Naujienos

Naujienos iš Briuselio- aktualiausi įvykiai
Keletas svarbių aktualijų iš ES vykstančių procesų.
Europos Komisija konsultuojasi dėl Gamtos atkūrimo įstatymo nacionalinių atkūrimo planų ataskaitų šablono
Europos Komisija pradėjo viešą konsultaciją dėl vienodos formos nacionalinių atkūrimo planų projekto, šis naujas reglamentas gali turėti tiesioginės įtakos žemėnaudos, miškininkystės bei žemės ūkio veiklai ir buveinių atkūrimo pastangoms. Tai svarbi galimybė suinteresuotosioms šalims, ypač žemės ir miško savininkams, miškininkams, užtikrinti, kad rengiant šiuos planus būtų atsižvelgta į jų perspektyvas. Konsultacijos vyksta iki vasario 7 d.
Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacija LMSA pateikėme savo vertinimus ir pasiūlymus EK viešojoje konsultacijoje dėl Gamtos atkūrimo reglamento nacionalinių planų
Europos Parlamente vykęs viešas svarstymas pabrėžia ES miškų stebėsenos įstatymo pasiūlymo nesėkmę
ES Parlamentas surengė viešą svarstymą dėl miškų stebėsenos , į kurį atsižvelgė keli ekspertai ir COMAGRI ir COMENVI EP nariai. Nors buvo bendras sutarimas dėl būtinybės pasikliauti gerais duomenimis, viena grupė kalbėtojų sutiko, kad pasiūlymas turėtų būti sutelktas į nacionalines miškų inventorizacijas, o antroji grupė pasisakiusiųjų pritarė nuomonei, kad reglamente trūksta aiškumo ir kyla pavojus, kad bus atmesta naudinga vietinė informacija, padidės klaidų lygis ir bus be reikalo brangu. Europarlamentarų reakcijos apėmė platų nuomonių spektrą, dažnai atsižvelgiant į tikėtas jų atstovaujamos partijos nuostatas.
Jau galima registruotis į 2025 m. Žemės ūkio ateities forumo metinę konferenciją
Kasmetinė Europos žemės savininkų organizacijos ELO iniciatyva rengiamo Žemės ūkio ateities forumo konferencija vyks balandžio 1 d. Briuselyje, kurioje bus tiesioginės transliacijos, diskusijos, interaktyvūs dialogai, tinklų kūrimo galimybės tiek asmeniškai, tiek internetu.
Registracija jau aktyviuota ir nuoširdžiai kviečiame prisijungti prie mūsų, kartu su išskirtiniu pranešėjų ir diskusijų dalyvių būriu ištirti neatidėliotinus iššūkius, turinčius įtakos maisto sistemai, žemės ūkiui ir aplinkai. Tikimės, kad dialogas taps geresnis ir bendradarbiaus su visais dalyviais. Sekite naujienas apie pranešėjus ir sesijas.
Žemės ūkio ateities forumas 2025 kasmetinė konferencija – REGISTRACIJA
Užtikrinkite savo vietą kasmetinėje konferencijoje dabar
Tęsiasi aiškinimasis- kaip ir kam yra skiriami milijonai eurų žaliųjų aktyvistų NVO
Nevyriausybinės organizacijos, kurios per metus gauna 15 milijonų eurų iš ES finansavimo programos LIFE, siekia paneigti, kad jų buvo prašoma panaudoti šiuos pinigus siekiant paveikti įstatymų leidėjus Europos Parlemente ir EK institucijose. Ypač sujudo Green 10 [pagrindines ES aplinkosaugos nevyriausybines organizacijas vienijanti grupė]
Priminsime, jau praeitų metų lapkritį įtakingas portalas Politico informavo, kad Europos Komisija pranešė aplinkosaugos nevyriausybinėms organizacijoms, kad pinigai, kuriuos jos gauna iš ES žaliųjų fondų aruodo (per LIFE programą ~5,4 milijardo eurų), nebegali būti naudojami advokacijos ir lobistiniam darbui.
Europos Parlamento surengtuose klausymuose centro dešiniosios Europos liaudies partijos europarlamentarė Monika Hohlmeier pareiškė mačiusi konfidencialias sutartis, kuriose Aplinkos generalinis direktoratas ragino NVO siekti ambicingesnių aplinkosaugos taisyklių, nei siūlė viešai Europos Komisija.
Už biudžetą atsakingas Komisijos narys Piotras Serafinas sausį pripažino, kad „kai kurios Komisijos tarnybos "elgėsi netinkamai “.
Buvęs europarlamentaras Markusas Pieperis portalui Euractiv teigė matęs 2016 m. sutartis, pagal kurias NVO buvo įpareigotos daryti lobizmą Europos Parlamento nariams ir ES šalims, o tai, jo teigimu, pažeidžia valdžių padalijimo principą.
Belgijos žiniasklaidoje pal.be pasirodė žurnalistinis tyrimas, atskleidęs, kad įtakinga 49 aplinkosaugos asociacijų federacija „Transport & Environment“ (T&E), žaliųjų ir kairiųjų lobistų grupė, siekianti uždrausti degimo variklius ir centrinį šildymą gamtinėmis dujomis Europoje, palaiko labai glaudžius ryšius su Kinijos vyriausybe ir Kinijos komunistų partija. O kinai siekia, kad būtų sunaikinta Europos aviacijos ir automobilių pramonė.
Šiai federacijai dosnus buvo ir ES biudžetas. 2014–2023 m.T&E iš Europos Komisijos gavo ne mažiau nei 4,92 mln. eurų vien tik per klimato veiksmų programą LIFE, kuriai vadovavo olandų socialistas Europos Komisijos narys Fransas Timmermansas. Dėl to ji tapo 23-ia pagal apimtį šios programos subsidijų gavėja. Iš viso T&E grupė gavo 12,7 milijono eurų, kol 2023 metais staiga buvo užsuktas ES pinigų čiaupas. mat komisaras F. Timmermansas išvyko į Nyderlandų politiką 2023 m. rugpjūčio 23 d.
Europos audito rūmai atlieka tyrimą dėl lėšį skyrimo ir panaudojimo. Ginčas dėl NVO vaidmens iškils per ilgai užsitęsusias ir sudėtingas derybas dėl ilgalaikio ES biudžeto, kurios prasidės vasarą.
Pastaba: JAV prezidentas Donaldas Trampas 90 dienų laikotarpiui sustabdė visą JAV skiriamą finansinę paramą užsienyje veikiančioms nevyriausybinėms organizacijoms (NVO). Ši parama vien 2023 m. sudarė 72 milijardus JAV dolerių! Kasmetiniai milijardai buvo dalinami per JAV humanitarinės veiklos organizaciją - USAID. Kai kurios Lietuvos NVO yra JAV remiamos jau apie 30 metų. Kokios paramos apimtys iš USAID yra skiriamos NVO konkreciai Lietuvoje- nežinoma, tačiau ši agentūra pateikia pora metų vėluojančias atsakaitas bei analizę apie NVO veiklą Lietuvoje: https://csosi.org/