Naujienos

2004 - 07 - 14

Pasitarimas "Kontrolė ir pažeidimų prevencija privačiuose miškuose: dabartis ir perspektyvos"

2004 m. liepos m. 7 d. Jakšto g.4/9,  Vilniuje buvo organizuotas Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerijos  ir Lietuvos miško savininkų asociacijos (LMSA) pasitarimas "Kontrolė ir pažeidimų prevencija privačiuose miškuose: dabartis ir perspektyvos"

 Pasitarime dalyvo:

Aplinkos ministerija (AM): 

Arūnas Kundrotas, Aplinkos ministras,

Artūras Daubaras, Valstybinės aplinkos apsaugos inspekcijos (VAAI) viršininkas,

Artūras Balčius,     VAAI  Miškų kontrolės  skyriaus vedėjas,

Valdas Vaičiūnas,   AM Miškų departamento direktorius,

Nerijus KupstaitisAM Miškų departamento Privačių miškų skyriaus vedėjas,

Alytaus, Kauno, Klaipėdos, Marijampolės, Panevėžio, Šiaulių, Utenos ir Vilniaus regioninių aplinkos apsaugos departamentų (RAAD) vadovai.

Lietuvos miško savininkų asociacija (LMSA):  

Algis Gaižutis,              LMSA pirmininkas,

Vidmantas Jusas,         LMSA Valdybos narys, Marijampolės sk. pirmininkas,

Kęstutis Aukselis,       LMSA Valdybos narys, Šiaulių apskr. filialo pirmininkas,

Algminas Rimdeika,    LMSA Valdybos narys, Kauno apskr. fil. pirmininkas,

Ričardas Kvekšas,        LMSA narys, UAB "EKOMEDIENA" komerc. direktorius,

Audrius Varis,              LMSA narys, UAB "BANGENĖS MIŠKAS" direktorius.

 

Lietuvos miško savininkų asociacijos iškeltos svarstymui problemos ir siūlymai:

 

1. Dėl  bendrosios politikos,  vykdant kontrolę ir pažeidimų prevenciją privačiuose miškuose. LMSA neramina tai, kad :

¨       Pareigūnų darbas vertinamas pagal išrašytų baudų skaičių, o ne už pažeidimų prevenciją. Iš miško savininkų ir inspektorių gaunama informacijos apie  neigiamą tendenciją versti aplinkos apsaugos pareigūnus bausti kuo daugiau miško savininkų. Kalbama net apie pareigūno darbo vertinimo kriterijus - ne mažiau 10 baudos kvitų per mėnesį. (Nenorėtume tikėti, kad tai oficiali Aplinkos ministerijos pozicija).

 

¨       Pareigūnai vietose neteisingai supranta ir aiškina galiojančius norminius dokumentus. Iš miško savininkų gaunama nusiskundimų, kad skirtingi inspektoriai skirtingai traktuoja tuos pačius įstatymus, prisigalvoja savo reikalavimų, kurių nėra galiojančiuose įstatymuose ir taisyklėse.

 

¨      Nevykdomas aktyvus šviečiamasis konsultacinis darbas su miško savininkais: kursai, miško dienos. Reformavus valstybine miškų kontrole užsiimančių institucijų struktūrą ir perdavus Teritorinių miško kontrolės padalinius Regioniniams aplinkos apsaugos departamentams,  nustota organizuoti kursus ir  sueigas privačių miškų savininkams miškų naudojimo, atkūrimo, priežiūros ir apsaugos klausimais.

 

¨       Mažai dėmesio skiriama išaiškinimams apie priimtus įstatymų pakeitimus ir jų taikymą per žiniasklaidos priemones, platinant informacinę medžiagą ir tiesiogiai.  Pastaruoju metu padaryti pakeitimai praktiškai visuose teisiniuose dokumentuose, reglamentuojančiuose ūkininkavimą privačiuose miškuose (įsigaliojo naujos redakcijos Privačių miškų tvarkymo ir naudojimo nuostatai,  Apvaliosios medienos, pagamintos privačiuose miškuose, gabenimo tvarka ir t.t.). Reikalavimai jau galioja, keičiasi jau dešimtmetį nusistovėjusi  ir įprasta  miško savininkams ūkininkavimo  tvarka, o daugelis iki šiol dar neinformuoti ir  nežino, kad , pavyzdžiui, jau reikia leidimų praktiškai visiems kirtimams, įskaitant kertamas vėjolaužas, drebules, blindes, baltalksnius, ir pan. Iki šiol to nereikėjo.

 

¨       Gali sumažėti darbuotojų kompetencija miškininkystės klausimais, pavedant miškų kontrolės pareigas ne miškų ūkio specialistams.

 

 

2. Dėl VAAI ir LMSA bendrų prevencinių priemonių. Siekdami būti solidžiais ir geranoriškais privačių miškų ir žemės savininkų konsultantais ir pagalbininkais miškų atkūrimo, įveisimo, apsaugos ir kitais miškų tvarkymo klausimais siūlome:

 

¨       Užmegzti tiesioginius ryšius tarp RAAD ir jų prižiūrimoje teritorijoje veikiančių LMSA rajoninių skyrių atstovų, aptarti konkrečias bendradarbiavimo įgyvendinimo priemones  ir jų vykdymą (suorganizuoti pasitarimus su vietiniu LMSA aktyvu, aptarti konkrečių veiksmų planą organizuojant bendrus privačių valdų lankymus ir kitas priemones rajono lygmenyje, apsikeisti kontaktine informacija, dalyvauti organizuojant ir pravedant kursus, miško dienas  ir t.t.)

 

¨       Vystyti bendradarbiavimą, kartu organizuoti prevencines priemones, apsikeitimą informacija, viešinti nustatytus pažeidėjus ir pavyzdingai besitvarkančius miško savininkus. Keistis informacija apie nustatytus piktavališkus miško niokotojus ir reguliariai (kas mėnuo) skelbti aktualią informaciją rajoninėje spaudoje, radijo laidose bei interneto svetainėse: www.am.lt ir  www.forest.lt.

 

¨       Sukurti klausimų-atsakymų rubriką VAAI interneto svetainėje  arba labiau populiarinti AM svetainėje esančią ir atsakymais keistis su  LMSA  svetainėje esančia klausimų rubrika bei konsultuoti LMSA atsakant į užduodamus klausimus.

 

¨       VAAI, AM Miškų departamento ir LMSA atstovams kartu aptarti problematiškus teisės aktų teiginius. Kadangi į miškus ateina naujos technologijos, nauji saugomų teritorijų režimai, privati nuosavybė dar neturinti savo tradicijų, miškininkystės teorijoje ir praktikoje visada yra diskutuotinų klausimų, norminiuose dokumentuose atskiri klausimai būna nekonkrečiai aptarti arba aptarti per daug siaurai, todėl atsiranda to paties dalyko interpretacijų, kurias reikėtų išsiaiškinti bendruose VAAI ir LMSA atstovų susitikimuose ir kartu teikti siūlymus teisės aktų tobulinimui, jei to reikia.

 

¨       Aplinkos ministerijai skirti lėšų bendrai veiksmų  programai 2004m. įgyvendinti.

 

 

3. Dėl visuomeninės kontrolės, siekiant gerinti VAAI veiklą privačiuose miškuose:

 

¨       Esant miško savininkų nusiskundimams dėl bendro aplinkos apsaugos institucijų darbo, LMSA gautą informaciją įvertina, apibendrina ir pateikia svarstymui su  aukštesnio lygmens vadovais (RAAD arba VAAI). Problemos neišsprendus vietiniu lygmeniu teikia siūlymus Aplinkos ministrui.

 

¨       Jei miško savininkai  informuoja LMSA apie atskirų valstybinės aplinkos apsaugos pareigūnų  nekompetenciją, piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi ir  pan., LMSA atstovai pirmiausiai įsitikina gautų nusiskundimų pagrįstumu ir, jei yra tam pagrindas,  informuoja atitinkamo regiono RAAD vadovybę. Problemos neišsprendus vietiniu lygmeniu kreipiasi į VAAI viršininką.

 

 Algis Gaižutis

 

Pirmininkas,

Lietuvos miško savininkų asociacija.

8-5-2767590 d.

8-687-95113 mob.

El.paštas: algis@forest.lt

www.forest.lt