Naujienos
* Miškui želdinti - geresnės paramos sąlygos
Siekiant, kad žemdirbiai įsisavintų kuo daugiau šios KPP paramos, šiais metais Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) kartu su Žemės ūkio ministerija patobulinimo administravimo taisykles. Visų pirma, buvo išplėsta želdinamo ploto sąvoka, todėl ūkininkai gali pretenduoti į didesnę paramos sumą.
Į miško želdinimo projekte nurodytą plotą nuo šiol galima įtraukti ir priešgaisrines mineralizuotas juostas, elektros trasas, einančias per projektuojamus želdinius, neapželdintus žemės ruožus prie melioracijos griovių arba drenažo rinktuvų bei neapželdintas juostas, suprojektuotas šalia kitų savininkų sklypų.
Be to, naujosiose taisyklėse pakeisti atstumai tarp gretimų sklypų.
Medžius galima sodinti mažesniu nei 10-25 metrų atstumu nuo gretimo sklypo, jei prie sklypo ribų sodinami krūmai arba želdiniai ribojasi su jau esančiu mišku, arba jei gretimo sklypo šeimininkas yra davęs tam sutikimą. Anksčiau buvo nustatyti didesni atstumai tarp želdinamų sklypų, todėl ūkininkams kildavo daug nepatogumų, jie gaudavo mažesnes išmokas.
"Palyginti su kitomis paramos priemonėmis žemdirbiai ne taip aktyviai naudojasi žemės ūkio paskirties žemės apželdinimu mišku, todėl kartu su socialiniais partneriais nemažai diskutavome, kaip galėtume palengvinti sąlygas ir reikalavimus šiai paramai įsisavinti. Socialinių partnerių išsakytos pastabos taip pat atsispindi naujose administravimo taisyklėse, tad tikimės, kad šiemet ūkininkai bus aktyvesni nei anksčiau", - sako NMA Aplinkos apsaugos programų skyriaus vedėja Ona Šakalienė.
Tiesa, šios KPP priemonės administravimo taisyklės kartą ūkininkų naudai keistos ir praėjusiais metais. Būtent tuomet miško želdinimo darbai už ES skiriamas lėšas įgavo pagreitį.
Pernai, palengvinus reikalavimus paramai gauti, į NMA kreipėsi beveik 500 ūkininkų, norinčių sodinti mišką.
Tuo tarpu 2004 metais sodinti mišką ir jį prižiūrėti, pasinaudojant parama, norėjo vos 200 pareiškėjų.
Pagal KPP priemonę "Žemės ūkio paskirties žemės apželdinimas mišku" paramos gavėjams yra kompensuojamos išlaidos už miško įveisimą, taip pat penkeriems metams skiriamos išmokos už miško priežiūrą, 20 metų kompensuojamos prarastos pajamos, kurias ūkininkai galėtų uždirbti, versdamiesi tradicine žemdirbyste.
Ūkininkai, siekiantys gauti išmokas už miško želdinimą, paraiškas NMA gali teikti iki gruodžio 22 dienos.
Rimantas Damkevičius