Naujienos

2023 - 01 - 16

Atgarsio sulaukusios ir likusios nepastebėtos Aplinkos ministerijos iniciatyvos

Pastaruoju metu įvyko keletas svarbių dalykų, inicijuotų Aplinkos ministerijos. Vieni jų susilaukė didelio visuomeninio atgarsio ir diskusijų, kiti gi liko mažai aptarti ar iš viso nepastebėti viešojoje erdvėje. Trumpai supažindiname su keletu svarbiausiųjų.

Aplinkosaugos srityje:

  • Suvalkijos (Sūduvos) nacionalinio parko steigimo iniciatyva;
  • Germanto regioninio parko steigimo iniciatyva (Telšių raj.);
  • Paviešintas naujos redakcijos Saugomų teritorijų įstatymo pakeitimo projektas;
  • Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktore paskirta Agnė Jasinavičiūtė.

Miškų srityje:

  • Aplinkos ministerijos vadovybė ir parlamentinių politinių partijų atstovai tarėsi dėl Nacionalinio miškų susitarimo likimo;
  • Stringa nuo metų pradžios įsigaliojusios Leidimų miškui kirsti tvarkos funkcionavimas per ALIS sistemą;
  • Paskelbta apie vidinių miškotvarkos projektų rengimo ir derinimo  tvarkos pakeitimus.

Suvalkijos (Sūduvos) nacionalinio parko steigimo iniciatyva;

Sūduvos (Suvalkijos) Nacionalinio parko steigimo iniciatyva susilaukė bene plačiausio atgarsio:

LR Vyriausybei pritarus Aplinkos ministerijos parengtam nutarimui dėl šio parko steigimo procedūrų pradžios, sukilo vietos gyventojai. Tad Seime buvo organizuota diskusija, o po to aplinkos ministras Simonas Gentvilas su komanda vyko susitikti su vietos gyventojais.

Po to sekė 

Ir galiausiai - sausio 12 d. vykę susitikimai su vietos gyventojais Kudirkos Naumiestyje ir Vištytyje, po kurių aplinkos ministerija paskelbė [nuoroda čia...>>>], kad nepradės NP steigimo, kol nesuras sutarimo su vietos gyventojais.

Germanto regioninio parko steigimo iniciatyva (Telšių raj.).

Anksčiau jau informavome apie šią iniciatyvą:

O  š.m. sausio 11 d. (trečiadienį) aplinkos ministras Simonas Gentvilas susitiko su Telšių rajono savivaldybės meru Kęstučiu Gusarovu ir tarėsi dėl Germanto regioninio parko steigimo [Išsamiau čia...>>>].  Ar bus atsiklausta vietinių gyventojų dėl šios iniciatyvos ir kokia bus reakcija- matysime eigoje.

Paviešintas naujos redakcijos Saugomų teritorijų įstatymo pakeitimo projektas.

Aplinkos ministerija oficialiai paskelbė naujos redakcijos  Saugomų teritorijų įstatymo pakeitimo projektą kartu su  jį lydinčių įstatymų (Aplinkos apsaugos įstatymo, Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo, Laukinės gyvūnijos įstatymo, Laukinių augalų ir grybų įstatymo, Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatymo,  Augalų nacionalinių genetinių išteklių įstatymo, Administracinių nusižengimų kodekso) projektais. 

Dokumentai  yra patalpinti Teisės aktų informacinėje sistemoje (TAIS). [Nuoroda į įstatymų paketo TAIS Nr. 22-16197 čia...>>>]

Šie įstatymų pakeitimai esmingai įtakos veiklos pobūdį bei galimybes nuolat plečiamose saugomose teritorijose, tad svarbu labai atidžiai išnagrinėti AM teikiamus projektus.  

 Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos (LMSA) pastabas bei pasiūlymus pateikėme Aplinkos ministerijai [LMSA raštą Nr.1 rasite čia...>>>]

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktore paskirta Agnė Jasinavičiūtė.

Dvi kadencijas Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai (VSTT) miškininką Albertą Stanislovaitį vadovo pareigose nuo 2023-01-13 pakeitė energinga ir ambicinga geografė, iki šiol vadovavusi šios tarnybos Kraštovaizdžio apsaugos skyriui, Agnė Jasinavičiūtė.

Pirmas viešas VSTT direktorės pasisakymas - 2023-01-16 LRT radijo laidoje "Aktualus pokalbis" čia...>>>

Aplinkos ministerijos vadovybė ir parlamentinių politinių partijų atstovai tarėsi dėl Nacionalinio miškų susitarimo likimo

Aplinkos ministro Simono Gentvilo oficialioje darbotvarkėje yra tik trumpas įrašas: š.m. sausio 13 d. (penktadienį) 08:30 val. Nacionalinio miškų susitarimo pristatymas.

Seimo Aplinkos apsaugos komitete vykęs pasitarimas turėjo įnešti aiškumo dėl tolesnio Nacionalinio miškų susitarimo, vykusio pastaruosius 2 metus, likimo. Nes pilnas susitarimas nepasiektas. Dėl aplinkosauginių NVO ir pramonės atstovų kardinaliai priešingų pozicijų nepavyko susitarti dėl 3 temų, likusiose 6 temose susitarimai pasiekti [plačiau-čia...>>>]. 
Aplinkos ministerija pradžioje, 2022 06 22, buvo politinėms partijoms pateikusi apibendrintą šio proceso rezultatą [plačiau- čia...>>>], paskui buvo papildomai pasiūliusi 2 temoms (iš 3 nesutartų) savo specialistų parengtas formuluotes, nepaliesdama vienos esminių temų - „Įvairialypių miško naudų suderinamumas ir ilgalaikis balansas“.

Stringa nuo metų pradžios įsigaliojusios Leidimų miškui kirsti tvarkos funkcionavimas per ALIS sistemą

Apmaudu ir gaila, tačiau savo sukurtų biurokratinių nutarimų ir taisyklių labirintuose įstrigusi Aplinkos ministerija praeitų metų pabaigoje taip ir nesiėmė iš esmės spręsti Leidimų miškui kirsti tvarkos keitimo, kad atsisakyti perteklinių beprasmių procedūrų bei reikalavimų [su LMSA pastabomis tuo metu inicijuotiems tvarkos pakeitimams galite susipažinti čia...>>>]

Tačiau dar skaudžiau, kad nuo 2023 m. sausio 1 d. įsigalioję pakeitimai, bandant juos realizuoti per aplinkosaugos leidimų išdavimo sistemą ALIS, strigo ir ši sistema tinkamai neveikia iki šiol. Apie tai trumpai jau informavome.

Paskelbta apie vidinių miškotvarkos projektų rengimo ir derinimo  tvarkos pakeitimus.

Aplinkos ministerija paskelbė, kad patikslino vidinių miškotvarkos projektų rengimo ir derinimo  tvarką [išsamiau- čia...>>>]

Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacija (LMSA) teikėme detalias pastabas bei pasiūlymus šios tvarkos tobulinimui [rasite čia...>>>