Naujienos

2024 - 01 - 22

Miškų sektoriaus atstovai susitiko su aplinkos ministru Simonu Gentvilu. Ministras atsiprašė.

Šį pirmadienį, sausio 22 d., šalies miškų sektorių atstovaujančių Privačių miškų savininkų asociacijos, Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos - LMSA, Lietuvos miškų ūkio rūmų, Lietuvos medienos pramonės įmonių asociacijos "Lietuvos mediena", Medienos perdirbimo asociacijos, Miško darbų rangovų asociacijos ir Vakarų Lietuvos medienos perdirbėjų ir eksportuotojų asociacijos atstovai susitikome su Aplinkos ministerijos vadovybe: aplinkos ministru Simonu Gentvilu, viceministru Kęstučius Šetkumi, AM Miškų ir Gamtos apsaugos politinių grupių vadovais Nerijumi Kupstaičiu ir Algirdu Klimavičiumi, Valstybinės miškų tarnybos vadovais- direktoriumi Sauliumi Vasiliausku ir jo pavaduotoju Albertu Kasperavičiumi. Susitikime taipogi dalyvavo AM ir pavaldžių institucijų specialistai.

Aptartos skaudžiausios bėdos, susijusios su jau du mėnesius stringančiu leidimų kirsti mišką išdavimu, kai miškas patenka į „Natura 2000“ teritorijas, reikalavimų biržių skaitmenizavimui įsigaliojimu, paviršinių vandens telkinių apsaugos zonomis ir juostomis, 5 proc. privalomaisiais atskaitymais iš pajamų už parduotą medieną.
Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos (LMSA) išsakyti  miško ir žemės savininkų reikalavimai:

1) Sugrąžinti dirbančius miško savininkus, miškininkus ir rangovus į miškus. Nutraukti jau 2 mėn. trunkantį darbų miškuose stabdymą dėl perdėto biurokratizmo, atblokuojant leidimų medžiapjūtei išdavimą ir miškotvarkos projektų derinimą miškuose, kuriuose išskirtos NATURA 2000 teritorijos ir taikant vieno langelio principą. Pradėti taikyti naujas biurokratines procedūras tik tuomet, kaip tam pilnai pasiruošta, o ne eksperimentuoti miškų sektoriaus sąskaita;

2) Realiai atlyginti nuostolius, patiriamus žemės ir miško savininkų dėl nustatytų draudimų ūkinei veiklai ir nuosavybei. Įgyvendinti tik tokias ambicijas, kurios yra pakeliamos šalies biudžetui ir piliečiams;

3) Panaikinti išimtinai tik miškams taikomą specialų 5 proc. apyvartos mokestį nuo galutinės pardavimo kainos, vienintelį tokį ES šalyse;

4) Sutartinai saugoti realias gamtines vertybes, o ne km2 , kuomet tiesiog beatodairiškai plečiamos teritorijos su jose nustatomais draudimais žemės/miško savininkų sąskaita.

5) Užtikrinti, kad privačios nuosavybės naudojimo apribojimai ar draudimai galėtų būti įvedami tik su žemės/miško savininko žinia ir sutarimu dėl praradimų atlyginimo dydžio;

6) Valdžios institucijų smulkmeniškos biurokratijos ir baudžiamosios kontrolės praktiką keisti į bendradarbiavimą ir dialogą su žemės/miško savininkais.

Sugrąžinti dirbančius miško savininkus, miškininkus ir rangovus į miškus. Pirmiausiai su ministru aptarėme susiklosčiusią situaciją dėl antrą mėnesį Aplinkos ministerijoje ir jai pavaldžiose valstybinėse institucijose- VMT ir VSTT- vykstančio chaoso joms nusprendus be jokio išankstinio pasirengimo pradėti reikalauti iš besikreipiančiųjų dėl leidimų miškui kirsti (įskaitant sanitarinius kirtimus), pranešimų bei miškotvarkos projektų derinimo miško savininkų bei miškininkų reikalauti papildomai pateikti atskirą prašymą įvertinti planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimo poveikio įsteigtoms ar potencialioms „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumą. Klausimą pristatęs LMSA pirmininkas Algis Gaižutis pažymėjo, kad iki šiol tokio atskiro reikalavimo įprastai miškų ūkio veiklai nebuvo taikoma (taikyta tik statyboms ir kai vykdavo žemės paskirties keitimas), galimybės vykdyti ūkinę veiklą miškuose, kuriuose yra išskirta NATURA2000 teritorijos, buvo pagal visus galiojančius reikalavimus derinamos su VSTT ir saugomų teritorijų direkcijomis. Tiesiog atskiro galimo poveikio reikšmingumo vertinimo akto nebuvo pildoma.  
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo  (LVAT) Administracinėje byloje Nr. eA-716-624/2023 2023 m. gruodžio 6 d. pateikti teisės taikymo išaiškinimai ir tolimesnis jų paisymas platesniu mastu miškų ūkinės veiklos reguliavimo praktikoje turėtų būti atliekamas tik patikslinus galiojantį teisinį reguliavimą, vadovaujantis protingumo, pagrįstumo ir proporcingumo principais. Neužmirštant, kad teisinėje valstybėje galioja taisyklė: “lex retro non agit” (įstatymas atgal negalioja). Tuo tarpu  dėl AM pavaldžių institucijų chaotiškų sprendimų “apsidraudžiant” jau antras mėnuo, kaip Natura 2000 teritorijose, kurios sudaro ~30% Lietuvos miškų, nebevyksta jokia ūkinė veikla, nėra išrašomi tam reikalingi leidimai, pranešimai ar patvirtinami miškotvarkos projektai. Pasitarime dalyvavę Algirdas Klimavičius, AM Gamtos apsaugos gr. vadovas ir Saulius Vasiliauskas, VMT direktorius pateikė statistiką, kad kas savaitę institucijos gauna ~370 prašymų įvertinti poveikio reikšmingumą, o per pastaruosius du mėnesius VSTT sugebėjo pateiti tik apie dvi dešimtis atsakymų, iš kurių 9 buvo teigiami.
Pasitarime dalyvavęs Mantas Lesniauskas, LMSA Varenos skyr. pirmininkas, informavo, kad tik jo valdomuose miškuose per šį laikotarpį sustabdyta jau paruoštų ir suplanuotų darbų ~5000 m3 apimtyse. Minejome ir kito aktyvaus miško savininko iš Žemaitijos -Antano Tarvydo- situaciją, kur darbai sustojo net 200 ha miškų. Dar daugiau, jau išduoti leidimai imti naikinti, suderinti projektai nebetvirtinami. Apie tai daugiau papasakojo su praktiniais pavyzdžiais Audrius Radvilavičius, Miško darbų rangovų asociacijos vadovas. Tas jau dabar neša ženklius nuostolius šalies miškų sektoriui ir kelia pagrįstą bei augantį pasipiktinimą.
Išklausęs asociacijų atstovų ir susipažinęs su susikaupusiomis ūkininkavimo miškuose problemomis aplinkos ministras Simonas Gentvilas atsiprašė už ministerijos ir jai pavaldžių institucijų ikišiolinį negebėjimą spręsti susidariusią situaciją. Jis pažadėjo, kad iki šios savaitės penktadienio bus priimti būtini sprendimai, kurie leistų miško savininkams ir miškininkams grįžti darbuotis į miškus.
<...>bus papildyta<...>
_________________________
Kodėl pribrendo būtinybė protestuoti, kuomet valdžia negirdi ir nesiklauso į žmonės svarbius dalykus- kalbėjome "Žinių radijo" laidoje "Dienos klausimas" 2024-01-22 (pirmadienį). Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacija - LMSA pirmininko Algio Gaižučio pasisakymas- nuo įrašo 30:04 min.
Nuoroda į laidos įrašą: https://rb.gy/xmf5sz

Laidoje diskutuoja: Žemės ūkio tarybos prezidentas Ignas Hofmanas, aplinkos ministras Simonas Gentvilas, žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis, Lietuvos policijos viešosios tvarkos biuro vadovas Vytautas Grašys, Lietuvos miško ir  žemės savininkų asociacijos vadovas Algis Gaižutis, Seimo kaimo reikalų komiteto narys Kęstutis Mažeika.
__________________________