Naujienos

2006 - 05 - 30

* Gediminas Isokas- Č.Kudabos 2006 m. premijos laureatas



2006-05-29

Aplinkos ministerijos Česlovo Kudabos 2006 m. premija už aktyvią ir naudingą visuomeninę veiklą bei reikšmingus darbus aplinkos formavimo ir apsaugos srityje aplinkos ministro įsakymu paskirta rašytojui Gediminui Isokui (nuotraukoje).

Rašytojo, gamtininko Gedimino Isoko knygos, o jų jis yra išleidęs net keturias dešimtis, gerai žinomos mūsų visuomenei. Ir vaikai, ir suaugę mielai skaito „Šimtą girios mįslių“, „Šimtą botanikos mįslių“, „Grybų karnavalą“, „Lietuvos gamtos paminklus“, „Enciklopedinę miško knygą“ ir kt. Netrukus, birželio mėnesį, pasirodys jo pernai parašyta „Lietuvos girių istorija“.

Vasario mėnesį 75-ąjį gimtadienį pažymėjęs rašytojas nuo jaunystės savo gyvenimą susiejo su gamta. Baigęs Vilniaus miškų technikumą ir Vilniaus universiteto Gamtos fakultetą, jis dirbo įvairiuose miškų ūkio baruose, periodiniame leidinyje „Girios“. Nuo 1953 m. iki dabar laikraščiuose ir žurnaluose yra paskelbęs per 400 straipsnių, daugiausia gamtos temomis. Gedimino Isoko iniciatyva buvo pradėti rengti moksleivių rašinių apie gamtą konkursai. Jis buvo šių konkursų vertinimo komisijos pirmininku. 978 m. Gediminui Isokui buvo suteiktas Lietuvos gamtos apsaugos darbuotojo garbės vardas, o 1998 m. – Lietuvos miškininkų sąjungos Garbės vardas.

Česlovo Kudabos premija laureatui bus įteikta birželio 5 d. per Pasaulinės aplinkos apsaugos dienos minėjimą. Šią premiją Aplinkos ministerija skiria kas dveji metai Lietuvos visuomeninėms ir kitoms nevyriausybinėms organizacijoms arba jų nariams, kitiems asmenims. Pirmąjį laurų vainiką 1996 m. (tuo metu premija dar nebuvo pavadinta Č. Kudabos vardu) yra pelniusi prof. Elena Šapokienė už aplinkosauginio švietimo sistemos plėtojimą, naujus darbo metodus visų pakopų mokymo įstaigose. 1998 m. laureatu tapo Dzūkijos nacionalinio parko ekologas, rašytojas Henrikas Gudavičius. Jis apdovanojimą pelnė už svarius darbus skleidžiant informaciją apie Lietuvos gamtą, skatinant vaikus, jaunimą ir suaugusiuosius pažinti mus supantį pasaulį bei puoselėti etnokultūros tradicijas. 2000 m. premija paskirta mokytojui Aleksandrui Žaliui už pastangas gelbstint nuo sunaikinimo Mūšos-Tyrelio pelkę, riedulių Joniškio rajone išsaugojimą ir kitus svarbius darbus. 2002 m. buvo paskelbti du laureatai – Vilniaus universiteto Botanikos sodo direktorius Evaldas Navys apdovanotas už indėlį tvarkant sostinės ir visos šalies želdynus, o laikraščio „Tėviškės gamta“ vyriausiasis redaktorius Juozas Stasinas – už aplinkosauginio švietimo propagavimą laikraštyje „Tėviškės gamta“ ir kituose jo parengtuose ar sudarytuose leidiniuose. 2004-aisiais premiją pelnė žurnalistė Dalia Juočerytė, daugiau kaip 20 metų kurianti televizijos laidas bei videofilmus apie gamtą bei aplinkos apsaugą, ir Kauno r. Garliavos Jonučių vidurinės mokyklos geografijos mokytojas Valentinas Padriezas, Č. Kudabos moksleivių geografijos konkursų Kauno rajone pradininkas, Garliavos krašto muziejaus įkūrėjas, su moksleiviais įgyvendinęs ne vieną aplinkosauginį projektą.

Aplinkos m-jos Visuomenės informavimo skyrius, tel. 266 36 60