Naujienos
Rinkimai 2024: Demokratų sąjunga "Vardan Lietuvos" pristato veiklos programines nuostatas miškų politikos srityje
Lietuvos miško savininkų asociacija (LMSA) pakvietėme į Seimą kandidatuojančias politines partijas skelbti savo veiklos programines nuostatas. Rinkėjai aktyviai svarsto - kam patikėti 2024-2028 m. Seimo narių mandatus. Pakvietėme Demokratų sąjungą „Vardan Lietuvos“ pasidalinti savo veiklos programinėmis nuostatomis: kokius visuomenei, privačių miškų ir žemių savininkams ir miškininkams svarbius sprendimus esate pasirengę įgyvendinti naujo Seimo kadencijos metu? Tai domina ~250 tūkst. miško savininkų, ~4 tūkst. miškų urėdijų darbuotojų ir ~ 8 tūkst. kitų miškuose darbančiųjų, ~45 tūkst. medienos pramonės darbuotojų.
Sulaukėme atsakymų su šūkiu „Sugebame rasti kompromisus, matome visus interesus“, tad operatyviai pateikiame Lietuvos miško ir žemės savininkų, miškininkų bendruomenei šiame portale www.lietuvosmiskai.lt
Situacijos vertinimas. Kokia Jūsų bendra nuomonė dėl miškų ir miškų ūkio vaidmens Lietuvoje, šio sektoriaus svarbiausių iššūkių ir galimybių? Kokias pagrindines problemas įvardinate? Kaip vertinate privačios nuosavybės teisių bei pareigų užtikrinimo situaciją šalies privačiuose miškuose?
Atsakymas:
Labai vertiname tai, kad privačių miško savininkų asociacijos surado bendrą kalbą su gamtosaugininkais ir Nacionaliniame miškų susitarime sutarė dėl bendro, gražaus mūsų miškų vertės apibrėžimo. Miškai yra pagrindinė šalies ekosistema, teikianti reguliavimo, aprūpinimo ir kultūrines paslaugas. Šių ekosisteminių paslaugų teikimas dabar ir ateityje užtikrina švarų orą ir vandenį, apsirūpinimą žaliavomis, energetinę nepriklausomybę, žmonių fizinę ir emocinę sveikatą, kultūros paveldo ir nacionalinio identiteto apsaugą.
Valdymas. Ar jūsų partija prioritetiškai sieksite kuruoti miškų ūkio sritį? Kuriuos žmones partija numačiusi deleguoti į šią atsakomybės sritį ir į kokius postus? Įvardinkite, kokius esminius sprendimus numatote įgyvendinti miškų ūkio politikos, struktūrinės pertvarkos bei valdymo srityse? Ką pirmiausia planuojate daryti šitoje srityje? Ar planuojate peržiūrėti- kuri ministerija kuruos miškų politikos įgyvendinimą?
Atsakymas:
Mūsų partija į Aplinkos ministrus deleguos Seimo narį Tomą Tomiliną, o į Žemės ūkio ministrus – Kęstutį Mažeiką. Mes sugebame rasti kompromisus, matome visus interesus. Visi mūsų sprendimai bus maksimaliai pamatuoti, prognozuojami; juos priimant, bus atsižvelgiama į miškus valdančių, miške gyvenančių ir miške dirbančių žmonių interesus. Strateginiai sprendimai dėl miškų politikos turės būti priimami šių dviejų ministerijų bendromis pastangomis.
Požiūris į privačią nuosavybę. Ar Jūsų partijos prioritetuose yra ginate privačią nuosavybę, kaip Konstitucijoje įtvirtintą vertybę? Jei taip, kokiu būdu tai darote ir numatote daryti ateityje? Ar sutinkate, kad pastaruosius dešimtmečius savininkų teisės buvo vis labiau apribojamos, ūkinė veikla vis labiau reglamentuojama, reikalavimai- vis labiau smulkmeniški, nuolat griežtinamas ekonominis miško išteklių naudojimas, dėl įvedamų draudimų atsirandantys nuostoliai- tik dalinai kompensuojami, o baudos drastiškai didinamos? Jūsų požiūriu- ar tokia politika yra adekvati situacijai, garantuojanti ilgalaikį požiūrį į nuosavybę, užtikrintumą teisingumu mūsų Valstybėje? Ką šioje srityje numatote nuveikti per kadenciją? Koks yra Jūsų požiūris į privačioje ir valstybės nuosavybėje esančių miškų naudojimo ypatumus, kad užtikrinti geriausią galimą pusiausvyrą tarp nuosavybės teisių, ekonominės naudos ir socialinės atsakomybės?
Atsakymas:
Privačios nuosavybės instituto apsauga neprieštarauja tiesiogiai iš Lietuvos Respublikos Konstitucijos 53 straipsnio kylančiai valstybės ir jos piliečių pareigai rūpintis natūralios gamtinės aplinkos, gyvūnijos ir augalijos, atskirų gamtos objektų ir ypač vertingų vietovių apsauga, prižiūrėti, kad su saiku būtų naudojami, taip pat atkuriami ir gausinami gamtos ištekliai.
Lietuvos Respublikos Konstitucija tiesiogiai numato, kad įstatymu draudžiama niokoti žemę, jos gelmes, vandenis, teršti vandenis ir orą, daryti radiacinį poveikį aplinkai bei skurdinti augaliją ir gyvūniją. Esame įsitikinę, kad ir miškų savininkai yra išsilavinę, suinteresuoti racionaliai tvarkytis savo valdomuose plotuose. Ir žinome, kad didelė dalis jų laikosi šalyje galiojančių įstatymų, nepamiršdami, jog miškas, kaip medienos šaltinis, bei kiti miško ištekliai nėra begaliniai, todėl rūpinasi jų atkūrimu, racionaliai šeimininkauja savo valdose.
Finansai. Ar valstybės biudžeto (nacionalinių ir ES paramos) lėšų panaudojimas miškų ūkio ir aplinkosaugos reikmėms yra pakankamai efektyvus? Jeigu tobulintinas, kaip siūlote spręsti pagrindines problemas, kokias priemones ketinate įgyvendinti? Kaip spręsite nuostolių atlyginimą ūkininkams ir miškų savininkams atsirandančius dėl aplinkosauginių apribojimų? Ar pritariate tam, kad Valstybės biudžete atskira eilute turėtų būti numatytos lėšos kompensacijoms privačių miškų ir žemių savininkams už nuostolius, patiriamus dėl apribojimų ūkinei veiklai bei nuosavybei? Kokios sumos tam turėtų būti skiriamos kasmet?
Atsakymas:
Mūsų pozicija šiuo klausimu tokia: turime ženkliai didinti kompensacijas ūkininkams ir miškų savininkams, kurios būtinos dėl jūsų klausime išvardytų priežasčių. Lietuvos žmonėms rūpi miškai, jie neprieštaraus, jei politikai skirs papildomą finansavimą iš biudžeto nuostoliams atlyginti kitų sričių sąskaita.
Mokesčiai. Ar Jūsų partija palaiko siūlymą naikinti vienintelį tokį ES šalyse papildomą apyvartos pobūdžio 5% mokestį privačių miškų savininkams, kaip žalingą privataus miškų ūkio plėtrai ir diskriminuojantį miškų savininkus kitų verslo sričių atžvilgiu. Kada laukti šio sprendimo priėmimo?
Atsakymas:
Ne, neplanuojame nieko keisti.
Medienos pramonė. Koks Jūsų požiūris į medienos pramonės esamą būklę ir būtinas vystymo kryptis Lietuvoje? Kokią politiką ir kaip įgyvendinsite medienos pramonės atžvilgiu Lietuvoje?
Atsakymas:
Pritariame inovatyviems sprendimams, kurie padės vystyti pramonę ir atitiks ES reguliavimą. Esame pasiryžę keisti ir bendras ES taisykles, tariantis su kitomis valstybėmis, kad būtų paskatinta vietos pramonė.
Medžioklė. Ar Medžioklės įstatyme įtvirtinsite kad teisės medžioti (naudoti medžioklės plotus) suteikimas privačioje žemėje priklauso žemės/miško savininkui (t.y.žemės ir miškų savininkų teisę sutartiniais pagrindais nustatyti jų nuosavybėje esančių plotų naudojimą medžioklei), o medžiotojams- žemės/miško savininkams – teisę medžioti nuosavose valdose (jei valdos mažos-susikoperavus ar išsinuomavus). Kaip spręsite nuostolių atlyginimą ūkininkams ir miškų savininkams už žvėrių padarytą žalą?
Atsakymas:
Medžiotojų interesai neturi pažeisti miško savininkų teisių, todėl svarstysime keisti taisykles stiprinant savininko derybinę poziciją.
Aplinkosauga. Kaip numatote optimizuoti ir racionalizuoti aplinkosauginius apribojimus bei pačias saugomas teritorijas?
Atsakymas:
Nuosekliai didinsime saugomų teritorijų plotą (akcentuodami buveinių identifikavimą, apsaugą ir stebėseną), tačiau kartu skatinsime jose gamtą tausojančią žmogaus ūkinę veiklą ir gyvenimą. Mes kalbame apie saugomų teritorijų ekonomiką, turime siekti, kad miškas būtų naudingas ne tik kaip medienos šaltinis; saugomose teritorijose galima ir kita pelninga veikla, o mūsų požiūris į kompensacijas ir jų didinimą išdėstytas atsakyme į ankstesnį klausimą.
Veiklos principai. Įvardinkite bent tris svarbiausius principus/vertybes, kuriais vadovausitės priimdamas sprendimus Seime.
Atsakymas:
Lietuvos žmonės sutaria, kad valstybė turi labiau saugoti miškus. Tai turi būti daroma, visų pirma, ne privačių, o valstybinių miškų sąskaita.
Ačiū už Jūsų atsakymus.
________________________________________________________________________________________________
Edmundas Jakilaitis kalbina demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos” lyderį Saulių Skvernelį apie jų rinkimų į Seimą programą ir joje įvardintus pagrindinius siekius.
Nemažai dėmesio skiriama miškų sričiai, rinkiminės programos skyriuje "Aplinkosauga, žemės ūkis ir klimato krizės įveikimas", kur tarp kitų punktų numatyta:
- Uždrausime plynuosius miško kirtimus saugomose teritorijose, juos apribosime visoje Lietuvoje. Neleisime privatizuoti valstybinių miškų. Valstybė rodys tvaraus ūkininkavimo pavyzdį, pelnas nebebus svarbiausias Valstybinių miškų urėdijos tikslas.
- Griežtinsime miško kirtimo priežiūrą ir didinsime baudas už nelegaliai nukirstą medį ar suniokotą miško plotą.
- Įgyvendinsime miško rekreacine ir socialine verte paremtas turizmo ir sveikatingumo strategijas, plėtosime nemedieninę miško ekonomiką.
- Nuosekliai didinsime saugomų teritorijų plotą (akcentuodami buveinių identifikavimą, apsaugą ir stebėseną), tačiau kartu skatinsime jose gamtą tausojančią žmogaus ūkinę veiklą ir gyvenimą.
- Ženkliai didinsime aplinkos apsaugos pareigūnų skaičių bei kelsime jų atlyginimus, užtikrindami didesnį finansavimą aplinkos apsaugos sistemos sektoriui.
Nuoroda į video įrašą: https://youtu.be/qVbGGCfVsqE?t=1371
Pretenduojantis į Aplinkos ministro postą Tomas Tomilinas detalizavo- ką norėtų nuveikti šioje srityje: