Naujienos

2006 - 05 - 16

* Seimo narys prašo išminuoti Žaliąją girią -kariuomenė nesiima

2006 05 15 , OMNI.lt

Algirdas Ivanauskas Seimo narys Algirdas Ivanauskas raštu kreipėsi į krašto apsaugos ministrą Gediminą Kirkilą dėl Vilkaviškio rajone esančios Žaliosios girios išvalymo nuo sprogmenų, pranešė Seimo ryšių su visuomene skyrius.

Būgštaudamas dėl grėsmės, kylančios žmonėms, gyvenantiems ir dirbantiems aplink Žaliosios girią, parlamentaras prašo ministrą spręsti šį klausimą, apsvarsčius galimybes, sudaryti Žaliosios girios išminavimo grafiką ir imtis darbų, kad žmonėms nereikėtų gyventi nuolatinio pavojaus zonoje.

Dar balandžio mėnesį per Vyriausybės valandą Seime A. Ivanauskas šį klausimą buvo pateikęs krašto apsaugos ministrui G. Kirkilui. Tačiau tuomet ministras neturėjo konkretaus atsakymo.

Įvairūs sprogmenys Žaliosios girioje ir aplink esančiuose dirbamose žemėse yra užsilikę nuo Antrojo pasaulinio karo metų. Žaliosios giria užima maždaug 144 hektarų plotą. Prieš porą metų J. Vitkaus inžinerijos bataliono išminuotojai išvalė porą hektarų girios, bet vėliau darbai nutrūko.

2006 05 16
Kariuomenė teigia neturinti pajėgumų išminuoti Žaliosios girią

Antrojo pasaulinio karo sprogmenų ir amunicijos nusėta Žaliosios giria Vilkaviškio rajone - tik mažas lopinėlis, palyginti su pavojingais objektais užterštais dešimtimis tūkstančių hektarų Lietuvoje, kuriems išminuoti kariuomenė neturi pajėgumų. Tai teigia kariuomenės specialistai, komentuodami galimybes išminuoti 144 hektarų ploto Žaliosios girią, ko iš kariškių pastaruoju metu reikalauja vietos gyventojai ir politikai.

Kaip naujienų agentūrai BNS sakė Inžinerijos bataliono štabo viršininkas majoras Arūnas Dzidzevičius, Lietuvos savivaldybės deklaravo maždaug 24 tūkstančių hektarų plotą, kuris galimai užterštas Antrojo pasaulinio karo sprogmenų ir amunicijos.

"Lietuvoje yra ne vien Žaliosios giria, ji tik lašas jūroje. Pavyzdžiui, Kaišiadorių rajono Žaslių geležinkelio stotis, kurios apylinkėse - ypač didelis užterštumas sprogmenimis. Išminuotojai ten dirba kasmet", - sakė A.Dzidzevičius.

Jo teigimu, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje ir Tauragėje dislokuotos septynios išminuotojų komandos dirba maksimaliu pajėgumu, kasdien gauna iki 20-ies iškvietimų dėl pavojingų radinių. Vidutiniškai per dieną 2005-aisiais Išminavimo kuopa gaudavo po 3 iškvietimus ir kariai, nuvykę į vietą, sunaikindavo vidutiniškai apie 2-3 sprogmenis.

Be skubių iškvietimų, praėjusiais metais Inžinerijos bataliono išminuotojai vykdė planinius šaudmenų neutralizavimo darbus Kazlų Rūdos poligone, taip pat planinius išminavimo darbus Berčiūnų-Daukniūnų žvyro ir smėlio karjere Panevėžio rajone, Vilniaus rajone išminavo Šv. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų ir Šv. Onos bažnyčias.

Iš viso per praėjusius metus Inžinerijos bataliono kariai Lietuvoje sunaikino 2,5 tūkst. įvairių tipų ir kalibrų standartinių sprogstamųjų užtaisų: artilerijos sviedinių, rankinių granatų, reaktyvinių sviedinių, jūrinių, prieštankinių, minosvaidžio minų, aviacinių bombų, povamzdinių granatų, kitų užtaisų, šovinių.

Be to, majoro A.Dzidzevičiaus teigimu, Inžinerijos bataliono Išminavimo kuopos kariai deleguoti į Lietuvos vadovaujamą Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupę, aptarnauja Lietuvos kariuomenės ir tarptautines pratybas poligonuose.

"Turimų žmogiškų išteklių pakanka tik operatyviniam reagavimui, bet jokiu būdu ne ištisiniam teritorijos išminavimui", - konstatavo A.Dzidzevičius.

Karininko teigimu, tik patikrinti, o ne išminuoti vieno aro plotą vienam kariui užtrunka vieną dieną, o Žaliosios girioje - šimtai hektarų. Be to, girioje itin tanki augmenija, smarkiai apsunkinanti įvairių priemonių ir technikos panaudojimą.

"Daugelyje užsienio valstybių sprogmenimis užterštų vietų ištisinis išminavimas - ne kariuomenės, o visos valstybės problema, tuos darbus pagal užsakymą atlieka pusiau valstybinės arba privačios bendrovės. Tačiau šios paslaugos labai brangios, pavyzdžiui, Kroatijoje vieno aro ploto išminavimas kainuoja 250 JAV dolerių", - pasakojo majoras A.Dzidzevičius.

Lietuvoje kol kas nėra privačių išminavimo specialistų.

Ištisinį Žaliosios girios teritorijos nuo nesprogusių sprogstamųjų užtaisų valymą kariai atliko 2003 m. balandžio-spalio mėn. Per šią operaciją kariai surado ir sunaikino beveik 200 įvairių sprogmenų, išvalė beveik 2 hektarus teritorijos.

Sprogmenų šioje vietovėje ypač daug pastebima šiemet, kai po žiemos išeinant įšalui dalis karo palikimo iškyla paviršiun.