Naujienos

2023 - 02 - 10

Lietuvos miškų ūkio sektoriaus ateitis- politinėse ūkanose

2023 m. vasario 10 d. (penktadienį) Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos IV rūmų salėje dalyvaujame neeiliniame Lietuvos miškų ūkio rūmų suvažiavime dėl Lietuvos miškų ateities.

Kartu su Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininke Aiste Gedviliene ir šio komiteto nariais Justinas Urbanavičius bei Romualdas Vaitkus, aplinkos ministru Simonas Gentvilas bei AM Miškų politikos grupės vadovu Nerijumi Kupstaičiu aptarėme visą Lietuvos miškų ūkio sektorių vienijančias organizacijas neraminančias pastarojo meto miškų ir aplinkosaugos politikos tendencijas, iš to galinčias išplaukti nemalonias pasekmes.

Sukviesti susirinkimą paskatinusios priežastys:
-Nacionalinės miškų politikos pokyčiai ir jos poveikis Lietuvos miškų ūkiui (Nacionalinio miškų susitarimo procesas (2021 - ?);
-Miškų, Saugomų teritorijų, Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų ir Aplinkos apsaugos įstatymų PATAISŲ VISUMA).
-Miško ūkio ir pramonės reikšmė ir vaidmuo nacionalinėje Lietuvos miškų politikoje.
2023-02-10 LMŪR suvažiavimo REZOLIUCIJA [skaityti čia...>>>]
Konstatavome:
1. Miško ūkio sektorius Lietuvos miškų politikoje nebėra prioritetas.
2. Saugomų teritorijų plėtra vykdoma miško ūkio sąskaita.
3. Saugomų teritorijų plėtra vykdoma privačios nuosavybės sąskaita.
4. Saugomų teritorijų išskyrimo kokybė yra abejotina.
 Reikalaujame:
1. Tęsti NMS procesą iki šalys pasieks susitarimo visais esminiais miškų sektoriui klausimais, užtikrinant dalyvių kompetenciją miškų srityje.
2. Kad politinės partijos, nešdamos atsakomybę dėl ekologinių, ekonominių ir socialinių pasekmių, skubotai nepasirašytų nebaigto Nacionalinio miškų susitarimo ir nepriiminėtų juo grįstų įstatymų pakeitimų.
3. Stabdyti šiuo metu daromus politinius veiksmus, teikiant Miškų, Saugomų teritorijų ir Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymų pataisas, kol nebus parengta nauja Lietuvos miškų ūkio politikos ir jos įgyvendinimo strategija bei tinkamai įvertintas siūlomų pataisų ekonominis ir socialinis poveikis miškų ūkio sektoriui. Reali kaštų ir naudos analizė bei finansavimo šaltinių numatymas turi tapti privaloma teisėkūros dalimi.
4. Griežtai paisyti Lietuvos Konstitucijoje įtvirtintos privačios nuosavybės neliečiamybės, jos neaukojant trumpalaikiam politiniam poreikiui, nepamatuotai griežtinant apribojimus ir plečiant saugomas teritorijas. Skubiai imtis saugomų teritorijų sistemos optimizavimo, apskaitant visas jau esamas ir teritorijas, kuriose veikia aplinkosauginiai apribojimai, jas priskiriant saugomų teritorijų kategorijai. Saugomų teritorijų plėtra, visais atvejais, privalo būti suderinta su žemės ir miško savininkais bei valdytojais, laikantis moksliškai pagrįsto būtinumo, teisingo atlygio ir laisvanoriškumo principo, o už ekosisteminių paslaugų teikimą tinkamai atlyginta. Saugomų teritorijų plėtra turi būti finansuojama iš valstybės biudžeto.
___________
Lietuvos miškų ūkio rūmai vienija įvairias miško savininkų, su miškininkyste susijusias akademines, rangos darbų atlikimo, medžioklės, medienos pramonės ir prekybos organizacijas. Misija – užtikrinti, kad šių organizacijų balsas būtų girdimas esminiais miškininkystę reglamentuojančios politikos klausimais.