Naujienos

2023 - 10 - 16

Esminė yda - AM institucijų nesiskaitymas su privačia nuosavybe

Aplinkos ministerija bando suktis iš Šimonių girios biosferos poligone susiklosčiusios skandalingos situacijos, kuomet teko stabdyti du oficialiai derintus ir išduotus leidimus kirtimams. Aiškėja, jog AM institucijos neteikia informacijos miško savininkams, kad jų valdose prikūrė saugomų plotų. Valdininkai ir toliau nori, kad visą naujausią informaciją apie šių institucijų nustatytus apribojimus bei draudimus iš atskirų žemėlapių ir duomenų bazių susirankiotų patys savininkai. Kaip tą padaryti paprastam piliečiui, jei net besispecializuojantys pareigūnai ne visada susigaudo - valdininkams mažai rūpi.

Toks nesiskaitymas su privačios nuosavybės teisėmis, kuomet miško savininkai net neinformuojami, kokie nauji apribojimai ar draudimai nustatomi jų nuosavybėje, juo labiau - nederinamas apribojimų pagrįstumas ir reikalingumas su miško savininku - kelia tokias nepriimtinas situacijas. [ Trumpas TV3 2023-10-13 reportažas- žiūrėkite čia...>>>]
Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacija raginame aplinkos ministrą Simoną Gentvilą , Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkę Aistę Gedvilienę ir Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininką Viktorą Pranckietį imtis konkrečių sprendimų, kad būtų užtikrintas skaitymasis su privačios nuosavybės teisėmis šiuo metu keičiamuose LR Saugomų teritorijų, LR Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų ir LR Miškų įstatymų pakeitimuose, o aplinkosauginio reguliavimo sistema būtų aiški, nuosekli ir nuspėjama.
Š.m. spalio 11 d. (trečiadienį) Seimo Aplinkos apsaugos komitete pradėta diskutuoti dėl atvejų, kai neinformuojant žemės savininkų jų valdose nustatomos saugomos buveinės, tačiau to net kitos valstybinės institucijos nežino/nesužiūri, išduoda visus leidimus ūkinei veiklai vykdyti ir tik vėliau išaiškėja teisiniai prieštaravima. Ko pasekmėje kyla rezonansiniai skandalai, stabdomi darbai, naikinami jau išduoti leidimai darbų vykdymui.
Nuoroda į 2023-10-11 Aplinkos apsaugos komiteto posėdžio įrašą- https://youtu.be/lwa2dxQF4pc?t=9257
Aplinkos ministerija pripažino, kad jokiame viešame registre informacija apie privačiame miške naujai nustatytą Vakarų taigos buveinę nebuvo įtraukta ir kad miško savininkas negalėjo žinoti apie tokį jo nuosavybėje išskirtą (jo net neinformuojant) saugomą plotą. Tad, miško savininkas,  pagal galiojantį miškotvarkos projektą pateikęs reikiamą medžiagą ir iš valstybinių institucijų gavęs leidimus miškui kirsti, teisėtai  pradėjo medžiapjūtės darbus savo valdose.
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas  pabrėžė saugomų teritorijų tarnybos vadovybei imtis priemonių, kad privačių miškų savininkai būtų informuojami apie naujų saugotinų teritorijų atsiradimą iš karto, taip pat ir viešuose registruose.
Tuo tarpu AM pavaldi Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT) akcentuoja, kad visi žemės ar miško savininkai, prieš vykdydami veiklą turėtų dar kartą atvirose duomenų bazėse prevenciškai pasitikrinti, ar jų sklypas nepatenka į saugomą teritoriją ir ar jame nėra saugomų gamtos vertybių:

Kaip sužinoti, ar sklypas patenka į saugomą teritoriją?

Pirmiausia reikėtų internete pasitikrinti LR saugomų teritorijų valstybės kadastre (STVK) (https://stvk.lt/map). Tai yra oficialus duomenų šaltinis apie saugomas teritorijas. Jame registruojami rezervatai, draustiniai, gamtos paveldo objektai, valstybiniai parkai, pajūrio juosta, biosferos stebėsenos (monitoringo) teritorijos, atkuriamieji ir genetiniai sklypai, valstybinių parkų ir biosferos stebėsenos (monitoringo) teritorijų funkcinio prioriteto zonos, valstybinių rezervatų, valstybinių draustinių, gamtos paveldo objektų, valstybinių parkų, biosferos rezervatų buferinės apsaugos zonos, taip pat tinklo „Natura 2000“ teritorijos.

Neseniai modernizuotame Saugomų teritorijų valstybės kadastre galima prašyti išrašo „Ar sklypas patenka į saugomą teritoriją“, naršyti atnaujinto funkcionalumo STVK žemėlapyje, parsisiųsti LR STVK erdvinius duomenis, prašyti statistinės informacijos ataskaitų bei išrašų apie STVK objektus ir kt.

Kaip sužinoti, ar sklype yra saugoma rūšis ar buveinė?

Kalbant apie biologinę įvairovę, reikėtų pasitikrinti duomenis interaktyvioje Saugomų rūšių informacinėje sistemoje (SRIS) (https://sris.am.lt/). Į šią sistemą suvedami aktualūs duomenys apie saugomų rūšių radavietes ir stebėjimus.  Prisijungęs prie šios sistemos sklypo savininkas gali gauti išrašą, ar jo sklype yra kokios nors saugomos rūšies radavietė. Žemės savininkas turi pats domėtis, kad sužinotų, kas jo teritorijoje yra saugoma ir atitinkamai pagal tai planuoti ūkinę veiklą, pavyzdžiui, sužinoti – ar galima kirsti mišką, kada ir kaip tai daryti, kad nebūtų neigiamo poveikio gamtai.

Kur rasti buveinių apsaugai svarbias teritorijas?

„Natura 2000“ Europos Bendrijos svarbos buveinių inventorizacijos duomenys (buveinių žemėlapiai) pateikiami interneto svetainėje https://www.geoportal.lt. Buveinių apsaugai svarbios teritorijos, kurioms yra patvirtinti apsaugos tikslai, skelbiamos svetainėje https://biomon.lt. Čia yra Lietuvos biologinės įvairovės duomenų bazė, saugomų teritorijų žemėlapiai, visa kita informacija. Šioje svetainėje be specialaus slaptažodžio gali naršyti kiekvienas asmuo, kuriam ši informacija yra aktuali.

Ar mano sklypas patenka į pelkių ir šaltinynų bei natūralių pievų ir ganyklų teritorijų žemėlapius?

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba pradėjo tvirtinti pelkių ir šaltinynų bei natūralių pievų ir ganyklų teritorijų, kurioms taikomos specialiosios žemės naudojimo sąlygos (SŽNS), žemėlapius. Informaciją apie natūralių pievų ir ganyklų, pelkių ir šaltinynų žemėlapius galite rasti https://vstt.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/specialiosios-zemes-naudojimo-salygos Daugiau informacijos rasite https://vstt.lrv.lt/lt/naujienos/informacija-apie-naturaliu-pievu-ir-ganyklu-pelkiu-ir-saltinynu-zemelapius

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba nori priminti, jeigu nepavyksta prisijungti prie minėtų su gamtosauga susijusių duomenų bazių, reiktų kreiptis į tarnybą vstt@vstt.lt  ar artimiausią saugomų teritorijų direkciją https://vstt.lrv.lt/lt/saugomu-teritoriju-direkciju-kontaktai , kad suteiktų reikiamą informaciją.