Naujienos

2024 - 10 - 01

Vokietija rengia 9-ąją Forest Europe ministrų konferenciją Bonoje

Š.m. spalio 1-2 d.,  Europos miškų politikos procesui FOREST EUROPE pirmininkavimą baigianti Vokietija rengia 9-ąją ministrų konferenciją Bonoje, į kurią renkasi svarbi 44 ministrų asamblėja iš pasirašiusių šalių, Europos Komisijaos,  48 stebėtojų organizacijų atstovai ir 14 šalių stebėtojų. Numatoma priimti sprendimus, kurie sustiprins būsimą bendradarbiavimą Europos miškų srityje ir pasidalyti naujausiomis tvaraus miškų valdymo įžvalgomis įvairiuose mūsų regionuose.

 FOREST EUROPE (ministrų konferencija dėl miškų apsaugos Europoje) yra visos Europos savanoriškas įvairius miškų klausimus nagrinėjantis aukšto lygio miškų politikos procesas. Svarbiausias šio proceso renginys yra už miškus atsakingų ministrų konferencija.

Konferencijos vyksta kas 3–5 metus. Per pastaruosius 34 metus 9 šalys vadovavo  miškų apsaugos procesui.

Nors FOREST EUROPE yra savanoriškas procesas, į jame dalyvaujančių šalių ministrų konferencijose prisiimtus įsipareigojimus rimtai žiūri ir į nacionalinę politiką integruoja pasirašiusios šalys.  FOREST EUROPE naujausioje įgyvendinimo ataskaitoje, paskelbtoje prieš pat 9-ąją ministrų konferenciją, parodoma pastaruosius ketverius metus pasiekta pažanga. Ataskaitoje pabrėžiama, kaip veiksmingai įgyvendinti 8-osios ministrų konferencijos susitarimai ir koks yra jų poveikis miškų politikai.

Nuoroda į Forest Europe ataskaitą "Implementation of the FOREST EUROPE Commitments 2021-2024": https://foresteurope.org/wp-content/uploads/2024/09/9MC-Implementation-Report.pdf

Europos miškų ir miško sektoriaus atstovai paskelbė pareiškimą-ąjai ministrų konferencijojai dėl miškų apsaugos Europoje (Bonos konferencijai).

Miškai yra pagrindinė Europos ir pasaulio ekosistema, teikianti nepakeičiamą ekologinę, ekonominę ir socialinę naudą. Jie atlieka labai svarbų vaidmenį palaikant biologinę įvairovę, reguliuojant vandens ciklą ir klimatą, tiekiant žaliavas iš tvarių šaltinių Europos savarankiškumui palaikyti ir milijonams žmonių pragyvenimui. Nuolat didėjančio spaudimo kontekste FOREST EUROPE procesas jau tris dešimtmečius skatina struktūrinį ir įtraukų bendradarbiavimą Europoje, siekiant sukurti atitinkamas miškų sektoriaus strategijas.

Europos miškai ir miškų sektorius skatina tvarų ir daugiafunkcį Europos miškų valdymą tiek formuojant politiką, tiek vietoje. Todėl Bonos konferencijos proga norime išreikšti savo tvirtą paramą FOREST EUROPE, kaip vyriausybių vadovaujamam politikos procesui. Tai puiki galimybė pakartoti šio proceso svarbą ir pasiekimus bei jo regioninio dėmesio vertę. 

Priimdami Bonos ministrų deklaraciją ir Bonos ministrų sprendimą už miškus atsakingi Europos ministrai pateiks tvirtą žinią, kad toliau remtų Europos tvaraus miškų valdymo koncepciją ir skatins atsparesnius bei gyvybingesnius miškus ir miškų sektorių. Abu. dokumentai pristato bendrą mūsų žemyno viziją ir įsipareigojimą.

Bonos ministrų deklaracijoje dar kartą patvirtinama dinamiška tvaraus miškų valdymo koncepcija, kuri yra visų miškų ir miško sektoriaus bendruomenių pastangų kertinis akmuo. Deklaracijoje pabrėžiama tvarios ir žiedinės bioekonomikos ir efektyvaus išteklių naudojimo svarba, prisidedanti prie JT tvaraus vystymosi tikslų įgyvendinimo, yra bendras Europos vyriausybių ir suinteresuotųjų šalių siekis. Be to, užtikrinant, kad mūsų sektoriaus darbo jėga būtų aprūpinta reikiamais įgūdžiais ir žiniomis, tai dar labiau padidins miškų valdymo praktikos veiksmingumą ir tvarumą žemyne. 

Įsipareigojimas remti Ukrainą atkuriant jos miškų sektorių vykstant konfliktui yra solidarumo ir tarptautinio bendradarbiavimo pavyzdys, kurie yra „Forest Europe“ proceso bruožai. Ši iniciatyva ne tik padeda tautai, kuriai reikia pagalbos, bet ir stiprina visą Europos miškų tinklą, parodydama vienybės ir paramos galią.

Bonos ministrų sprendime dėmesys sutelkiamas į būtinybę didinti miškų atsparumą ir stiprinti tarptautinį bei tarpvalstybinį bendradarbiavimą. Atsižvelgiant į vis dažnėjančius ekstremalius klimato reiškinius ir jų pasekmes, miškų sveikata ir atsparumas pagrįstai laikomi prioritetiniais veiksmais tiek formuojant politiką , tiek vykdant veiklą vietoje. Atsparumas vykdant aktyvų tvarų miškų valdymą taip pat užtikrina, kad mišku pagrįstos pramonės šakos ir jų naudojamos kaimo bendruomenės galėtų toliau siekti ekonominių ir socialinių pastangų, taip išlikdamos pagrindiniais nuolat augančios žiedinės bioekonomikos veikėjais. Žaliųjų miškų darbo vietų ir švietimo skatinimas yra svarbi šių pastangų dalis. Investavimas į darbo jėgos kvalifikacijos kėlimą ir mokymą užtikrina, kad mūsų sektorius būtų gerai pasirengęs ateities iššūkiams. 

Todėl sveikiname Miškų rizikos fondo (FoRISK) sukūrimą, kuris skatins tarpvalstybinį bendradarbiavimą, keitimąsi žiniomis ir gebėjimų stiprinimą. 

Baigdami, kaip Europos suinteresuotosios šalys, norėtume pakartoti, kad ir toliau esame visiškai įsipareigoję toliau remti FOREST EUROPE darbą ir ministro sprendimo bei deklaracijos įgyvendinimą. Mes pasisakome už politiką ir praktiką, kuri leistų veiksmingai įgyvendinti praktiką.

Raginame visas FOREST EUROPE pasirašiusias šalis ir stebėtojus pasinaudoti šia galimybe ir dar kartą patvirtinti savo įsipareigojimus, stiprinti bendradarbiavimą ir plėtoti autentiškus veiksmus siekiant apsaugoti Europos miškus. Kartu galime užtikrinti, kad Europos miškai ir aktyvus miškų naudojimas ir valdymas ir toliau klestėtų, suteikdami neįkainojamos naudos ateinančioms kartoms. 

 

Pasirašančios organizacijos:

CEI-Bois – Europos medienos apdirbimo pramonės konfederacija

CEPF – Europos miškų savininkų konfederacija

Cepi – Europos popieriaus pramonės konfederacija

CETTAR – Europos žemės ūkio, kaimo ir miškų ūkio rangovų organizacija

Copa-Cogeca – Europos ūkininkai ir žemės ūkio kooperatyvai

ELO – Europos žemės savininkų organizacija

EOS – Europos lentpjūvių pramonės organizacija

EUSTAFOR – Europos valstybinių miškų asociacija

FECOF – Europos savivaldybių miškų federacija

UEF – Europos miškininkų sąjunga

USSE – Pietų Europos miškininkų sąjunga