Naujienos

2023 - 05 - 31

Žemės ūkio ateities forumas Forum for the Future of Agriculture (FFA) skatina įsipareigojimus veikti čia ir dabar

Šiandien, gegužės 31d., Madride, Ispanijoje- dalyvaujame pirmąjame regioniniame metų renginyje Forum for the Future of Agriculture (FFA), kuris vyksta Ispanijos nacionalinėje mokslinių tyrimų taryboje (CSIC). Žemės ūkio ateities forumas skirtas aptarti žemės ūkį ir aplinką nacionaliniu lygiu visoje Europoje.

Pagrindinė žinutė buvo pradėti vykdyti įsipareigojimus, paskelbtus kovo mėnesį ir kurie gali prisidėti prie atsparesnio, tvaresnio klimato kūrimo ateityje. Labai svarbu subalansuota ir gamtai teigiama maisto ir žemės ūkio sistema. Forumo dėka pasinaudota galimybe su partneriais dar kartą išreikšti savo bendrus įsitikinimus ir vertybes, bendradarbiaujant ir siekiant bendrų tikslų. Pokyčių metas negali būti stipresnis - nei dabar. Dėl šios priežasties ir toliau bus remiama lyderystė, kurios ėmėsi Europos Sąjunga, skambindama pavojaus varpais ir imdamasi esminių žingsnių įgyvendinant žaliąjį kursą, siekiant sumažinti besikeičiančio klimato keliamą riziką.

Tai taip pat svarbu maistui ir žemės ūkiui, kaip ir visiems kitiems Europos ekonomikos sektoriams, nes turi būti pereinama prie tvaresnio reikalingo maisto gamybos būdo. Tai turi apimti esminio gamtos ir sveikų ekosistemų vaidmens atkūrimą remiant tvarų žemės ūkį. Atlikus perėjimą atsiras naujų galimybių kurti vertę žemės ūkio maisto produktų sistemoje. Europa neturi aprūpinimo maistu problemos, ypač lyginant su kitomis pasaulio šalimis, tačiau yra nemažai labai rimtų pavojų, susijusių su prieiga prie sveiko ir įperkamo maisto, biologinės įvairovės nykimo ir ekstremalių oro sąlygų, kurias sukelia kintantis klimatas. Būtent dėl šių priežasčių Žemės ūkio ateities forumas remia tokių iniciatyvų kaip „Nuo ūkio iki stalo“ ir „Biologinės įvairovės strategijos“, „Gamtos atkūrimo“ ir siūlomų dirvožemio sveikatos įstatymų tvarumo tikslus. Svarbu, kad kuo greičiau būtų siekdama šių tikslų. Skirtingų nuomonių dėl tikslų įgyvendinimo visada buvo ir bus. Būtina, kad dialogas vyktų siekiant užtikrinti, kad bet kokia strategija, politika ar įstatymas būtų kuo patikimesnis, pagrįstas mokslu ir leistų pasiekti norimų ir būtinų rezultatų. Tikrasis tvarumas gali būti pasiektas tik tenkinant žmonių poreikius, iš kurių svarbiausias yra maistas, efektyviausiu energijos ir medžiagų požiūriu ir gerbiant ekosistemų paslaugų vertę. Kad viso tai pasisektų, ūkininkai, kurie yra pereinamojo laikotarpio centre, turi turėti galimybę gauti geriausius patarimus ir informaciją, taip pat gauti visas naujoves tiek praktiniu, tiek technologiniu požiūriu, būti finansiškai remiami už tvarumo pastangas ir sąžiningai atlyginama už pastangas. 

Raginimo veikti įsipareigojimai:

  1. Plėtoti ir didinti regeneracinį žemės ūkį, kartu taikant panašius metodus, paremtus bendrais metrikais, padedančiais pasiekti geresnių produktyvaus ir aplinką tausojančio ūkininkavimo rezultatų.
  2. Gamtos kapitalo, pvz., vandens, dirvožemio, oro ir biologinės įvairovės, įvertinimas ir apskaita žemės ūkio maisto produktų sistemoje.
  3. Prisidėti prie viešojo finansavimo rinka grindžiamų paskatų gamtos atkūrimo ir kitų ekosistemų paslaugų teikimo kūrimo ir derinimo.
  4. Dalijimasis žiniomis ir naujovių diegimas technologijų ir praktikos srityse, kurios palaiko tiek maisto, tiek aplinkos saugumą, ir atsiribokite nuo tų, kurie to nedaro.
  5. Tvarumo integravimas į tiekimo grandines ir pasaulinę žemės ūkio maisto produktų prekybos sistemą, nepaliekant nieko nuošalyje.
  6. Informuoti apie nuoseklesnės žemės ūkio ir maisto produktų politikos kūrimą vietos, nacionaliniu, regioniniu ir pasauliniu lygmenimis ir toliau kurti viešąsias ir privačias partnerystes, kad būtų pasiektas didesnis poveikis.
  7. Didinti vartotojų informuotumą apie savo vaidmenį kuriant atsparesnę ir tvaresnę maisto ir žemės ūkio sistemą.
Darbotvarkė:
09:15–10:00 Atvykimas ir registracija.
10:00–10:15 Sveikinimo žodžiai. Konferencijos atidarymas:
Elisa Plumed, žemės ūkio žurnalistė.
Elena Cartea González, Ispanijos nacionalinės mokslinių tyrimų tarybos CSIC mokslo ir technikos sričių viceprezidentė.
10:15–11:20 Atidarymo sesija:
Hugo Morán Fernández, aplinkos apsaugos valstybės sekretorius, Ekologinio perėjimo ir demografinių iššūkių ministerija.
Gabriel Lodares, Europos žemės savininkų organizacijos viceprezidentas.
Catherine Geslain-Lanéelle, Europos Komisijos AGRI GD strategijos ir politikos analizės direktorė.
Daniel Calleja Crespo, Europos Komisijos Teisės tarnybos GD generalinis direktorius
Janezas Potočnikas, ForumforAg pirmininkas, RISE fondo pirmininkas ir Jungtinių Tautų aplinkos programos (UNEP) Tarptautinės išteklių grupės pirmininkas.
11:20–12:30 1 sesija – tvari gamyba didina prekybą? Grupės diskusija:
Bruno Capuzzi, „ApexBrasil“ (Brazilijos prekybos ir investicijų skatinimo agentūros) politikos pareigūnas.
Samuel Juárez Casado, Žemės ūkio ministerijos Žemės ūkio ir maisto generalinio sekretoriato patarėjas.
Maria Cruz Vaca Escribano, ANGED (Asociación Nacional Grandes Empresas de Distribución) ekonomikos reikalų direktorė
Pedro Gallardo, COPA COGECA viceprezidentas ir ALAS (Alianza Agricultura Sostenible) viceprezidentas.
Rosa Vañó, Castillo de Canena alyvuogių sulčių įkūrėja.
Moderatorė: Elisa Plumed, žemės ūkio žurnalistė.
12:30 - 13:15 Pertrauka.
13:15 - 14:30. 2 sesija. Biologinės įvairovės, atsparumo vandeniui ir dirvožemio gerinimas ūkininkaujant. Koks yra regeneracinio žemės ūkio vaidmuo?
Diskusija:
Ernesto Igartua Arregui, Žemės ūkio mokslų ir technologijų poskyrio koordinatorius, CSIC
Ana Rengifo Abbad, Islas de Corcho Natural
Mónica Andrés Enríquez, YARA Europos viceprezidentė.
Alfonso Chico de Guzmán, La Junquera ūkio operacijų vadovas.
Robertas Renwickas, „Syngenta Crop Protection“ EAME verslo tvarumo vadovas
Moderatorė:Elisa Plumed, žemės ūkio žurnalistė
Forumo uždarymas:
Alberto Arroyo, IUCN Europos regioninio biuro politikos ir programų vadovas.
Markas Titteringtonas, Žemės ūkio ateities forumo strategijos ir partnerysčių vyresnysis patarėjas.