į privačioje ir valstybės nuosavybėje esančių miškų naudojimo ypatumus, kad užtikrinti geriausią galimą pusiausvyrą tarp nuosavybės teisių, ekonominės naudos ir socialinės atsakomybės?

 - Dėl įstatyminės bazės: pritariu, kad yra perteklinis reguliavimas, reikia peržiūrėti įstatyminę bazę ir jei įmanoma atsisakyti perteklinių nuostatų. Apskritai, įstatymuose apstu vietos „kūrybiškumui“, iš to atsiranda landos ir aplinkybės korupcijai.

4. Finansai. Ar valstybės biudžeto (nacionalinių ir ES paramos) lėšų panaudojimas miškų ūkio reikmėms yra pakankamai efektyvus? Jeigu tobulintinas, kaip siūlote spręsti pagrindines problemas, kokias priemones ketinate įgyvendinti?

-

5. Mokesčiai. Ar panaikinsite  vienintelį tokį ES šalyse papildomą apyvartos pobūdžio 5% mokestį privačių miškų savininkams [įvestą Miškų įstatymo pakeitimo įstatymu (Nr. XII-761) 2014-01-23] kaip žalingą privataus miškų ūkio plėtrai ir diskriminuojantį miškų savininkus kitų verslo sričių atžvilgiu. Kaip numatote pertvarkyti mokesčių sistemą miškų ūkiui?

-Dėl 5% mokesčio - mano nuomone jis nereikalingas ir sunku suprast, kam jis įvestas. Nepritariu papildomui apyvartos pobūdžio 5 proc. mokesčiui, kuris taikomas privačių miškų savininkams.

6. Medienos pramonė. Koks Jūsų požiūris į medienos pramonės esamą būklę ir būtinas vystymo kryptis Lietuvoje? Kokią politiką ir kaip įgyvendinsite  medienos pramonės atžvilgiu Lietuvoje?

-

7. Medžioklė. Ar Medžioklės įstatyme įtvirtinsite kad teisės medžioti (naudoti medžioklės plotus) suteikimas privačioje žemėje priklauso žemės/miško savininkui (t. y. žemės ir miškų savininkų teisę sutartiniais pagrindais nustatyti jų nuosavybėje esančių plotų  naudojimą  medžioklei), o medžiotojams- žemės/miško savininkams – teisę medžioti nuosavose valdose (jei valdos mažos-susikoperavus  ar išsinuomavus). Kaip spręsite nuostolių atlyginimą ūkininkams ir miškų savininkams už žvėrių padarytą žalą?

-

8. Aplinkosauga. Kaip numatote optimizuoti ir racionalizuoti aplinkosauginius apribojimus bei pačias saugomas teritorijas? Kaip spręsite nuostolių atlyginimą ūkininkams ir miškų savininkams atsirandančius dėl aplinkosauginių apribojimų?

-

 9. Argumentai. Įvardinkite bent tris svarbiausius dalykus- kodėl privačių miškų savininkai turėtų balsuoti būtent už Jus,  kaip tinkamiausią pasirinkimą renkant 2016-2020 m. Seimą.

- Bendravimas - pagrindinis uždavinys: t.y. tartis, diskutuoti. Jau minėjau- esu už glaudų dialogą su miškų savininkais, įsiklausymą į jų keliamas idėjas.

Ačiū  už Jūsų atsakymus.