Naujienos

2024 - 07 - 25

Šalies miškų sektorių atstovaujančių asociacijų atstovai susitikome su Seimo pirmininke Viktorija Čmilytė-Nielsen

Šiandien, liepos 25 d., šalies miškų sektorių atstovaujančių asociacijų atstovai susitikome ir dalykiškai pabendravome su Seimo pirmininke Viktorija Čmilytė-Nielsen. Susitikime dalyvavo Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas, Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas prof. Viktoras Pranckietis ir šio komiteto narys Juozas Baublys, aplinkos viceministras Kęstutis Šetkus.

Rūpimus klausimus išsakė šalies miškų sektorių atstovaujančių asociacijų atstovai: Algis Gaižutis- Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos pirmininkas; Remigijus Bakys- Lietuvos miškų ūkio rūmų prezidentas; Raimondas Imbrasas- Medienos perdirbimo asociacijos vadovas; Raimondas Beinortas -asociacijos “Lietuvos mediena” direktorius; Audrius Radvilavičius - Miško darbų rangovų asociacijos vadovas; Marius Aleinikovas – LAMMC Miškų instituto vadovas, VMU Valdybos narys.

Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacija - LMSA pirmininkas A.Gaižutis išsakė 3 esminius klausimus:

  • kaip bus įgyvendinamas Liberalai rinkiminės programos pažadas atsisakyti vienintelio tokio ES 5 proc. apyvartos mokesčio nuo galutinės pardavimo kainos miškų savininkams;
  • kokios pastangos dedamos, kad Seimas galiausiai Valstybės biudžete numatytų konkrečias lėšas kompensacijoms už gausius apribojimus nuosavybei ir ūkinei veiklai;
  • kiek atidžiai ir atsakingai bus nagrinėjamas Seimui pateiktas Aplinkos ministerijos rengtas (nauja redakcija) LR miškų įstatymo projektas, kurio dalis nuostatų yra nepagrįstos mokslo bei praktikos žiniomis ambicijos, Valstybei ne pagal kišenę ir grąsina sužlugdyti iki šiol dar ekonomiškai gyvybingą miškų ūkį.

Informavome Seimo pirmininkę, kad jau kuris laikas vienpusiškai didėja apribojimai ūkinei veiklai miškuose. Ypač neramina, kad Seimui pateiktoje naujoje Miškų įstatymo redakcijoje yra norima labai drastiškai ir vienpusiškai apriboti veiklą, neturint aiškaus pagrindo, kas neš ateityje didžiulį nuostolį dabar tvariai tvarkomiems Lietuvos miškams.

Išgirdome Seimo pirmininkės pažadą, kad nebus lekiama strimgalviais. Bus diskutuojama, įsigilinant, įsiklausant į mokslo kalbą, į argumentus, į faktus. Ir iš tikrųjų tikimės, kad ir šiuo priešrinkiminiu laikotarpiu bus vykdoma racionali politika miškų srityje.

Griežtinant ūkinės veiklos vykdymo miškuose ribojimus, dėl to patiriami savininkų nuostoliai turėtų būti kompensuojami. Kai nuosavybė apribojama ar uždraudžiamą ją naudoti, tai turi būti atlyginama sąžiningai, savalaikiai. Todėl kėlėme klausimą, kad kai Seime formuojamas ateinančių metų Valstybės biudžetas, kad tai nebūtų pamiršta. Jeigu politikai kelia ambicijas, tai neturi būti įgyvendinama vien tik miškų savininkų sąskaitą, o būtų numatytos lėšos patiriamų nuostolių atlyginimui. Su tuo siejasi ir Vyriausybės vis neatnaujinama Kompensacijų privataus miško savininkams už nustatytus veiklos apribojimus apskaičiavimo ir išmokėjimo tvarka, kurią Aplinkos ministerija turėjo pateikti iki birželio mėnesio, bet dar nėra to padariusi ir šiandien.

Klausimu dėl 5 proc. privalomojo atskaitymo į valstybės biudžetą iš pajamų, gautų už parduotą žaliavinę medieną sulaukėme supratimo, kad mokestinė sistema yra nepalanki miškų savininkams. Ir tas 5 procentų apyvartos mokestis, kuris yra baudžiamojo pobūdžio, jis neturėtų tokia forma būti.

Kalbėjome apie viešojo intereso atstovavimą ginant didelės šalies visuomenės grupės - miškų ir žemės savininkų - konstitucines teises nuo nepamatuotų biurokratizmo ir aktyvizmo iniciatyvų.

Išsamiau apie susitikimą skaitykite lrytas.lt straipsnyje: Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacija susitiko su V. Čmilyte-Nielsen: didžiausią nerimą kelia ribojimai miškų savininkams