
🔴 Aplinkos ministerija ir Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT) parengė dokumentus naujoms ES saugomų teritorijų tinklo „Natura 2000“ teritorijoms paskelbti ir naujoms gamtos vertybėms įtraukti į dabartines jo teritorijas. Tuo nelabai džiaugiasi miškų savininkai ir ūkininkaujantys valstybės miškuose, nes suvaržius ūkinę veiklą jie patirtų ekonominių nuostolių.
Asociatyvi iliustracija: "Ūkininko patarėjo"
Planuojamos šios naujos arba praplečiamos dabartinės saugomos teritorijos: Asvejos ežerynas, Bilsinyčios ir Šunijos upės, Naujojo Lentvario, Raigardo, Varčios, Miškinių kaimo ir Vilkaičių apylinkės, Trakėnų, Vidzgirio, Kalnaberžės ir Rietavo miškai, Dainavos giria, Grandai, Metelių regioninis parkas, Strošiūnų šilas, Virvytės slėnis, Joniškėlio dvaro parkas.
Paskelbus minėtas naujas teritorijas, „Natura 2000“ tinklo vietovių sąrašas bus papildytas 31 EB svarbos natūralių buveinių tipu ir 12 rūšių. Planuojama šį tinklą baigti formuoti iki šių metų pabaigos, tad žemės savininkai ar valdytojai dar gali teikti VSTT pastabas.
[...]
Seimas turėtų sutvarkyti įstatyme suveltą painiavą
Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos (LMSA) valdybos pirmininkas dr. Algis Gaižutis, paklaustas apie Aplinkos ministerijos ir Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos išplatintus pranešimus apie planuojamas skelbti naujas „Natura 2000“ teritorijas ir esamų praplėtimą, sakė, kad jie yra įdomūs keletu aspektų.
„Pirmiausia – tai ganėtinai akivaizdžiai atsiskleidžia visos teisinės “maklės”, kuriomis, manau, yra sąmoningai prifarširuotas visas LR saugomų teritorijų įstatymas bei jį įgyvendinantys teisės aktai. Kad niekas per daug nesusigaudytų, kas ir kaip realiai yra reglamentuojama ir turi vykti. Neįtikėtina, tačiau pagal Saugomų teritorijų įstatymą (4 str. 1 d.) galima interpretuoti, kad „Natura 2000“ teritorija nėra saugoma teritorija, lygiai kaip ir Buveinių apsaugai svarbios teritorijos…!? Išeitų, kad informavimas ir kompensacijos neprivalomos. Dar įtvirtinta įstatyme (4 str. 2 d.), kad į „Natura 2000“ gali būti įtraukta tik saugomos teritorijos ar jų dalys, todėl jeigu į „Natura 2000“ įtraukiama ne esama saugoma teritorija, pagal įstatymo raidę, tai jam prieštarautų. Tačiau steigimas aprašytas Saugomų teritorijų įstatymo 24(1) str. Tad pagal įstatymo dvasią būtų lyg ir saugoma teritorija, – esamas vingrybes bando paaiškinti LMSA valdybos pirmininkas. – Veiklos apribojimai atsiranda pagal Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymą, tačiau ten kalbama apie buveines draustiniuose. Jei buveinės ne draustiniuose, galioja buveinių nuostatai, kuriuose apie kompensacijas už įvedamus apribojimus nuosavybei ir ūkinei veiklai – nė žodelio“.
Antra, pasak dr. A. Gaižučio, jei jau steigiama nauja saugoma teritorija ar plečiamos esamos ribos, tai turi būti daroma vykdant visas numatytas teritorijų planavimo procedūras (rengiami teritorijų planavimo dokumentai, konsultuojantis su tos žemės, kurioje planuojama plėtra, savininkais, bendruomene ir vadovaujantis LR Saugomų teritorijų 23 straipsniu – Saugomų teritorijų steigimas ir jų ribų nustatymas.
„Dabar vyksta kažkokia šio proceso imitacija: paskelbiama žinutė, pateikiama nuoroda į steigiamų bei plečiamų saugomų teritorijų, neva, dokumentus, o realiai – tik planelius be jokios papildomos informacijos ir kviečiama pateikti pastabas ar pasiūlymus. Ką galima komentuoti, jei daugelis pažiūrėję į tuos pdf format planelius net savo valdų ribų identifikuoti negalės, jau nekalbant apie informaciją, kas ir kodėl planuojama. Asociacija irgi negali kažkokio bendresnio vertinimo pateikti, nes prie VSTT disponuojamos medžiagos neturime priėjimo, o buveinių inventorizacijos, to proceso pagrįstumo, tikslingumo vertinti tik iš pateikto bendro žemėlapio – jokių galimybių. Tą vertiname kaip gudravimą, stebėjimą, ar žemės ir miško savininkai, ūkininkai, miškininkai iš viso sureaguos į šį procesą, ar susidūrę su neaiškumais nesureaguos ir tada bus galima plėtoti savo užmačias toliau“, – situacijos absurdiškumą aiškina pašnekovas.
Didelė bėda, dr. A. Gaižučio teigimu, kad VSTT parengė Aplinkos ministro įsakymu Nr. 210 tvirtinamų vietovių, atitinkančių gamtinių buveinių apsaugai svarbių teritorijų atrankos kriterijus, sąrašo, skirto pateikti Europos Komisijai, papildymą ir taip nori apeiti teritorijų planavimo ir saugomų teritorijų įstatymų reikalavimus dėl saugomų teritorijų steigimo ar plėtimo. O kai tas sąrašas bus pateiktas Europos Komisijai, paskelbtų teritorijų iš jo “neiškrapštysi”.
„Būtent dabar miško ir žemės savininkams, valdytojams, miškininkams reikia būti neabejingiems ir reikalauti, kad Aplinkos ministerija vykdytų viską realiai konsultuodamasi ir pagal visas privalomas teritorijų planavimo procedūras, o Saugomų teritorijų įstatymo stebėseną įgyvendinantis Seimo Aplinkos apsaugos komitetas turėtų imtis ir sutvarkyti įstatyme suveltą painiavą“, – įsitikinęs LMSA valdybos pirmininkas. [...]
Išsamiau: Rūtos Steponaitytės strsipsnyje "Naujų „Natura 2000“ teritorijų privalumai ir trūkumai" portale miskininkas.eu čia...>>>

|