Klauskite - atsakome
Turiu misku ukio paskirties zemes sklypa, kuris apie 100m ribojasi su asfaltuota poilsio aikstele, i kuria yra nuovazos is abieju magistrales pusiu. Problema yrata, kad medziai- ivairaus amziaus pusys- augancios salia aiksteles kelia pavoju sustojusiems pailseti zmonems ir ju transportui. Pavojus atsiranda ziema del krentancio nuo medziu sniego ir ledo, luztanciu saku, nuo stipraus vejo galimai griuvanciu medziu. Toliu atveju per 25 metus, kuomet esu savininkas, yra buve ne karta, ir tik laimingo atsitiktinumo deka nebuvo nukentejusiuju. Kokios misko prieziuros priemones galimos, siekiant uztikrinti sauguma?Gal but galimas specialusis misko kirtimas salia aiksteles?Taip pat prasau paaiskinti kas butu atsakingas ivykus nelaimei- ar misko savininkas , ar tas, kuris pastate savo transporta po medziais.
Gerb.Edgarai,
Aplinkos ministerijos Miškų politikos grupės specialistai taip išaiškino galimybes jūsų aprašytoje situacijoje:
Kol gera sanitarinė būklė ir jei toje vietoje nėra numatyta jokių kitų kirtimų, vien todėl, kad galbūt vėjas nulauš šakas ir galbūt kažkas nukentės, kirtimų (t.p. ir specialiųjų) vykdyti negalima, nebent savininkas šalintų sausuolius, atliktų jaunuolynų ugdymą ar kirstų savo reikmėms 3 ktm/ha. Dėl žalos, tai miško savininkas atsakytų tik esant visoms bendrosioms civilinės atsakomybės sąlygoms: neteisėtiems veiksmams, žalai, neteisėtų veiksmų ir žalos priežastiniam ryšiui, kaltei (CK 6.246–6.249 straipsniai). Bet jei tų medžių sanitarinė būklė gera ir miško savininkui pagal teisės aktus nėra pareigos juos nukirsti, tai kažin ar pavyktų įrodyti jo neteisėtus veiksmus ir kaltę, jeigu kažkas ir nutiktų.
Tikimes, kad ši informacija bus jums naudinga.
LMSA
Laba diena,
noriu paklausti ar galima miškų ūkio paskirties sklype šalia ežero pasistatyti nedidelę pirtelę be pamatų savo naudojimui. Sklypas nėra saugomoje teritorijoje.
Sveiki, Vygantai,
tiesiogiai pasistatyti pirtelę nepakeitus žemės paskirties esamas teisinis reguliavimas draudžia [žiūr.pvz.: https://bit.ly/30G2ooI ], kaip tai nebūtų nelogiška. Tad žmonės ieško išeičių: įrengia namelius medžiuose, atsiveža laikinai mobilias pirteles ant ratų ir pan.
Oficialų atsakymą užklausęs gausite iš Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos.
LMSA
Laba diena, kur reiktų kreiptis, norint atsidalinti mišką, esant 2 savininkams.
Gerb.Agne,
oficialius išaiškinimus jums gali suteikti tik kvalifikuotas teisines paslaugas teikiantys specialistai (advokatai, teisininkai), mes pateikiame asociacijos nuomonę užduotu klausimu:
Jūsų aprašytoje situacijoje galimi šie sprendimai: galite atsidalinti notariškai tik savo dalį bendroje nuosavybėje arba atsidalinti į atskirus sklypus (jei galima)..
Dėl atsidalinimo bendru atveju derėtų kreiptis į Nacionalinės žemės tarnybos teritorinį padalinį savivaldybėje (anksčiau vadinosi žemėtvarkos skyriumi), kontaktus rasite www.nzt.lt
Dėl atsidalinimo galimybių. Miškų įstatymo 4 str. 3 dalyje nurodomi atvejai, kada galima atsidalinti bendraturčiams valdą, kai po atidalinimo valdos tampa mažesnės kaip 5 ha:
3. Privati miško valda arba privačiame ne miškų ūkio paskirties žemės sklype esanti miško žemė neskaidomos į dalis, jeigu privati miško valda arba privačiame ne miškų ūkio paskirties žemės sklype esančios miško žemės plotas yra arba tampa mažesnis kaip 5 hektarai, išskyrus atvejus, kai:
1) atidalijama bendraturčių valdoma privati miško valda arba privačiame ne miškų ūkio paskirties žemės sklype esanti miško žemė, jeigu šie sklypai buvo suformuoti atkuriant nuosavybės teises asmenims bendrosios nuosavybės teise pagal įstatymus, reglamentuojančius piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimą. Šiuo atveju privati miško valda arba privačiame ne miškų ūkio paskirties žemės sklype esanti miško žemė gali būti padalyta į ne daugiau dalių, negu sprendime nurodytas bendraturčių skaičius dėl nuosavybės teisių atkūrimo šiame sklype;
2) atidalijama privati miško valda, kurioje yra žemės ūkio naudmenos, atidalijant šias žemės ūkio naudmenas. Šiuo atveju formuojami du – miškų ūkio paskirties ir žemės ūkio paskirties – žemės sklypai, o suformuoto miškų ūkio paskirties žemės sklypo plotas negali būti mažesnis negu iki atidalijimo buvusios miško žemės plotas;
3) atidalijama privati miško valda arba privačiame ne miškų ūkio paskirties žemės sklype esanti miško žemė, kurioje yra teisėtai pastatytas gyvenamasis namas arba gyvenamasis namas kartu su jo priklausiniais, Nekilnojamojo turto registre įregistruotas atskiru nekilnojamojo turto objektu (pagrindiniu daiktu), formuojant atskirus žemės sklypus – miškų ūkio paskirties žemės sklypą ir kitos paskirties žemės sklypą, kuris formuojamas gyvenamajam namui kartu su jo priklausiniais, Nekilnojamojo turto registre įregistruotam atskiru nekilnojamojo turto objektu (pagrindiniu daiktu), eksploatuoti;
4) atidalijama privati miško valda buvusiai sodybai atstatyti.
Jei valda yra saugomoje teritorijoje, LR Saugomų teritorijų įstatyme yra papildomų apribojimų- peržiūrėkite 31 straipsnį. Žemės nuosavybė saugomose teritorijose čia...>>>
Jei pagal aukščiau nurodytas sąlygas atsidalinti negalite, tuomet galite atsiskirti savo dalį bendroje nuosavybėje notariškai. Tam reikia bendraturčių sutarimo ir žemėtvarkininko ar miškotvarkininko parengto valdos atidalinimo tarp bendraturčių brėžinio, kurį turės patvirtinti notaras.
LMSA