Naujienos

2024 - 08 - 01

Stichijos pažeistiems miškams tvarkyti- biurokratinių procedūrų paspartinimai

Nuo 2024-07-23 įsigaliojo Aplinkos ministro patvirtinti Miško sanitarinės apsaugos taisyklių ir Miško kirtimų taisyklių pakeitimai, leisiantys truputį efektyviau kovoti su miško kenkėjais – žievėgraužiais tipografais. O 2024-07-29 pasirodė ir Leidimų miškui kirsti išdavimo tvarkos patikslinimai. Tuo pačiu Aplinkosaugos leidimų informacinė sistema (ALIS) papildyta naująja leidimų kirsti mišką posisteme (LKMP) , kuri apjungia daug iki šiol buvusių atskirų procesų ir leis sutrumpinti leidimo išdavimo trukmę. Sprendimai užtruko.... Priminsime, kad apie būtinus pakeitimus Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacija - LMSA konkrečius pasiūlymus aplinkos ministrui Simonui Gentvilui  teikėme dar š.m. kovą.  

Patikslintos Miško sanitarinės apsaugos taisyklės - https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/fc3eb44047e711efbdaea558de59136c
Patikslintos Miško kirtimų taisyklės - https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/1e87131045c411efbdaea558de59136c

Miško kirtimų taisyklių pataisos sudarys sąlygas skubiau likviduoti pirminius kenkėjų židinius, neleis jiems plisti ir nudžiovinti kitų medynų. Nuo šiol bus leidžiama ne didesnio kaip 0,3 ha ploto labai pažeistų, džiūstančių arba nudžiūvusių medžių grupių sanitarinius miško kirtimus vykdyti neplynuoju miško kirtimų būdu (kirsti neplynai).

Neplynaisiais miško kirtimais laikomi miško kirtimai, kai po kirtimo likę medžiai sudaro medyną.

Iki šiol tvarkant pažeistus medžius net ir pirminėse masinių miško kenkėjų židinių susidarymo fazėse (0,3 ha ir mažesniame plote) dažnai buvo pasirenkamas plynasis miško kirtimas. Kadangi numatytą kirsti plynai plotą būtina atriboti ir apmatuoti, parengti miško želdinimo ir žėlimo projektą, tam reikėjo papildomų darbo ir laiko sąnaudų, dėl to buvo vėliau pradedamos taikyti skubios miško sanitarinės apsaugos priemonės, reikalingos norint išvengti ligų ar miško kenkėjų plitimo.

Miško sanitarinės apsaugos taisyklių pataisose supaprastintas plynųjų sanitarinių miško kirtimų apžiūros ir vertinimo reglamentavimas. Tai leis sprendimą dėl neatidėliotinų miško sanitarinės apsaugos priemonių taikymo priimti greičiau, nereikės papildomų darbo ir laiko sąnaudų rengiant kirtimų apžiūros ir įvertinimo dokumentaciją.

Sumažinti reikalavimai minimaliam žalios spygliuočių ir medžių liemenų pavojingų kenkėjų apniktos medienos išvežimo iš miško ir priėmimo į sandėlius, lentpjūves, medienos perdirbimo ir kitas įmones atstumai: vietoje buvusių 2 kilometrų nustatytas 500 metrų atstumas. Žievėgraužiai tipografai apninka 40 metų ir vyresnius spygliuočių medynus, todėl nustatyta, kad minimalus atstumas (500 m), kuriuo nuo miško turėtų būti išvežta spygliuočių mediena, turėtų būti taikomas tik nuo vyresnių nei 40 metų spygliuočių medynų. Anksčiau galiojęs reikalavimas užkasti arba sudeginti nuluptą kenkėjų apniktą žievę pakeistas į reikalavimą ją susmulkinti iki naujos kartos vabalų išskridimo.



Atnaujinta leidimų miškui kirsti išdavimo sistema. 

Aplinkos ministerija (AM) š.m. liepos pabaigoje 2024-07-29 aplinkos ministro įsakymu Nr. D1-251atnaujinto leidimų miškui kirsti išdavimo tvarkos aprašą. Nors ilgai diskutuota apie reikiamus pakeitimus paspartinti teisės kirsti mišką įgijimą, kuomet reikia operatyviai tvarkyti kenkėjų ir stichinių nelaimių niokojamus medžius (kad neplistų kenkėjų židiniai), tačiau rezultate pakeitimai tik daliniai. Teigiama ir tai, kad pavyko įtikinti atsisakyti naujų papildomų biurokratinių reikalavimų, kurie būtų dar labiau komplikavę procedūras išsiimant leidimus.

[ nuoroda: https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/7fb910f24de111ef9b12efafbf020f14?jfwid=-12a3qii8kl  . Suvestinė redakcija (nuo 2024-07-30):

https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.390390/asr ]

 

Tuo pačiu informuojama, kad Aplinkosaugos leidimų informacinė sistema (ALIS) papildyta naująja leidimų kirsti mišką posisteme (LKMP) , kuri apjungia daug iki šiol buvusių atskirų procesų ir leidžia sutrumpinti leidimo išdavimo trukmę. Tai ypač aktualu miško savininkams, kai po audrų ar išplitusių kenkėjų reikia skubiai tvarkyti miškus. Nors privatūs miško savininkai tiesiogiai neprisiliečia prie LKMP posistemės, tačiau jos naudą pajus, nes nuo šiol  norint gauti leidimą nebereikia kreiptis į kelias institucijas – sistema leidžia įkelti visas reikiamas pažymas, patikrinimo dokumentus ir juos prisegti prie konkretaus prašymo išduoti leidimą kirsti mišką vienoje vietoje, o derinimą užtikrina Valstybinė miškų tarnyba (VMT).

Tai yra ženklus palengvinimas miško savininkams, ketinantiems vykdyti ūkinę veiklą savo miškuose, ypač dabar po audrų ir kenkėjų invazijos, kai reikia itin skubiai tvarkyti savo miškus ir dar vienas puikus Valstybės vykdomų procesų skaitmenizavimo ir efektyvinimo pavyzdys“, – sako Valstybinės miškų tarnybos direktoriaus pavaduotojas, vykdantis direktoriaus funkcijas Karolis Mickevičius.

Pasak jo, „anksčiau miško savininkai turėdavo kreiptis net į keletą institucijų, norėdami gauti visus suderinimus, ypač jei miškas patekdavo į „Natura 2000“ ar į saugomą teritoriją. Dabar užteks pateikti prašymą per atnaujintą ALIS sistemą, o LKMP pagalba Valstybinės miškų tarnybos ir kitų institucijų specialistai sprendimus, dėl leidimo išdavimo priims žymiai greičiau“.

Leidimų kirsti mišką posistemė yra visiškai naujas įrankis, kuris duoda apčiuopiamos naudos. Naujoji posistemė leidimo išdavimo procese dalyvaujančioms institucijoms leidžia sumažinti galimos klaidos tikimybę, išduodant leidimą kirsti mišką, Be to, bus galima dirbti vienoje sistemoje – dokumentai akimirksniu automatiškai persiunčiami derinančioms institucijoms, todėl procesas tampa žymiai efektyvesnis. Taip pat „vieno langelio principu“ bus galima atlikti planuojamos ūkinės veiklos poveikio įsteigtoms ar potencialioms „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumo nustatymą.