Naujienos
Apie mišką ir miškininkystę su ketvirtos kartos miškininku
Gražų 25 - mečio jubiliejų šiemet švenčiančio miško savininkų kooperatyvo "Aukštaitijos šilas" kolektyve dešimtmetį darbuojasi komercijos direktorius Gintautas Versekėnas. Iš Vilniaus į darbovietę Molėtuose važinėjantis Gintautas - miškininkų miškininkas, nes jo šeimoje miškininkystė perduodama iš kartos į kartą.
Apie miškininką Gintautą versekėną rašo Molėtų krašto laikraštis "Vilnis" 2023 m rugpjūčio 7 d. numeryje.
Gintautas šypteli, kad jis vilniečiu tapo sukūręs šeimą, o kilęs yra iš Dzūkijos, iš Valkininkų, kur baigė mokyklą, o miškininkystę studijavo tuometinėje Žemės ūkio akademijoje. Po studijų 11 metų Gintautas dirbo Valkininkų urėdijoje girininko pavaduotoju. Jo tėtis buvo miškininkas, mama irgi dirbo miškų ūkyje vyriausia buhaltere.
"Senelis irgi buvo girininkas, o prosenelis - kolūkio miškų eigulys,"- pasakojo Gintautas, pasirinkęs profesiją, perduodamą iš kartos į kartą. Beje, ir jo brolis miškininkas. Bet ketvirtos kartos miškininko Gintauto du sūnūs pasirinko informacinių technologijų specialybes. "Lietuvoje daug kas keičiasi, miškininkų reikia mažiau, informatikų daugiau, bet visu 100 procentų negaliu garantuoti, kad vaikai nebus susiję su miškų sektoriumi,"- išsitarė didelę patirtį miškininkystėje sukaupęs Gintautas, kuris, sukūręs šeimą, sostinėje girininku dirbo šešerius metus, po to Vilniaus urėdijoje dar šešerius metus darbavosi urėdo pavaduotoju komercijai, tad darbas "Aukštaitijos šile" tarsi ankstesnio darbo tęsinys. O į privatų sektorių pasuko, kai valstybiniame miškininkystės sektoriuje prasidėjo įvairios pertvarkos, bet darbo pobūdis ir privačiame sektoriuje nepasikeitė, nes paskutinėje valstybinėje darbovietėje Gintautas buvo atsakingas už prekybą ir gamybą. Tad "Aukštaitijos šile" darbo pobūdis panašus.
-Važinėti į Molėtus tenka, bet mano darbas ne kabinetinis, objektų geografija plati, būna, kad dažnai važiuoju tiesiai į objektus. Šiuolaikinės technologijos leidžia darbą organizuoti iš bet kurios vietovės, - kalbėjo "Aukštaitijos šilo" komercijos direktorius, pridūręs, kad patirtis dirbant Molėtų krašte - praturtinanti. - Dzūkijos miškai visai kitokie. Vilniaus miškai tam tikra prasme - tarpinis perėjimas, nes jie jau panašesni į Molėtų krašto. Kaip miškininkui, nėra jokio skirtumo, koks tas miškas, pripranti, įsižiūri, nes medis yra medis. Suprantama, kad širdžiai mielesnė Dzūkija, nes ten mano gimtinė. Bet kai įsigilini, kad Ignalinos kraštas prie Dzūkijos, tai ir Dzūkija visai netoli.
Pasak Gintauto, tik į naudą pasikeitimai, nes užsisėdėjimas vienoje vietoje nėra gerai. Labai smagu, kad įvyksta atsinaujinimai.
"Man visada norisi kažko naujo, o privačiame sektoriuje naujienų daugiau. Tiesa, ir valstybiniuose miškuose dabar jau pokyčių daug... Tik gal ne dirbančiųjų naudai, nes darbo padaugėjo, bet atlygis už jį, deja, ne. Privatus sektorius imponuoja lankstumu, gebėjimu greičiau prisitaikyti",- pasakojo miškininkas, nemažai metų dirbęs valstybiniame sektoriuje. Gintautas turi savo nuomonę ir apie miškų saugojimą: "Tam tikra prasme, saugodami miškus, mes naikiname turtą. Medis turi savo laiką, savo amžių, ciklą. Kaip ir kitose srityse, taip ir miške, reikia nuimti derlių ir laiku nupjauti medį. Kas tai supranta, nekalba apie miškininkus, kaip miškų naikintojus ir į iškirstą miško plotą žiūrėdamas mato ne tik plynę, bet ir būsimą mišką."
Gintauto darbo pobūdis - kokią medieną gaminti ir kur ją parduoti. Tai nuolatinis procesas. Pasak pašnekovo, jeigu miško nekirsime, tai neturėsime ką parduoti, ką išvežti, žmonės liks be darbo. "Tarkime, vienas miške dirbantis operatorius užsiima tik kirtimu, kitas operatorius - tik išvežimu, du vairuotojai atsakingi už medienos pervežimą iš miško į sandėlį, pas pirkėją. Nėra darbo, jie nedirba, jų gerovė blogėja. Viskas labai susiję, - savo nuomonę apie dabartinę situaciją ir visuomenės nuteikimą prieš miškininkus dėstė ilgametis miškininkas. - Kalbant apie medienos rinką, tai 2022 metais buvo kainų kilimo metas. Brango ir padarinė (skirta perdirbimui), ir malkinė mediena. Pikas buvo spalio mėnesį, o nuo tada pradėjo kristi padarinės medienos kainos. Kitaip tariant, pramonei nebereikėjo žaliavos. Malkinės medienos dėl karo, dėl energijos trūkumo kaina nesumažėjo arba mažėjimas buvo nežymus ir ji nedaug skiriasi nuo padarinės medienos kainų. Kas vyks rudenį, pamatysime, bet, manau, kad malkinė mediena neatpigs. Tad būsimam kūrenimo sezonui reikia pasirūpinti malkomis dabar. Bet palankiausias metas apsirūpinti malkine mediena - pavasaris."
Gintautas Versekėnas, akcentavęs "Aukštaitijos šilo" neišvengiamą plėtrą miško kirtimo technikos srityje, nes dirbančių žmonių su pjūklais miške vis mažėja, pabrėžė, kad miško kirtimas ir atsodinimas tai pirmiausia ekonominė nauda, darbo vietos.
"O augantis jaunuolynas - tai ir laukinių gyvūnų namai, kur daug maisto, galima slėptis nuo žmonių, nes laukiniai gyvūnai negyvena sename miške. Kalbant apie miško kirtimus, reikia remtis ne populizmu, o profesionalų, mokslo daktarų, studijavusių kitų patirtį, išvadomis ir žiniomis. Lietuvoje stinga argumentuoto ir tikslaus atsakymo į klausimą, kiek mes sau galime leisti saugoti miškų ir juose nevykdyti veiklos. Jeigu mes ekonomiškai tai galime sau leisti, reiktų tiksliai visa tai apibrėžti ir tada būtų aišku, kur galima dirbti. Tuo pačiu būtų padėtas taškas visoms diskusijoms. Dabar gi yra saugomos teritorijos, miškų grupės. Viskas persipina, susipina. Priėmėme europinius įsipareigojimus, bet, kiek Lietuva gali nekirsti miškų, taip iki galo ir nėra aišku. Visa kita yra politika, o aš - ne politikas. Mano politika miškai ir aš esu už paprastą ir protingą miškininkystę, - apie dabartines aktualijas ir šiek tiek nepagrįstai sureikšmintą miškų saugojimą išsakė Gintautas Versekėnas, priklausantis Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijai, kuri ir rūpinasi miškininkyste.
- Mūsų srityje viskas paprasta - kiek iškertame, tiek ir atsodiname. Ir man nesuprantama, kaip dėl kažkieno požiūrio negalima padaryti patogaus magistralinio kelio, kuris pagerintų susisiekimą visiems žmonėms. Kartais nėra ką saugoti, bet padaroma, kad žmogui būtų blogiau ir nepatogiau. Nesuprantama, kai prie namo auga 70 metų senumo beržas ir jo dėl nesaugumo neleidžiama nupjauti. Jeigu norima, kad medį žmogus saugotų, turi būti kažkokia grąža. Jeigu saugomas miškas, turi būti mokama kompensacija. Kodėl turiu saugoti vienas, jeigu to reikia valstybei?" - retoriškai klausė miškininkas, pridūręs, jeigu žmogus medį sodino, turėtų teisę jį ir nupjauti.
Kas metai Gintautas dalyvauja miškasodyje. Tai džiugus darbas, nes įveisiamas naujas miškas, kad juo kažkas po ilgų metų džiaugsis, bet kiekvienas, kuris sodina mišką, žino, kad jį po kažkiek metų kažkas kirs.
"Kažkas pasodino, mes kertame. Mes pasodiname, kažkas ateityje kirs. Privalai sodinti, nes medį kerti. Mišką sodinti yra pareiga ir tęstinumo ciklas", - sakė pašnekovas, labiausiai mėgstantis pušynus, kurie jam gražiausi miškai.
O vienas iš Gintauto pomėgių - lauko baldų gamyba - su pušimi nedraugauja, nes tam tikslui tinkamiausia ąžuolo, uosio mediena. Dar vienas Gintauto pomėgis - medžioklė, o jos prioritetas - selekcinė atranka ir kartais gražesnis selekcinis trofėjus negu brandus... Gintautas į medžioklę žiūri kaip į ūkį, kur daugiau būnama gamtoje, stebima. Būna ir taip, kad dieną dirba miške, o vakare medžioja. Vyras daug laiko praleidžia gamtoje ir savo gyvenime džiaugiasi susiformavusiu balansu. Nors jis su šeima gyvena bute sostinėje, bet dirba miške, važiuoja pas tėvus į kaimą, turi sodą... Tad gamtos, o ypač - miško gyvenime pakanka...