Kad imtis tinkamų priemonių,tam reikia žinoti objektyvią informaciją apie buveinių išskyrimo reikalavimus, turinį, naudojamas praktikas ir daromas klaidas bei netinkamus sprendimus.
Trečiadienį, antrą seminaro dieną, vyko ekskursijos gamtoje, susipažįstant su suomių sprendimais ir patirtimi atliekant saugomų rūšių ir buveinių apsaugą, palankių sąlygų užtikrinimą.
Įdomu ir naudinga buvo susipažinti su suomių praktika išskiriant ir prižiūrint įvairias Europos Bendrijos svarbos buveines. Pavyzdžiui, Suomija yra šalis, po kurios įstojimo į ES, ES Buveinių direktyvos miško buveinių sąraše atsirado nauja buveinė- Vakarų taiga (kodas 9010). Gausiai miškingoje Suomijoje (-23 mln ha), kaip ekskursijos metu informavo aplinkosaugos ekspertai, yra išskirta tik ~100 tūkst. ha Vakarų taigos buveinės plotų. Dažniausiai - po gaisrų pasilikusiuose miškuose. Ekskursiją vedę aplinkosaugininkai tikino, kad mišką Vakarų taigos buveine jie laiko tik tada, kai ten įvyksta gaisras ir vėliau viskas paliekama savieigai. Lankėmės viename tokių miškų, kur miško gaisras aplinkosaugininkų
prieš kelis metus buvo sukeltas specialiai.
Tuo tarpu Lietuvoje entuziastingai išskirta ir jau įteisinta net -60 tūkst.ha šios buveinės teritorijų (turint omenyje, kad miškų turime dešimt kartų mažiau, o mūsų teritorija yra daug piečiau), miškuose, kurie pagal ES Buveinių direktyvos 1 priedo nustatytus šiai buveinei kriterijus nelabai įtelpa į reikalavimus.
Kad imtis tinkamų priemonių,tam reikia žinoti objektyvią informaciją apie buveinių išskyrimo reikalavimus, turinį, naudojamas praktikas ir daromas klaidas bei netinkamus sprendimus. Jei į tai nebus gilinamasi- pastangos taps bevaisės, o priimami sprendimai - kiršinantys žmones.
Apie rimtas problemas dėl buveinės Vakarų taiga jau prieš eilę metų viešai ir argumentuotai pasisakė akademikas Stasys Karazija, o šio patyrusio mokslininko žodžius vakar išvykos į Suomijos miškus metu patvirtino ir suomių bei švedų vedantieji specialistai, dirbantys aplinkosauginėse institucijose, atsakingi būtent už tokių buveinių išskyrimą, apsaugą ir priežiūrą. [Paskaityti Akademiko Stasio Karazijos straipsnį „Ar paversime Lietuvos miškus taiga?” galite Lietuvos mokslų akademijos svetainėje:
https://rb.gy/swnn1 ]
Ekskursijų metu aplankėme centrinį Suomijos saugomų teritorijų Lankytojų centrą HALTIA, kurį administruoja ir prižiūri valstybinius miškus ir saugomas teritorijas administruojanti miškų valstybinė įmonė Metsähallitus.
Saugomų plotų ir buveinių išskyrimas privačioje žemėje- tik su savininko žinia.
Apie tai, kaip išskiriamos, prižiūrimos ir saugomos natūralių pievų ir šlapynių buveinės Suomijoje - turėjome puikią galimybę susipažinti Nuuksio Nacionaliniame Parke surengtoje išvykoje.
Pasak ekskursiją vedusių suomių aplinkosaugininkų, iš viso šalyje yra išskirta ~57 tūkst.ha natūralių pievų, kuriose siekiama užtikrinti ganiavos palaikymą (šiuo metu~30tūkst.ha, o iki 2030 metų norima pasiekti 52
tūkst. ha ganomų pievų).
Labai didelę grėsmę natūralių pievų buveinių išlikimui Suomijoje kelia tai, kad mažėja ūkininkų, norinčių laikyti galvijus ir užsiimti ganiava. O jei teritorijos nebus nuganomos (tiesiog nušienaujama Suomijoje gana maži plotai), tuomet visos investicijos į natūralių pievų išlaikymą labai greitai nueis į nebūtį, kadangi nenaudojami plotai gan sparčiau užželia medžiais ir krūmais.
Todėl gamtotvarkinėse veiklose skandinavijos šalių aplinkosauginės institucijos tiek pradedant išskirti natūralias pievas (kaip vieną reikalingiausių Europos Bendrijos svarbos natūralių buveinių), tiek tariantis dėl saugojimo ir priežiūros, tariasi ir bendrauja su žemės savininkais. Jei žemės savininkas nesutinka- jis gali atsisakyti, kad jo privačioje žemėje būtų steigiama tokia buveinė (nebent ten augtų ypač retos saugomos rūšys- tuomet valstybė išperka nuosavybę), bet yra teikiamas finansavimas išskirtų buveinių priežiūrai per HELMI programą [
https://mmm.fi/en/helmi-programme], pasirašomi susitarimai. Be savininko žinios steigti jo žemėje saugomas teritorijas- neįsivaizduojama ir nenaudojama praktika Suomijoje.
Užbaigiant seminarą, spalio 12 d. ( ketvirtadienį) vyko tradiciniai biogeografinių seminarų metodika paremti aptarimai, apimantys keletą sesijų diskutuojant valstybių narių bendro intereso klausimais atitinkamoje biogeografinėje vietovėje ar regione.
Grįžome į Lietuvą su dideliu bagažu naujų žinių, informacijos, kontaktų ir namų darbų.