Naujienos

2024 - 08 - 07

ESO užsimojo kelis kartus praplatinti proskynas palei elektros oro linijas miškuose. Nepaisydami kitų interesų.

Pakalbėjome šiandien, 2024-08-07,  Žinių radijo laidoje "Dienos klausimas" apie ESO užmojį dar daugiau kirsti miškus šalia elektros oro linijų. Reaguojant į pastarosios audros sukeltas pasekmes, Energijos skirstymo operatorius (ESO) pasiūlė kelis kartus padidinti elektros linijų proskynas iki 6,5-10 metrų (į kiekvieną pusę nuo laidų). Plačiau apie ESO siūlymus: https://lnkd.in/dQN3R-Vx

Pasak ESO, toks standartas yra kaimyninėse Latvijoje ir Estijoje. (Tik užmirštama pasakyti, kas pas kaimynus (pvz.Latvijoje) energetikai už servitutus miško savininkams yra sumokėję ~10-11 tūkst.Eur/ha kompensacijas.) 80 proc. elektros tiekimo atjungimų įvyksta dėl sutrikimų 10 kV tinkle, kuris pažeidžiamas krentančių medžių ir jų šakų. Visa tai įgyvendinti siūloma per 4 metus. Tačiau jau dabar girdima miško savininkų ir aplinkosaugininkų kritika – senų medžių šalinimas, ypač miestuose, visuomet itin jautrus. Ką spręs elektros tinklo platinimas?

Susidaro įspūdis, kad energetikai gudrauja, norėdami nukreipti visuomenės dėmesį nuo savo veiklos į miškus. Realiai, jau esamų trasų  plėtimo palei elektros stulpus miškuose jie ėmėsi daug anksčiau, prieš 3 metus išsireikalavę didelių supaprastinimų medžių kirtimui kada sumanę, energetikos ministrui  pakeitus pavojingų medžių sąvoką (priskiriat jiems praktiškai visus, kurie aukštesni už stulpus) ir tada ėmę  kirsti plynai ne tik po elektros linijomis, bet ir jų apsaugos zonose (7-11 metrų į kiekvieną pusę) bei dar su galimybe tokius  "pavojingus medžius" kirsti po 10 metrų atstumais už apsaugos zonų ribų. Tuo tarpu tam energetikams nereikia gauti leidimo nei iš  miško savininkų ar miškininkų, tik praneša apie planuojamus darbus. Taigi didžiuliai plotai kertami plynai, ten miško naudoti pagal pagrindinę paskirtį miško savininkai jau negalės, o už tokį nuosavybės nusavinimą energetikai nesirengia atlyginti. 

Diskutuoja: ESO vadovas Renaldas Radvila, Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacija - LMSA vadovas Algis Gaižutis, Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius, Aplinkosaugos koalicija vadovė Lina Paškevičiūtė ir aplinkos ministras Simonas Gentvilas.