Naujienos

2022 - 12 - 19

COP15: pasiektas pasaulinis susitarimas dėl Biologinės įvairovės tinklo

Ankstų gruodžio 19 d. rytą per JT biologinės įvairovės konferenciją COP15 Monrealyje, Kanadoje, ES prisijungė prie 195 šalių į  Kunmingo ir Monrealio pasaulinės biologinės įvairovės programos. Ši sistema apima pasaulinius tikslus ir uždavinius, kuriais bus siekiama apsaugoti ir atkurti gamtą dabartinėms ir ateities kartoms, užtikrinti tvarų jos naudojimą ir paskatinti investicijas į ekologišką pasaulio ekonomiką. Kartu su Paryžiaus susitarimu dėl klimato šis susitarimas nutiesia kelią į klimatui neutralų, gamtai palankų ir atsparų pasaulį iki 2050 m.

Susitarimas yra tvirta sistema su aiškiais, išmatuojamais tikslais ir uždaviniais bei visapusiška stebėsenos, ataskaitų teikimo ir peržiūros tvarka, skirta pažangai stebėti, papildyta tvirtu išteklių mobilizavimo paketu .

Daugiau nei pusė pasaulio BVP priklauso nuo ekosistemų paslaugų. 70 % labiausiai pažeidžiamų pasaulio žmonių yra tiesiogiai priklausomi nuo laukinių rūšių. Kunmingo ir Monrealio susitarimas paspartins plataus užmojo politiką visame pasaulyje ir sutelks finansavimą biologinei įvairovei iš visų šaltinių – 200 milijardų JAV dolerių per metus iki 2030 m. Jis įpareigoja pasaulinę bendruomenę imtis veiksmų, skirtų apsaugoti ir atkurti gamtą bei pašalinti taršą, pvz., Europos žaliojo kurso dalis. Tai užtikrins, kad gamta ir toliau palaikytų visuomenes, ekonomiką ir bendruomenes ateinančius dešimtmečius.

Ambicingų veiksmų tikslai ir uždaviniai iki 2030 ir 2050 m

Kunmingo ir Monrealio biologinės įvairovės susitarime numatyti pagrindiniai pasauliniai tikslai:

  • Atkurti 30 % nualintų ekosistemų visame pasaulyje (sausumoje ir jūroje) iki 2030 m.
  • Išsaugoti ir valdyti 30 % teritorijų (sausumos, vidaus vandenų, pakrančių ir jūrų) iki 2030 m.
  • Sustabdyti žinomų rūšių išnykimą ir iki 2050 m. dešimt kartų sumažinti visų rūšių (įskaitant nežinomas) išnykimo riziką ir greitį
  • Sumažinti pesticidų keliamą riziką bent 50 % iki 2030 m
  • Iki 2030 m. bent 50 % sumažinti į aplinką prarandamas maistines medžiagas
  • Iki 2030 m. sumažinti taršos riziką ir neigiamą taršos iš visų šaltinių poveikį iki tokio lygio, kuris nekenkia biologinei įvairovei ir ekosistemų funkcijoms
  • Sumažinti pasaulinį vartojimo pėdsaką iki 2030 m., be kita ko, žymiai sumažinant perteklinį vartojimą ir atliekų susidarymą bei perpus sumažinant maisto švaistymą
  • Tvariai tvarkyti žemės ūkio, akvakultūros, žuvininkystės ir miškininkystės plotus ir iš esmės padidinti agroekologiją ir kitą biologinei įvairovei palankią praktiką.
  • Su klimato kaita kovoti pasitelkus gamtos sprendimus
  • Iki 2030 m. bent 50 % sumažinti invazinių svetimų rūšių introdukcijos ir įsitvirtinimo tempą
  • Užtikrinti saugų, teisėtą ir tvarų laukinių rūšių naudojimą ir prekybą jomis iki 2030 m
  • Apželdinti miesto erdves.

Mobilizuoti finansus ir leisti verslui prisiimti atsakomybę už biologinę įvairovę

Susitarimas žymiai padidins finansų mobilizavimą biologinei įvairovei iš visų šaltinių – tiek vietinių, tiek tarptautinių – tiek viešųjų, tiek privačių – iki 2030 m. bus sutelkta mažiausiai 200 mlrd. USD per metus . Tai sukurs paskatas vietiniams ir tarptautiniams šaltiniams, įskaitant verslo investicijas.

Jame taip pat aptariamos subsidijos, kenkiančios biologinei įvairovei , įsipareigojant iki 2025 m. nustatyti ir iki 2030 m. panaikinti iš viso mažiausiai 500 mlrd. USD per metus .

Pagal susitarimą ES pasirašė tarptautinį solidarumo paketą , ypač pažeidžiamiausioms šalims ir labiausiai biologinei įvairovei. Naujasis Pasaulinis biologinės įvairovės pagrindų fondas , įsteigtas pagal Pasaulinę aplinkos priemonę, bus atviras finansavimui iš visų šaltinių.

Svarbiu žingsniu siekiant pagerinti verslo veiklą biologinės įvairovės srityje, didelės ir tarptautinės įmonės ir finansinės institucijos turės reguliariai stebėti, vertinti ir atskleisti riziką, priklausomybę ir poveikį biologinei įvairovei ; ir teikti informaciją vartotojams skatinant tvarų vartojimą.

ES įsipareigojimas sukuria erdvę susitarimui

Europos vienybė ir vadovavimas buvo labai svarbūs per ketverius metus trukusias derybas. Monrealyje ES derybų grupei, vadovaujamai Komisijos nario Sinkevičiaus , kartu su ES valstybėmis narėmis, koordinuojamai Tarybai pirmininkaujančios Čekijos, pavyko sukurti erdvę ir paskatinti ambicijas kartu su pažanga finansų srityje.

Susitarimas yra svarbus postūmis daugiašališkumui tuo metu, kai pasaulinio solidarumo ir bendradarbiavimo reikia labiau nei bet kada anksčiau.

Tolesni žingsniai

Pasibaigus deryboms dėl naujojo susitarimo, laikas visoms šalims įgyvendinti sistemą vidaus ir tarptautiniais veiksmais.

Prieš kitą COP 2024 m. visos šalys turi parengti atnaujintas Nacionalines biologinės įvairovės strategijas ir veiksmų planus bei Nacionalines biologinės įvairovės finansines strategijas. Kitose COP bus svarstoma, ar bendras nacionalinių veiksmų poveikis yra pakankamas, kad būtų pasiekti pasauliniai tikslai ir uždaviniai 2030 ir 2050 metams.

Lygiagrečiai imdamosi politikos veiksmų, šalys ir daugiašalės finansų institucijos dabar stengsis greitai pradėti mobilizuoti finansavimą.  

Europos žaliasis kursas suteikia Europai šios pasaulinės ekonomikos pertvarkos priešakyje. Mūsų pasiūlymai, pvz., neseniai priimtas įstatymas dėl tiekimo grandinių be miškų naikinimo ir tolesnis taršos panaikinimo darbas, paskatins Kunmingo ir Monrealio susitarimo įgyvendinimą.

Kontekstinė informacija

Mūsų ateičiai labai svarbu išlaikyti sveiką gamtą, želdinti miestus ir išlaikyti didžiulę gyvybės įvairovę planetoje . Gamta valo mūsų vandenį, duoda maistingą maistą, apsaugo mus nuo potvynių ir padeda sušvelninti klimato kaitą.

COP 15 Monrealyje ES sudarė aljansus ir iniciatyvas, siekdama padėti įgyvendinti Pasaulinę biologinės įvairovės sistemą. Kartu su keliomis valstybėmis narėmis ir keliomis kitomis šalimis ES suvienijo jėgas , siekdama žymiai padidinti biologinės įvairovės finansavimą iš visų šaltinių. ES taip pat prisijungė prie pagrindinių iniciatyvų, siekdama padėti šalims partnerėms stiprinti gebėjimus ir žinias, kad būtų įgyvendinta Pasaulinė biologinės įvairovės sistema. Tai apima didelių ambicijų „Accelerator“ partnerystę, skirtą remti būsimą Pasaulinės biologinės įvairovės sistemos įgyvendinimą, ir Pasaulinę biologinės įvairovės žinių palaikymo tarnybą, padedančią šalims stebėti pažangą įgyvendinant biologinės įvairovės tikslus. ES taip pat pasirašė susitarimą su Gajana dėl tvarios prekyboslegali mediena.

Daugiau informacijos

Prezidento von der Leyen pareiškimas dėl Kunmingo ir Monrealio susitarimo dėl biologinės įvairovės

ES COP15 biologinės įvairovės konferencijoje