
Šį trečiadienį Vyriausybė palaikė aplinkos ministro Simono Gentvilo teikiamą klausimą dėl kompensacijų už aplinkosauginius apribojimus ūkinei veiklai i rnuosavybei apskaičiavimo ir išmokėjimo. [LRV posėdžio 2021-02-24 medžiaga Klausimas Nr6. ➡ https://bit.ly/3usUIR6]. Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacija (LMSA) eilę pastarųjų metų nuosekliai kėlėme šią problemą, kad dabartinė kompensavimo tvarka yra netenkinanti miško ir žemės savininkų, o išmokamos sumos, netgi jei atskirais atvejais ir priskaičiuojamos, yra neadekvačios patiriamiems nuostoliams.
𝗡𝘂𝘀𝗽𝗿𝗲̨𝘀𝘁𝗮 𝘀𝗶𝘂̄𝗹𝘆𝘁𝗶 𝗦𝗲𝗶𝗺𝘂𝗶:
🔹 apskaičiuojant kasmetines kompensacijas privataus miško savininkams skaičiavimams naudoti palūkanų normą mažiausiai 𝟯,𝟱 𝗽𝗿𝗼𝗰.; 🔹kad 𝘁𝗲𝗶𝘀𝗲̇ 𝗶̨ 𝗸𝗼𝗺𝗽𝗲𝗻𝘀𝗮𝗰𝗶𝗷𝗮̨ 𝗻𝗲𝗻𝘂𝘁𝗿𝘂̄𝗸𝘀𝘁𝗮, jeigu pasikeičia žemės sklypo savininkas; ____________ Detaliau. Esmė- saugomose teritorijose taikomo kompensacijų mechanizmo nepatrauklumą iš esmės lemia tai, kad kasmetinės kompensacijos už miškuose taikomus apribojimus yra per mažos ir kompensacijos teisė nutrūksta, kai pasikeičia žemės sklypo savininkas.
Atsižvelgiant į tai, siekint išspręsti prieštaravimą tarp Saugomų teritorijų įstatymo ir Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo nuostatų, reglamentuojančių kompensacijas už saugomose teritorijose nustatytus veiklos apribojimus, siūloma tobulinti ir saugomose teritorijose taikomą kompensacijų mechanizmą keisti tokiomis teisinio reguliavimo priemonėmis:
tobulinti Saugomų teritorijų įstatymo 32(1) straipsnio 1 dalies nuostatas papildant, kad ir už saugomose teritorijose nustatytų specialiųjų žemės naudojimo sąlygų taikymą kompensacijos išmokamos ir apskaičiuojamos pagal šiame Saugomų teritorijų įstatymo 32(1) straipsnyje numatytą kompensacijų apskaičiavimo mechanizmą;
▪tobulinti Saugomų teritorijų įstatymo 32(1) straipsnio 3 dalies 1 punkte nustatytą kasmetinių kompensacijų privataus miško savininkams apskaičiavimo principą, kad būtų išvengta situacijų, kai kasmetinė kompensacija sumažėja iki socialiai neteisingo lygio tik dėl to, kad skaičiavimuose naudojamos vidutinės metinės palūkanų, mokamų einamaisiais metais Lietuvos komerciniuose bankuose už ilgalaikius (nuo 2 metų) terminuotus indėlius, normos sumažėja priartėdamos prie 0 reikšmės arba tampa neigiamomis ir todėl kompensacijos nemokamos. Siūlytina nustatyti mažiausią 3,5 proc.. kasmetinės kompensacijos skaičiavimuose naudojamą palūkanų normą, kuri užtikrintų minimalų kasmetinės kompensacijos dydį;
▪tobulinti Saugomų teritorijų įstatymo Nr. I-301 32(1) straipsnio 4 dalies 1 punkto nuostatas, kurių taikymas šiuo metu lemia, kad teisė į kompensaciją nutrūksta, jeigu pasikeičia žemės sklypo savininkas, todėl nuostolių patiria parduodamo žemės sklypo savininkas, nes dėl tokios sąlygos sumažėja parduodamo žemės sklypo rinkos vertė, arba socialinį neteisingumą patiria paveldimo žemės sklypo paveldėtojai.
Saugomų teritorijų įstatymą patikslinus pagal projektu Vyriausybės teikiamus pasiūlymus, nustatant konkrečią mažiausią 3,5 proc. kasmetinės kompensacijos skaičiavimuose naudojamą palūkanų normą, bendras valstybės biudžeto lėšų poreikis kompensacijoms privačių miškų savininkams išmokėti keistųsi. Bendras metinis lėšų poreikis kompensacijoms, apskaičiuotoms pagal Kompensacijų privataus miško savininkams už saugomose teritorijose nustatytus veiklos apribojimus apskaičiavimo ir išmokėjimo tvarkos aprašą, išmokėti per paskutinius 10 metų svyravo 7,3–1,5 tūkst. eurų ribose, o kompensacijų skaičiavimuose taikyta palūkanų norma svyravo 5,3–0,4 proc. ribose.
Projektu siūloma nustatyti mažiausia 3,5 proc. kasmetinės kompensacijos skaičiavimuose naudotina palūkanų norma pasirinkta vadovaujantis Europos Komisijos „Ekonominės naudos analizės atlikimo metodikos gairėse“ 08/2006 siūloma minimalia socialine diskonto norma. Atsižvelgiant į tai, kad 2020 m. palūkanų norma buvo 1,19 proc., tikėtina, kad priėmus įstatymą lėšų poreikis kasmetinėms kompensacijoms išmokėti galėtų išaugtų maždaug trigubai, preliminariai vertinant, neturėtų viršyti 15 tūkst. Eur. Įvertinus projektu siūlomus pakeitimus, planuojamos kompensacijos už saugomose teritorijose nustatytus veiklos apribojimus bus mokamos iš Aplinkos ministerijai patvirtintų 2021 m. asignavimų.
|