Naujienos

2024 - 09 - 18

AM: Skiriama parama žemės savininkams medžių savaiminukų išsaugojimui

Aplinkos ministerija informuoja, kad Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) nuo rugsėjo 17 d. kviečia gyventojus, turinčius žemės sklypus, teikti paraiškas ir gauti paramą medžių savaiminukų išsaugojimui bei įtraukimui į miško žemės apskaitą. Teikiama parama – galimybė gyventojams labai tiesiogiai prisidėti prie Lietuvos miškingumo didinimo. 

Dotacijoms numatyta skirti 4 mln. eurų Klimato kaitos programos lėšų. Kompensacijos dydis vienam pareiškėjui – 900 eurų (su PVM) už 1 hektarą.  Bendra paramos suma apskaičiuojama teikiant paraišką. Skiriama dotacija yra vienkartinė ir teikiama pagal unikalų žemės sklypo numerį. 

Kreiptis dėl paramos kviečiami fiziniai asmenys, esantys ne miško paskirties žemės, kurioje savaime užsisėjo ir sudygo medžiai (savaiminukai), savininkais. Pagal šiuo metu galiojančias Miškų įstatymo nuostatas, medžių savaiminukais, kurių vidutinis amžius ne mažesnis kaip 20 metų, apaugusi ne miško žemė inventorizuojama ir įtraukiama į apskaitą kaip miškas aplinkos ministro nustatyta tvarka. Jaunesniais kaip 20 metų medžių savaiminukais apaugę plotai apskaitomi mišku tik žemės savininkui pageidaujant.  

Norint sulaukti finansinės paramos ir medžių savaiminukais apaugusius plotus įtraukti į miško žemės apskaitą, gyventojai turėtų kreiptis į Valstybinę miškų tarnybą (VMT) dėl žemės ploto inventorizacijos ir medžių savaiminukų inventorizacijos duomenų patvirtinimo [Pastaba: Valstybinė miškų tarnyba savo sprendimu tik patvirtina medžių savaiminukų inventorizacijos duomenis, kuriuos tarnybai pateikia žemės savininko pasamdytas vidinės miškotvarkos projekto rengėjas.]  Sulaukus VMT sprendimo dėl medžių savaiminukų inventorizacijos bei gavus atitinkamus dokumentus, teikiama paraiška paramai gauti. Kartu su paraiška būtina pateikti dokumentą, įrodantį nuosavybės teisę į žemės sklypą bei VMT sprendimą dėl medžių savaiminukų inventorizacijos. Jei paraišką teikia ne žemės savininkas, o kitas asmuo, reikia pateikti notaro patvirtintą įgaliojimą arba internetu sudarytą ir VĮ Registrų centro Įgaliojimų registre įregistruotą įgaliojimą. 

Nuo paraiškos pateikimo dienos per ne daugiau kaip 6 mėnesius turi būti pateiktas paramos mokėjimo prašymas. Su šiuo prašymu būtina pateikti miškų kadastro pažymą, patvirtinančią, kad medžių savaiminukais apaugęs ne miško žemės plotas įtrauktas į miško žemės apskaitą. Taip pat būtina pateikti nekilnojamojo turto (NT) kadastro išrašą, įrodantį, kad medžių savaiminukais apaugęs plotas NT kadastre pažymėtas kaip miškas (miško žemės naudmena) ir jam nustatytos specialiosios miško naudojimo sąlygos. 

Paraiškos teikiamos APVIS aplinkoje nuo 2024 m. rugsėjo 17 d. 8 val., kol užteks kvietimui numatytų lėšų, bet ne ilgiau kaip iki 2025 m. rugsėjo 16 d. Konsultacijos teikiamos tel.: 8 646 08 522, el. p.: edita.skeriene@apva.lt 

Daugiau informacijos ir paraiškų teikimas – APVIS

Aplinkos projektų valdymo agentūros informacija

Valstybinė miškų tarnyba informuoja: Kaip gauti Valstybinės miškų tarnybos sprendimą dėl medžių savaiminukų inventorizacijos duomenų patvirtinimo

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) nuo rugsėjo 17 d. pakvietė žemės savininkus (fizinius asmenis), turinčius žemės sklypų, kuriuose auga medžių savaiminukai, teikti paraiškas ir gauti paramą šiems medžiams išsaugoti bei įtraukti į miško žemės apskaitą.

Teikiant paraišką, su kitais nustatytais dokumentais turi būti pateiktas ir Valstybinės miškų tarnybos (toliau – Tarnyba) sprendimas dėl medžių savaiminukų inventorizacijos. Šiuo sprendimu Tarnyba patvirtina atliktos medžių savaiminukų (miškų) inventorizacijos duomenis, prieš tai juos patikrinusi ir juos suderinusi su atsakingomis institucijomis.

Sprendimas dėl ne miško žemės, apaugusios medžių savaiminukais, kurių vidutinis amžius – 20 ar daugiau metų, yra priimamas per 10 darbo dienų, vadovaujantis Miškų inventorizacijos arba jos patikslinimo metu nustatytų duomenų patvirtinimo aprašu. Sprendimas dėl ne miško žemės, apaugusios medžių savaiminukais, kurių vidutinis amžius mažesnis kaip 20 metų, yra priimamas per 20 darbo dienų, suderinus saviminukų įtraukimą į miško žemės apskaitą Medžių savaiminukais apaugusios ne miško žemės inventorizacijos ir įtraukimo į miško žemės apskaitą tvarkos aprašo nustatyta tvarka.

Tvirtinimui pateikti medžių savaiminukų inventorizacijos duomenys turi atitikti Miškotvarkos darbų vykdymo instrukcijoje nustatytus reikalavimus.

Medžių savaiminukų inventorizacija atliekama tik ne miško žemės plotams (plotai neįregistruoti Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastre kaip miškas). Šią informaciją galima pasitikslinti Tarnybos internetinėje prieigoje M-GIS arba geoportal.lt.

Medžių savaiminukų inventorizacijos duomenis tvirtinti gali pateikti žemės sklypų savininkai ar jiems paslaugas teikiantys vidinės miškotvarkos projektų rengėjai, atitinkantys Vidinės miškotvarkos projektų rengimo taisyklių reikalavimus. Tarnybai turi būti pateikiami šie dokumentai ir duomenys:

  1. prašymas Tarnybai patvirtinti medžių savaiminukų inventorizacijos duomenis;
  2. prašymas Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastro tvarkytojui (Valstybės įmonei Registrų centrui) įregistruoti patvirtintus medžių savaiminukų inventorizacijos duomenis (prašymo forma);
  3. miško savininko prašymas dėl medžių savaiminukų inventorizacijos atlikimo vidinės miškotvarkos projekto rengėjui;
  4. geografiniai ir aprašomieji miškų inventorizacijos duomenys (skaitmeniniai – formatas „pdf“, „shp“ arba „dwg“), atitinkantys Miškotvarkos darbų vykdymo instrukcijos ir Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastro tvarkytojo nustatytus reikalavimus;
  5. žemės nuosavybę ar valdymo teisę įrodantys dokumentai (Nekilnojamojo turto registro išrašas, žemės sklypo planas).

Tais atvejais, kai žemės savininkas turi Tarnybos pranešimą apie valstybinės sklypinės inventorizacijos metu inventorizuotus medžių savaiminukų (amžius iki 20 metų) plotus ir šie plotai nėra įregistruoti Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastre kaip miškas, teikiami tik žemės savininko prašymai Tarnybai ir VĮ Registrų centrui nepridedant inventorizacijos duomenų.

Atkreiptinas dėmesys, kad, vadovaujantis Miškų inventorizacijos arba jos patikslinimo metu nustatytų duomenų patvirtinimo tvarkos aprašo 8 punktu, visi aukščiau nurodyti prašymai turi būti pasirašyti kvalifikuotu elektroniniu parašu.

Tik Tarnybos patvirtinti medžių savaiminukų (miškų) inventorizacijos duomenys galės būti registruojami Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastre, kurio tvarkytojas yra Valstybės įmonė Registrų centras.

Tarnyba, priėmusi sprendimą patvirtinti miškų inventorizacijos arba jos patikslinimo metu nustatytus duomenis, jį kartu su duomenimis ir dokumentais, nurodytais šio straipsnio 2 – 5 punktuose, perduos Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastro tvarkytojui Valstybės įmonei Registrų centrui.

VMT informacija