Naujienos

2025 - 02 - 04

Miško savininkų atstovų susitikimas su aplinkos ministru Povilu Poderskiu ir jo komanda

Šiandien, vasario 4d. (antradienį) Aplinkos ministerijoje vyko Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacija - LMSA Valdybos ir aktyvo išplėstinis posėdis. Ilgai laukta diskusija su LR aplinkos ministru Povilu Poderskiu ir jo komanda dėl XIX LR Vyriausybės programos nuostatų įgyvendinimo veiksmų plano ir miško savininkams svarbių prioritetų miškų politikos įgyvendinimo srityje.

Pagrindinės temos, kurios buvo keliamas susitikimo metu:

  1. Biurokratinės naštos mažinimas: Asociacija pateikė konkrečius pasiūlymus, kaip sumažinti perteklinį biurokratinį procesą, pavyzdžiui, per ilgai užtrunkančias miškotvarkos projektų ir leidimų kirsti mišką derinimo procedūras. Pasidalijome pavyzdžiais apie sunkumus, su kuriais susiduria miško savininkai, ir siūlėme konkretus sprendimus.

  2. Kompensacijos už apribojimus ūkinei veiklai: Atsižvelgiant į nustatytus apribojimus, buvo iškeltas klausimas dėl kompensacijų už jau galiojančius ir nustatytus apribojimus. Ministerija patikino, kad artimiausiu metu bus pradėta derybos su Europos socialinio fondo agentūra dėl kompensacijų mechanizmo, skirtų miškų savininkams.

  3. Miškų sektoriaus reguliavimas ir teisiniai pakeitimai: Buvo pristatyti Aplinkos ministerijos planai dėl Miškų įstatymo ir Kirtimo taisyklių pakeitimų, taip pat buvo aptartos mūsų pasiūlytos gairės, kad ateityje miškų valdymo taisyklės taptų aiškesnės ir subalansuotos.

LMSA pirmininkas Algis Gaižutis glaustai supažindino su asociacijos veikla ir su pateiktais pasiūlymais.

AM Miškų politikos grupės vadovas Aurimas Saladžius pristatė ministerijos planus dėl LR Miškų įstatymo, Kirtimo taisyklių pakeitimų, pakomentavo ministerijos gautus LMSA siūlymus.

Diskusijoje aktyvai dalyvavo aplinkos viceministras Ramūnas Krugelis, AM Miškų politikos grupės vadovas Aurimas Saladžius ir AM Gamtos apsaugos grupės vadovas Algirdas Klimavičius, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba direktoriaus pavaduotoja Rūta Lapinskienė bei Valstybinė miškų tarnyba vadovas Albertas Kasperavičius.

Atidžiai vykusią diskusiją sekė, žymėjosi aktualiausius keliamus klausimus ir pakomentavo esamą situaciją Seimo narys Audrius Radvilavičius, dirbantis Seimo Aplinkos apsaugos komitete. Politiką neramina situacija, kuomet žodžiais ministerija deklaruoja siekianti balanso su visomis suinteresuotomis pusėmis (ekonominėmis, ekologinėmis, socialinėmis), tačiau kelia didelį nerimą tai, kad ekonominis miškininkystės sektorius yra gerokai nustumtas į šalį. Taikli parlamentaro pastaba ir dėl esamos skandalingos situacijos, kuomet ST direkcijų specialistams patiems palikta teisė subjektyviai nustatinėti apribojimų ūkinei veiklai reikalavimus, neturint priimtų teisės aktų. Kas galėtų paneigti, kad taip gimsta palanki terpė piktnaudžiavimui suteiktais įgaliojimais bei korupcijai, kuo turėtų susidomėti Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) .

Iš visos Lietuvos skirtingų regionų atvykę miško savininkų atstovai turėjo galimybę iliustruodami konkrečiais pavyzdžiais aplinkos ministrui betarpiškai papasakoti apie esamas patirtis ir kylančias problemas. Kalbėjo miškininkai ir LMSA atstovai Darius Dumbrava, Kęstutis Aukselis, Saulius Tirevičius, Vaidotas Berzanskis, Dainius Bikus, Renata Dumbraviene, Romas Astrauka,  Algirdas Rudnickas ir kt.

Sutarta, kad LMSA iškeltų klausimų sprendimui bus ieškoma kelių bendru darbu pavedant tai AM ir jai pavaldžių institucijų specialistams bei asociacijos deleguotiems atstovams.

Dėl miškų ūkio atstovaimo. Aplinkos ministras Povilas Poderskis pripažino, kad miškų ūkis yra savarbi šalies ekonomikos sritis ir kylančias problemas reikia spręsti. Sakė matąs, kiek biurokratinių kliūčių egzistuoja reglamentavime ir kad reikia mažinti biurokratinę naštą, nes akivaizdus ir suprantamas miško savininkų pasipiktinimas , juo labiau, pasak ministro, kad jis nesutiko nei vieno aplinkos ministerijos tarnautojo, kuris norėtų biurokratinę naštą didinti.

Dėl kompensacijų. AM Gamtos apsaugos politikos grupės vadovas A.Klimavičius pripažino, kad ministerija vėluoja su tvarkų atnaujinimu. Sakė, kad jau artimiausiomis dienomis AM kalbėsis su Europos socialinio fondo agentūra dėl fiksuotų įkainių taikymo mechanizmo, teigdamas, kad AM yra rezervavusi kompensacijoms apie 23 mln.EUR iš europinių lėšų.

Kiek tai atliepia tikrovei- matysime netrukus, kai turėsime galimybę susipažinti su rengiamų teisės aktų projektais ir kas juose numatoma.

Dėl "artimos aplinkos". Taipogi svarbus momentas diskusijoje buvo tai, kad AM ir VSTT atstovai pripažino, jog "artima aplinka" nustatoma neturint tam aiškaus teisinio pagrindo. Aplinkos ministro įsakymu norėtus patvirtinti "artimos aplinkos" atstumus atmetė ministerijos teisininkai, paaiškinę (kaip pripažino A.Klimavičius) kad tai viršytų ministro kompetenciją. O tada A.Klimavičius paatviravo, kad buvo nuspręsta (kieno, kas nusprendė?) artimą aplinką įtvirtinti per "geros aplinkos būklės"(GAB) reikalavimus, irgi tvirtinamus aplinkos ministro įsakymu. Nors ne visoms saugomoms rūšims tie GAB yra patvirtinti, tačiau praktikoje tokie ribojimai jau taikomi, keliami reikalavimai planuojamai ūkinei veiklai. Miškininkas Darius Dumbrava ministrą informavo, kad dėl tokių niekaip neįteisintų, bet taikomų kriterijų jau yra teisminiai procesai prasidėję.

Ir taip diskutavome kiekvienu LMSA rašte Nr.4 pateiktu aspektu (žiūr. iliustracijose).

Vertingas ir (tikėkimės) rezultatyvus susitikimas.

Informuosime apie eigą.

 

Aplinkos ministerijos pranešimas: