Naujienos

2004 - 07 - 14

LMSA raštas ŽŪR Prezidiumo ir Integracijos į ES komiteto jungtiniam posėdžiui

LMSA INFORMACIJA

ŽŪR Prezidiumo ir Integracijos į ES komiteto jungtiniam posėdžiui,

organizuojamam 2004 m. liepos 16 d., penktadienį, 11 val. LR Žemės ūkio rūmų Baltojoje salėje

 

 

DĖL PALANKIŲ SĄLYGŲ SUDARYMO PRIVATAUS MIŠKŲ ŪKIO INTEGRACIJAI  Į  ŽEMĖS ŪKĮ IR KAIMO PLĖTRĄ,  PRILYGININANT MIŠKININKYSTĘ ŽEMĖS ŪKIO VEIKLAI

 

Siūlome  apsvarstyti reikalingas teisines prielaidas žemės ir miško savininkams pasinaudoti numatyta ES struktūrinių fondų parama miškininkystės veikloms ir privataus miškų ūkio plėtrai. Nuo Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą (ES) datos yra numatyta teikti nemažą finansinę paramą prioritetinėms naujų miškų įveisimo žemės ūkio paskirties žemėse, miško kultūrų priežiūros, ugdymo, apsaugos bei kitoms miškininkystės veikloms. Ši parama numatyta iš ES struktūrinių fondų, o konkrečiai iš Europos žemės ūkio orientavimo ir garantijų fondo (EŽŪOGF) pagal Kaimo plėtros planą (KPP) ir Bendrąjį programavimo dokumentą (BPD) 2004-2006 m.

Lietuvos miško savininkų asociacijai kelia nerimą netobulumas LR teisės aktų, reglamentuojančių žemės ūkio ir kaimo plėtros klausimus, nes jų nuostatos neatspindi ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatų ir neatitinka ES nustatytų finansinės paramos skyrimo prioritetinėms miškininkystės veikloms privačioje žemėje principų.

1.                   Žemės ūkiui ir kaimo plėtrai skatinti skirtuose Lietuvos Respublikos teisės aktuose, pradedant LR Žemės ūkio ir kaimo plėtros įstatymu ir jo pagrindu priimtuose poįstatyminiuose ministerijų dokumentuose,  nėra sudaromos prielaidos miškininkystės veiklų privačiuose ūkiuose ir miško savininkų kooperacijos skatinimui, privataus miškų ūkio integravimui į kaimo plėtros, kooperacijos ir kitas programas;

2.                   Kaip parodė SAPARD programos įgyvendinimo karti patirtis, ir toliau egzistuoja reali grėsmė, kad privačių žemių savininkai, norintys savo žemes apželdinti mišku, ir tokiu būdu padidinti kraštovaizdžio ekologinį stabilumą, negalės pasinaudoti teikiama ES parama dėl nacionalinių teisės aktų netobulumo ir valdininkų nenoro spręsti su privačiu miškų ūkiu susijusius klausimus;

3.                  Europos Sąjungos teisiniuose dokumentuose, (konkrečiai- Europos Bendrijos steigimo sutarties 32 str. ir šios sutarties I priede, kuriuose  augantys medžiai ("live trees") yra priskirti žemės ūkio producijai[1]), egzistuoja teisinės prielaidos priskirti ar prilyginti miškininkystę žemės ūkio veiklai. Tarptautinės organizacijos, kaip FAO, irgi traktuoja miškininkystę kaip sudėtinę žemės ūkio dalį[2]. LR Vyriausybė Ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriuje taipogi priskiria miškininkystę ir žemės ūkį tai pačiai veiklos rūšiai (kodas A).

Problemai spręsti iš esmės reikalinga:

a.               tobulinti Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo plėtros įstatymą:

1.     2 straipsnio papildymas. Papildyti  2 straipsnį nauju punktu ir jį išdėstyti taip:

"Miškininkystė – miško auginimas, apsauga, tvarkymas ir naudojimas miškų ūkio, žemės ūkio ir kitos tikslinės paskirties žemėse."

 

2.     2 straipsnio 28 dalies papildymas. 2 straipsnio 28 dalį papildyti sakiniu: "Sprendžiant žemės ūkio ir kaimo plėtros rėmimo uždavinius miškininkystė privačioje žemėje prilyginama žemės ūkio veiklai.", ir šią dalį išdėstyti taip:

„28. Žemės ūkio veikla – veikla, apimanti žemės ūkio produktų gamybą ir apdorojimą, savo pagamintų ir apdorotų žemės ūkio produktų perdirbimą, maisto produktų gamybą ir šių produktų realizavimą, taip pat paslaugų žemės ūkiui teikimą. Žemės ūkio veikla nelaikoma maisto produktų gamyba iš ne savo pagamintų ir apdorotų žemės ūkio produktų ir šių produktų realizavimas. Sprendžiant žemės ūkio ir kaimo plėtros rėmimo uždavinius miškininkystė privačioje žemėje prilyginama žemės ūkio veiklai“

 

b.             prilyginti miškininkystės veiklas privačioje žemėje (susijusias su dirvos paruošimu, sodmenų išauginimu, želdymu, kultūrų priežiūra, jaunuolynų ugdymu, apsauga  ir priežiūra) žemės ūkio veiklai, įtraukiant jas į skatintinų veiklų sąrašą.

 

Algis Gaižutis, LMSA pirmininkas



[1] Nuoroda į Europos Bendrijos steigimo sutarties I priedą: http://europa.eu.int/eur-lex/en/treaties/dat/C_2002325EN.015701.html

[2] FAO mandate (with relevance to forestry) (http://www.fao.org/DOCREP/003/X8700E/x8700e01.htm) The organisation shall collect, analyse, interpret and disseminate information relating to nutrition, food and agriculture. In its constitution, the term ‘agriculture’ and its derivatives include fisheries, marine products, forestry and primary forestry products.