Naujienos

2006 - 03 - 22

* A.Brukas: Kovos už gamtą šūkiuose – savanaudiškumo aidai

 
 Algirdas Brukas
"... Nešvarios politikos punktyras.
Galima suprasti nuoširdžiai klystančius ar neišprususius žmones, kuriems miško sąvoka prasideda posakiu: „vaje, kaip čia viskas gražu“ ir baigiasi: „čia reikia viską saugoti“. Arba tokius, kuriems miškas – tik nuogas pragmatinis interesas: „kiek kubų medienos čia auga“, „kiek už tai galima gauti“?
Dar blogiau yra tai, kad iš to pradedama daryti nešvari politika, o kai kurie apsukrūs piliečiai šį žmonių nutolimą nuo miško ima sėkmingai naudoti savanaudiškiems tikslams.
Tokiu būdu atsiranda net paradoksalių dalykų. Pavyzdžiui, miško derliaus nuėmimas ir jauno miško atkūrimas pradėtas vadinti „miško naikinimu“, nors anksčiau miško naikinimu buvo suprantamas tik jo nukirtimas ir pavertimas kitomis žemės naudmenomis, pvz., žemės ūkio paskirties žeme ar statybų teritorija. - rašo nusipelnęs Lietuvos miškininkas Algirdas-Antanas Brukas  žurnalo Baltijos miškai ir mediena 2006 kovo numeryje.
Autorius tęsia: "Norėčiau pateikti ketvertą pavyzdžių iš savo pastarųjų metų patirties, kurie tiesiog stumia į neviltį. Pavardės ir konkrečios vietos yra žinomos, bet jų neminėsime, nenorėdami susiaurinti problemos esmės. Šie pavyzdžiai tik iliustruoja išplitusį reiškinį, atskleidžia kur kas platesnio masto visuomeninį rūpestį nei konkrečių pavienių žmonių akistatą su mūsų dienų tikrove.

1. Dvigubi standartai – išsikerojusi praktika

Atsikėlė gyventi į tėvų žemę kaime vienas idealistas. Reikia statytis, reikia pinigų. Turi penketą hektarų miško, iš kurio trejetas ha – arti brandos. Juos nukirtus – dalį problemų būtų galima išspręsti. Tačiau griežtai sunormuotas kirtimo amžius to daryti neleidžia – reikia laukti dar bent penketą metų.
Per tokį laiką galima daug prarasti, ir žmogus ryžtasi pažeidimui. „Priprašo“ miškotvarkininką, kad „padidintų“ medynų amžių. Sumoka už naują projektą padidintą kainą ir tiksi savo problemą išspręsti.
Tačiau netrukus ateina revizorius. Dėl tų kelerių „pataisytų“ metų iš miškotvarkininko atimamas leidimas dirbti, o savininko svajonės – palaidojamos.
Formaliai lyg ir viskas teisinga – įstatymus turi gerbti visi. Betgi tas pats revizorius, tikrindamas valstybinius miškus, už daug didesnes klaidas niekam leidimų dirbti neatima, o ir kirtimų neuždraudžia.
Man pačiam teko susidurti su atvejais, kai net miestų teritorijose buvo išskirti III grupės miškai, nepaisant to, kad tos grupės miškų miestuose būti negali. Kaip žinome, II grupės miškuose kirtimo amžius kai kurioms medžių veislėms ilgesnis ne 5, o visu 50 metų...
Bet niekam dėl to nė plaukas nenukrito. Tokie dvigubi standartai ir nuolatinis vien privataus ūkio pjudymas tiesiog nesuprantami.
Tarpukario Lietuvoje jau 1919 metais, t.y. vos atkūrus nepriklausomybę, iš valstybinių miškų pradėta remti ne tik savanorių šeimas, karo padegėlius ar naujakurius, bet imta rūpintis ir visais ūkininkais. Nors valstybei pinigai tuomet buvo dar labiau reikalingi nei dabar.
1919-1923 metais iš varžytinių buvo parduota tik 40 % medienos, o likusioji dalis buvo parduodama fiksuotomis kainomis vietiniams kaimų gyventojams. Nekalbant jau apie tai, kad buvo kai kam taikomos lengvatos, o kai kam – miškas suteikiamas nemokamai.
Netgi 1937 m., jau pakankamai tvirtai valstybei stovint ant kojų, 531.694 m3 medienos buvo atleista fiksuotomis kainomis ir 269.740m3 – nemokamai. Tai sudarė daugiau kaip penktadalį parduotos medienos. O privatūs savininkai, turintys mažus plotelius (iki 5 ha miško), galėjo juose tvarkytis savarankiškai.

2. Už skambių šūkių – savanaudiškas interesas

Turtingi žmonės nepriklausomybės pradžioje „gavo“ sklypus ir miesto pakraštyje, prie gražaus miško, buvusioje privačioje žemėje, pasistatė individualių pilaičių. Kvartalo viduje liko gal pushektario erdvė, kurioje panoro atsiimti savo žemę buvęs tikrasis jos savininkas.
Deja, jis neatsiėmė ir neatsiims – neužstatyta žemė suspėta „padaryti“ mišku, kurio negalima privatizuoti. Gyvenamuose kvartaluose miškų ūkio paskirties žemės neturėtų būti, tačiau turtingiesiems ji labai reikalinga. Kas įsirengė čia automobilių stovėjimo, kas žaidimų aikšteles, kas šašlykų kepimo kampelius įsitaisė...
O visas šis savanaudiškas interesas labai gudriai slepiamas „kovos už gamtą“, „visuomeninio intereso“ šūkiais, visuomenės telkimu „prieš privatizavimą“...
Tuo tarpu patys kovotojai, aišku, nesusigrąžino savo tėvų žemės, o „prichvatizavo“ svetimą. Žmogelis nesupranta šių gamtos mylėtojų neįveikiamumo esmės, rašinėja skundus, laukia geros valdžios...
O esmė labai paprasta: miesto teritorijoje prie miško ar tarp medžių įsprausti privatūs dvareliai turi daug didesnę kainą nei komunaliniame kvartale. Štai dėl ko jų savininkai gali „pamilti“ ne tik medį, ne tik Seimo narį, ministrą, bet ir patį velnią.
3. Būna nepagydomų ligų
Viena ponia įsispecializa­vo „gelbėti Lietuvą“ kepdama straipsnius apie miškų naikini­mą nacionaliniuose parkuose ir gąsdindama visuomenę privačių miškų savininkų daromomis visokiausiomis blogybėmis, taip pat užsienio valstybių (visų pir­ma Skandinavijos ir kitų gre­timų Vakarų šalių) grėsme superkant privačius Lietuvos miškus.
Suprantama, žurnalistinę fantaziją šiandien riboja tik paties žurnalisto sąžinė ir vidinio pa­dorumo cenzorius. Šių dalykų stokojant, atsiranda plejados tautos gelbėtojų nuo pačių išgalvotų nelaimių.
Dar ir tai galima atleisti, suprantant, kad žmo­gus nori būti dėmesio centre ar papildomai užsi­dirbti. Juolab, kad iš tiesų esama daug negerovių, nuo kurių tautą reikėtų gelbėti.
Tačiau jeigu žinai, kad ta pati „gelbėtoja“ yra sugebėjusi įsigyti pakankamai didelį sklypą, kurio dalis apaugusi mišku tokioje vietoje, kur net žemė negali būt privatizuojama, tai suvoki moralinę degradaciją, nuo kurios praktiškai nebėra vaistų.
4. Tikra nelaimė kraštui
 Tūlas prakutęs išeivis iš tolimo užkampio, su­spėjęs sėkmingai sudalyvauti prichvatizacijoje ir toliau mūsų visuomenėje lipantis, jei ne per kitų lavonus, tai per galvas, sugebėjo dalį tos užkampio žemės atsikelt prie gražuolio ežero, o kitą dalį – į brandų mišką. Paežerės valdą užsitvėrė iki van­dens, kad nė praeiti vietos nebeliko. O nusikirtęs mišką net deramai atsodinti neįstengė.
Na ir ima vietinis inspektorius visa gerkle rėkti. Ne apie to konkretaus piliečio, o apie viso „pri­vataus sektoriaus“ blogybes. Atrodytų, žmogus, baigęs aukštuosius mokslus ir dirbantis inspekto­rium ar net regioninio parko direktorium, turėtų skirti privatizaciją nuo prichvatizacijos, miesto sukčių ar net mafijozą nuo tikro naujos Lietuvos ūkininko, paežerės gryčioje savo amželį baigiančio pensininko.
Na, gal inspektoriui svarbiausia surašytų pro­tokolų skaičius...
Bet jeigu tarp privatizavimo ir prichvatizavimo nemato skirtumo Seimo narys ir į vieną katilą sumeta kaimo vargdienį, eilinį ūkininką, 15 metų prie žemės dalijimo rankas besišildantį biurokratą ir mafijos bosą, ir tą „mišrainę“ bando pateikti kaip „lygių galimybių“ patiekalą, tai jau reikia laikyti tikra nelaime kraštui ir dėl tokio požiūrio kažkam turėtų būti bent jau gėda.
 
Visą straipsnį skaitykite žurnalo Baltijos miškai ir mediena 2006 kovo numeryje.

 
*******************
Algirdas Brukas yra 
LMSA valdybos ir LMSA garbės narys, asociacijos pirmininko pavaduotojas, savo ilgamečiu nenuilstamu darbu ir veikla miškų ūkio labui nusipelnęs  neginčytiną autoritetą bei pagarbą miškininkų ir privačių miško savininkų tarpe.