Naujienos

2006 - 06 - 13

* Dilema Neringiškiams: 15 eglių ir pušų ar tyras vanduo

2006-06-12
 
Naujienų agentūros LT,DELFI praneša apie kurijozišką situaciją.
Neringiškiai iki rudens gali ir nesulaukti šviežio geriamo vandens, kadangi  Kuršių nerijos nacionalinio parko aplinkosaugininkai  uždraudė kirsti keliolika medžių vandenvietės statybvietėje. Dėl to rangovai  kasdien skaičiuoja tūkstantinius nuostolius ir juos žada pateikti savivaldybei.
Neringos vicemeras Algimantas Vyšniauskas sakė, kad vandens gerinimo ir nuotekų valymo įrenginių rekonstrukciją galima pavadinti šimtmečio statyba Neringoje. Joje išgaunamo vandens kokybė kol kas blogiausia visoje šalyje.

„Praktiškai dabar visos Neringos nuotekos eina į Kuršių marias be normalaus išvalymo. Visi, kas ragavo vandens Neringoje, pasakys, kad tai sugižusio kiaušinio skonio vanduo, maisto gamybai vietiniai jo nenaudoja, vežasi iš Klaipėdos“, – pasakojo vicemeras.

Nuplauks milijonai? 10,15 milijonų eurų (35,02 mln. Lt) kainuojančią vandenvalos ir geriamo vandens tiekimo rekonstrukciją finansuoja Europos Sąjunga (ES) per ISPA fondą. ES skyrė 47 proc. visų projektui įgyvendinti reikalingų lėšų, Finansų ministerija per valstybės investicijų programą apmokės 45 proc., Neringos savivaldybė likusius 8. Jeigu pinigai nebus įsisavinti, juos teks grąžinti ES. Tuomet savivaldybė pati tikrai neras lėšų tokiam dideliam projektui parengti.

„Skandalas kilo dėl Juodkrantės geriamo vandens rezervuaro statybos. Čia pagal projektą teks iškirsti 15 eglių ir pušų, mes net leidimus turime. Dalis jų išvirtusios dar nuo Anatolijaus uragano. Čia bus rezervuaras gaisro atvejui arba didelio sunaudojimo laikotarpiui“, – pasakojo darbus atliekančios „Merko Ehitus“ atstovas Mindaugas Bičkaitis.

Leidimą sustabdė

Tačiau statybų bendrovė nuo penktadienio negali tęsti medžių kirtimo, jų leidimas sustabdytas Kuršių nerijos nacionalinio parko (KNNP) iniciatyva. Parko vadovė Aurelija Stancikienė tikino, kad, jos nuomone, rengiant šio sklypo detalųjį planą, neteisėtai buvo pakeista žemės paskirtis.

„Kažkokiu būdu savivaldybė pasikeitė žemės paskirtį iš miško į kitos paskirties. Pagal pajūrio juostos įstatymą žemės paskirtį gali keisti tik Vyriausybė. Dvejus metus jie taip ir nesugebėjo susitvarkyti“, – tikino KNNP vadovė.

Kabinasi nežinia ko? Tuo tarpu Klaipėdos apskrities Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus viršininkas Aloyzas Norvilas sakė, kad žemės paskirtis pakeista pasirašius jos nuomos sutartį su apskritimi.

„Nebeturi prie ko prisikabinti. Šis sklypas jau užregistruotas Registrų centre kaip kitos paskirties. Tai ką mes saugome: ar geriau nuotekas varyti į Kuršių marias, ar penkiolika pušų svarbiau?“ – klausė apskrities valdininkas.

Numatyta, kad rekonstrukcijos darbai Nidoje, Juodkrantėje ir Preiloje turi būti atlikti iki rugsėjo pabaigos. Jei rangovai toliau turės prastovas, rudenį darbų nebus įmanoma baigti. Tokiu atveju Neringa geriamo vandens gali sulaukti tik kitąmet.

L.T.