Naujienos

2021 - 11 - 14

JT klimato kaitos konferencijos COP26 sprendimai miškų srityje

Š.m. lapkričio 1–12 dienomis Glazge, Škotijoje, vyko 26-oji Jungtinių Tautų (JT) klimato kaitos konferencija (COP26). Tačiau galutinis susitarimas buvo priimtas tik vėlų šeštadienio (lapkričio 13 d.) vakarą „po pratęsimo“. Jame yra didingų žodžių, bet nedaug tikrų įsipareigojimų. Kokią reikšmę COP26 rezultatai turi viso pasaulio miškams?

Visą šeštadienį trukusios sunkios derybos dėl Glazgo klimato viršūnių susitikimo COP26 susitarimo baigėsi kompromisu, kuris dar labiau susilpnino ir taip aptakius pareiškimus dėl laipsniško anglies atsisakymo.  pPavyko dar kartą patvirtinti įsipareigojimą siekti Paryžiaus klimato susitarimo tikslų, tačiau kai kurie pagrindiniai klausimai buvo atidėti metams į priekį. Galiausiai Indijai ir Kinijai pavyko užsitikrinti, kad susitarime apsiribota tik laipsnišku akmens anglies naudojimo energijai mažinimu. 

Šalys raginamos jau kitais metais atnaujinti išmetamų teršalų mažinimo tikslus ir ilgalaikius mažo anglies dioksido kiekio technologijų planus. Pažanga siekiant Paryžiaus susitarimo 1,5 laipsnio tikslo bus peržiūrima kasmet.

JT klimato kaitos konferencijos (COP26) pirmomis dienomis, lapkričio 2 d.,  tarptautinė bendruomenė nesunkiai susitarė dėl deklaracijos, skirtos Pasaulinio miškų naikinimo sustabdymui iki 2030 m.  Ši deklaracija ragina visus lyderius suvienyti jėgas pereinant prie tvaraus žemės naudojimo. Procesas atliepia 2020 m. spalio 22 d. Europos Parlamento rezoliuciją su rekomendacijomis Komisijai dėl ES teisinės sistemos, skirtos ES sukeliamam pasauliniam miškų naikinimui sustabdyti ir pradėti juos atkurti (2020/2006(INL)). [Papildymas: netrukus po COP26 Europos Komisija paskelbė teisinių iniciatyvų rinkinį, skirtą stabdyti pasaulio miškų naikinimą ir nykimą. Plačiau- čia...>>>]

Taip pat reikšminga buvo lapkričio 10 d. pasirašyta Deklaracija dėl tvarios bioenergijos . Joje buvo pabrėžta, kad bioenergijos naudojimas yra būtinas norint iki 2050 m. sumažinti CO 2 emisiją iki nulio. Iki 2030 m. tvari bioenergija iš medienos turėtų sumažinti pasaulinį grynąjį CO 2 emisiją 600 mln. tonų CO 2 per metus, o iki 2050 m. – vienu milijardu tonų CO 2 – daugiau nei šiuo metu išmeta visa aviacijos pramonė. Svarbus, bet ir ambicingas tikslas.

Kitas JT klimato konferencijos miškų tematikai skirtas COP26 darbotvarkės klausimas buvo skirtas Centrinės Afrikos miškų išsaugojimui. FSC sertifikuota miškų įmonė INTERHOLCO, įsikūrusi Kongo šiaurėje, surengė konferenciją COP26, kuri buvo tiesiogiai transliuojama iš COMIFAC paviljono ir kurią vedė Olmanas Serrano, NRO ATIBT (Tarptautinės tropinės medienos techninės asociacijos) prezidentas. Konferencijoje tvarus miškų valdymas buvo pateikiams kaip pavyzdinis modelis, kuris pasiteisino ir gali būti taikomas kituose Afrikos, Lotynų Amerikos ir Pietryčių Azijos atogrąžų miškuose.

Kitas aukščiausiojo lygio susitikimas klimato klausimais COP27 vyks po metų Egipte.