Naujienos

2024 - 10 - 21

Briuselyje diskutuojama- kaip seksis įgyvendinti nueinančio politinio ciklo metu priimtus sprendimus

Šį pirmadienį, 2024-10-21, surengtas jungtinis Europos Komisijos socialinio dialogo grupių "SDG Aplinka ir Klimatas"  [CDG on Environment and Climate Change] ir "SDG dėl BŽŪP strateginių planų ir horizontaliųjų reikalų"  [CDG on CAP and Horizontal matters] posėdis (nuotoliniu būdu).

Eksperto teisėmis paosėdyje dalyvavo Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacija - LMSA pirmininkas dr. Algis Gaižutis.
Iki pietų pagrindinis aptariamas darbotvarkės klausimas- Strateginis dialogas dėl ES žemės ūkio ateities [nuoroda:  https://t.ly/zghER ] Šio 7 mėnesius vykusio proceso metu parengta išsami ataskaita su rekomendacijomis būsimojo laikotarpio ES bendrajai  žemės ūkio politikai turėtų atsispindėti naujosios Europos Komisijos veiklos prioritetuose .
Kitas svarbus darbotvarkės klausimas- kaip ir kokiu nuoseklumu rengiamasi įgyvendinti nesenai įsigaliojusį įstatymą- ES gamtos atkūrimo reglamentą [nuoroda: https://environment.ec.europa.eu/topics/nature-and-biodiversity/nature-restoration-law_en ]. Per 2 metus valstybės narės turi parengti ir suderinti šio teisiškai tiesiogiai taikomo įstatymo įgyvendinimo nacionalinius planus, privalomai į šį procesą įtraukiant visus suinteresuotus socialinius partnerius. Didžiausias neaiškumas išlieka- kaip ir iš kokių šaltinių turės būti finansuojamas politikų užsibrėžtų aplinkosauginių ambicijų įgyvendinimas. Nors priimant reglamentą buvo numatyta, kad EK per 1 metus nuo įstatymo įsigaliojimo privalo atlikti ekonominį įvertinimą ir pateikti ataskaitą apie finansavimo šaltinius bei jų pakankamumą, per šiandien vykusią diskusiją šį aspektą EK atstovai bandė apeiti gan aptakiai. Tad planuotis įvairias gamtos atkūrimo, kad ir ką tai galiausiai reikštų, veiklas neturint tikrumo dėl garantuotų finansinių išteklių šios ES politikos įgyvendinimui bus tikrai problematiška. 

Taipogi aptarti klausimai  dėl klimato kaitos valdymo, oro taršos mažinimo, biologinės įvairovės apsaugos  bei atsparumo vandens pokyčiams priemonių įgyvendinimo.

Taipogi š.m. spalio 21-23 d.d.. Briuselyje vyksta 5-sis Anglies šalinimo ekspertų grupės susitikimas (Carbon Removal Expert Group) nuotoliniu būdu.

Pagrindiniai aptariami klausimai:
  •  Sertifikavimo procesas, tikrinimas ir registrai / Certification process, verification & registries;
  •  Anglies ūkininkavimas / Carbon farming;
  •  Pilnas pašalinimas ir ilgalaikis laikymas gaminiuose / Permanent removals and long-term storage in products