Naujienos
* Lietuva siekia tiesioginių ES išmokų už energetinius augalus
Briuselyje 2006-01-23 vyko ES Tarybos Žemės ūkio ir žuvininkystės sesija, kurioje svarstytas Europos Komisijos komunikatas dėl Biomasės naudojimo veiksmų plano.
Europos Komisija savo veiksmų planą pateikia kaip svarbią priemonę, atitinkančią bendrą integruotą ir nuoseklią energetikos politiką, skatinančią atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimą.
Europos Komisijos duomenimis, biomasė šiuo metu sudaro pusę Europos Sąjungoje sunaudojamų atsinaujinančių energijos išteklių, todėl šiuo planu siekiama paspartinti biomasės naudojimo energijos gamybai plėtrą. Europos Komisija atkreipia dėmesį į daugelį biomasės teikiamų pranašumų, kaip antai, nedidelės jos gamybos sąnaudos, teigiamas poveikis regioninėms ekonominėms struktūroms ir pan. Biomasės gamyba gali tapti alternatyviu ūkininkų užimtumo ir pajamų šaltiniu.
Žemės ūkio ministrė K. Prunskienė atkreipė Europos Komisijos dėmesį į tai, kad Lietuvai, kaip ir kitoms ES naujosioms šalims narėms, nesuteikta galimybė mokėti tiesiogines išmokas (45 eur/ha) už energetinius augalus iš ES biudžeto. Ministrė K. Prunskienė pritarė Belgijos nuomonei, kad ir pastaroji tiesioginė išmoka, mokama senosioms šalims narėms, nėra pakankama.
Pasak ministrės K. Prunskienės, Lietuvos energetinių augalų augintojai, negaudami tiesioginių išmokų, atsiduria nevienodose konkurencinėse sąlygose. Ministrė pasiūlė panaikinti šią diskriminaciją ir naujosioms šalims narėms sudaryti sąlygas mokėti paramą energetinių augalų augintojams iš ES biudžeto.
Ministrė K. Prunskienė palaikė Lenkijos ministro išsakytą pasiūlymą leisti plėtoti ir skatinti biomasės gamybą žemės ūkio gamybai nenaudojamose apleistose žemėse (Lietuvoje apleisti plotai sudaro apie 1/3 žemės ūkio naudmenų, turėtų 1990 m.).
Lietuva atkreipė dėmesį į tai, kad biodegalų gamyba naujosiose ES valstybėse dar nepasiekė didesnių apimčių, todėl iš trečiųjų šalių laisvai importuojamas biokuras gali pabloginti biodegalų gamybos sąlygas. Lietuvos delegacija paprašė, kad Europos Sąjunga, derėdamasi su etanolį gaminančiomis trečiosiomis šalimis, atsižvelgtų į šalių narių gamintojų interesus ir negerintų importuojamų biodegalų sąlygų. „Žinoma, tai neturėtų prieštarauti ES prisiimtiems įsipareigojimams PPO“ – akcentavo žemės ūkio ministrė K. Prunskienė.
ES šalių ministrai sutarė, kad šis klausimas labai svarbus, todėl prie jo bus grįžtama ir kitose ES Tarybos sesijose.