Naujienos
* Lietuvos medkirčių čempionate Girionyse laurus skynė jaunimas
Gegužės 5-6 dienomis Girionyse vykusiame Lietuvos medkirčių čempionate pagrindinius prizus iškovojo Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos studentai, aplenkdami patyrusius urėdijų ir privačių medienos ruošos įmonių darbuotojus,- rašo 2006-05-13 "Valstiečių laikraštis" .
Čempionate dvi dienas varžėsi geriausi medkirčiai iš Aukštaitijos, Žemaitijos, Suvalkijos ir Dzūkijos bei keturi Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos studentai. Du iš jų - Povilas Penkaitis ir Petras Navickas - nuskynė pagrindinius laurus ir pasiėmė vertingiausius prizus - naujus "Husqvarna" pjūklus. Trečiąją vietą iškovojo Vygantas Ignotas iš Telšių.
Medkirčių čempionas suvalkietis Povilas Penkaitis šiemet baigia miškininkystės ir miško ruošos mokslus kolegijoje ir laimėtas "Husqvarna" pjūklas jam tikrai pravers, kad ir kuriuo keliu toliau pasuktų. Studentas sakė, kad šis prizas jį labiausiai ir skatino kovoti. Povilui patiktų dirbti urėdijoje, bet gąsdina maža 800 litų alga. Jis - įgudęs medžio drožėjas, kuriantis meno dirbinius privatiems klientams, daugiausia sodybų šeimininkams. "Mėgstu medieną. Daug drožinėju. Pjūklas mano rankose kasdien", - sakė čempionas, šiuo specifiniu sportu užsiimantis trejus metus. Iki šiol jo aukščiausias laimėjimas - iškovota 13 vieta Europos studentų čempionate. Povilas mano, jog treniruotėse ir varžybose įgyti įgūdžiai tikrai praverčia darbe.
Lietuvos medkirčių čempionatas, rengiamas vadovaujantis pasaulio medkirčių čempionato taisyklėmis, susideda iš keturių rungčių. Praėjusį penktadienį varžybų dalyviai Girionių miške vertė medžius. Medį pjovėjams reikėjo nuversti kuo tiksliau į pasirinktą vietą, kurią žymėjo už 15 m įkastas kuoliukas. Vertinimo rezultatams įtakos turėjo ne tik tikslumas, bet ir greitis, darbo kokybė ir sauga.
Šeštadienį iš pat ryto pjūklai ūžė Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos stadione. Pirmiausia pjovėjai turėjo įveikti pjūklo grandinės keitimo rungtį: atsukti dvi veržles, nuimti pjovimo juostą, pakeisti grandinę, uždėti ir vėl prisukti. Paskui pjovėjams jau nebeleidžiama ką nors koreguoti - kaip paruošei pjūklą darbui, su tokiu ir dalyvausi kitose rungtyse. Tad greitas, bet nekokybiškas darbas gali smarkiai atsiliepti galutiniams rezultatams. Šioje rungtyje pirmavo baltarusis Sergėjus Škudrovas, pakeitęs grandinę per 16 sekundžių. Iš lietuvių greičiausias buvo Povilas Penkaitis (21 sekundė). Lietuvos rekordas yra 16,5, pasaulio - 11 sekundžių.
Kombinuoto pjaustymo rungtis reikalauja didelio tikslumo. Pjovėjas turi tiksliai ir lygiai atpjauti rąsto nuopjovą - po lygiai iš apačios ir iš viršaus, nesuskersuoti pjūklo, kad pjūviai viduryje sutaptų. Be to, pjūvis turi būti statmenas rąsto ašiai, o nuopjova - nuo 3 iki 8 cm storio. Čia pirmavo latvis Gvido Kepetis ir lietuvis Povilas Penkaitis.
Tikslaus pjaustymo rungtis imituoja darbą miške. Rąstas guli ant lentos, po juo paberta pjuvenų. Nuopjovą reikia nupjauti iš viršaus iki apačios nepaliečiant lentos - taip miške pjūklas neturėtų liesti žemės ar samanų. Skaičiuojamas laikas ir tikslumas. Šioje rungtyje vėl pirmavo Baltarusijos čempionas Sergėjus Škudrovas, 3 taškais pagerinęs praėjusio pasaulio čempionato rekordą. Geriausiai iš lietuvių pasirodė pirmą kartą čempionate dalyvaujantis Petras Navickas.
Įdomiausia - medžio genėjimo - rungtis vyko varžybų pabaigoje. Pjovėjai turėjo kuo greičiau nupjauti po 30 vienodai išdėstytų tekintų šakų, įkaltų į rąstą. Nugenėti reikėjo kuo greičiau ir tiksliau: negalima palikti šakos, ilgesnės kaip 5 mm, ir įpjauti rąstą giliau kaip 5 mm. Greičiausiai - per 18 sekundžių - tai padarė baltarusis Sergėjus Škudrovas, iš lietuvių sparčiausiai apsisuko Romas Balčiūnas (20 sekundžių).
Varžybų vyriausiasis teisėjas ir Lietuvos komandos pasaulio medkirčių čempionate treneris Arūnas Jurkonis panašioms varžyboms teisėjauja daugiau kaip 20 metų. Mat kaip minėtos kolegijos lektorius jis kasmet teisėjaudavo tradicinėms Lietuvos, Latvijos ir Estijos moksleivių medkirčių varžyboms. Teisėjas paaiškino, kas svarbu norint laimėti. "Kai kuriose rungtyse reikia patirties. Pavyzdžiui, kad laimėtum medžių vertimo rungtyje, reikia nemažai tų medžių nuversti. Ir amžius yra privalumas. Vyresnis pjovėjas santūresnis, neskuba, o jauni skubėdami net per ilgai užtrunka. Grandinę pakeisti, priešingai, labiau sekasi jaunimui. O šiaip reikia labai daug treniruotis", - sakė A. Jurkonis, pabrėždamas, kad visiems lietuviams dar reikia gerokai padirbėti, mat mūsiškių ir užsienio svečių rodikliai gerokai skyrėsi.
Čempionate dalyvavę svečiai iš Latvijos ir Baltarusijos visose rungtyse lenkė lietuvius. Tokiems rezultatams, ko gero, atsiliepė tai, kad Lietuvoje šių varžybų tradicija buvo nutrūkusi devynerius metus ir tik pernai vėl atgaivinta UAB "Husqvarna" ir Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos iniciatyva.
Tuo tarpu Baltarusijoje ne tik medkirčių varžybos, bet ir dalyvavimas jose šios šalies pjovėjams yra privalomas. Kaip pasakojo baltarusių komandos vadovas Baltarusijos miškų ministerijos vyriausiasis specialistas Nikolajus Patockis, jų šalyje atrankiniai medkirčių čempionatai vyksta kiekvienoje srityje. "Šių varžybų tikslas - gerinti darbo saugą. Pas mus kirtavietėse kasmet žūsta 7-8 žmonės. Tarptautinės darbo organizacijos duomenimis, 1 mln. kub. m paruoštos medienos tenka 1 žmogaus gyvybė. Baltarusijoje šis rodiklis žemesnis. Manau todėl, kad tokiose varžybose dalyvauja ne tik geriausi. Jose privalo dalyvauti kiekvienas pjovėjas, turintis leidimą dirbti miške. Varžybos vyksta urėdijose, gamybinėse įmonėse, vėliau regionuose, atrankinės - srityse ir galiausiai rengiamas respublikos čempionatas", - sakė baltarusis valdininkas.
Kaimynai jau gali pasigirti ir pirmais rimtais tarptautiniais laimėjimais. Praėjusiame pasaulio čempionate Italijoje baltarusių jaunių atstovas laimėjo aukso medalį medžių vertimo ir bronzos - kombinuoto pjaustymo rungtyse. Be to, Baltarusija yra įteikusi pareiškimą ir labai rimtai ruošiasi po dvejų metų surengti kitą pasaulio čempionatą.
"Vienas iš šių varžybų tikslų - atrinkti dalyvius, kurie atstovautų Lietuvai pasaulio medkirčių čempionate, vyksiančiame šių metų rugpjūčio 16-19 dienomis Estijoje", - VL sakė vienas iš čempionato organizatorių AB "Husqvarna" serviso vadovas Aidas Lebeda. UAB "Husqvarna" šiame čempionate geriausiai pasirodžiusius tris pjovėjus siunčia į tarptautinę stovyklą Švedijoje, kur jie galės tobulintis ir ruoštis pasaulinėms varžyboms. "Husqvarna" pasiryžusi sumokėti ir Lietuvos komandos dalyvio mokestį pasauliniame čempionate. O jis tikrai nemažas -
3000 eurų. "Norime, kad geriausi mūsų pjovėjai garbingai atstovautų Lietuvai, juolab kad kaimynai šiuose čempionatuose gana sėkmingai pasirodo", - sakė A. Lebeda.