Naujienos
*Mokykimės būti tikrais miško šeimininkais
Lietuvos miško savininkų asociacijos (LMSA) Kretingos skyrius iš ES lėšų šių metų rugsėjo 19d. Skuode numato pradėti 40val. mokymo kursą „Tvaraus ūkininkavimo privačiuose miškuose pagrindai“. Tokius mokymus mūsų skyrius organizuoja aštuntą kartą, juos jau išklausė virš 170 privačių miškų savininkų iš įvairių Klaipėdos apskrities rajonų bei miestų.
Paveldėję mišką iš tėvų, senelių ar jį kitaip įsigiję, dauguma miško savininkų jaučia pareigą sutvarkyti savo valdas taip, kad miškas kaip ir prieš 60 metų vėl pajustų turįs tikrą ir rūpestingą šeimininką. Daugumai savininkų samprata apie mišką, medį nėra visiškai svetima, nes didžioji jų dalis yra žemdirbiai arba kilę iš kaimo. Tačiau paėmęs į rankas pjūklą ar kirvį, dažnas jų pajunta, kad turimų žinių nepakanka.
Dirbdami miškininkystės srity, nuolat gilindami žinias ir patys būdami miško savininkais, galime sukaupta patirtimi pasidalinti su kitais, jiems padėti. Pabuvojus Švedijoje, Latvijoje, Estijoje, bendraujant su savo ir kitų šalių miško savininkais, galima palyginti Lietuvos ir kaimyninių šalių privatų miškų ūkį.
Šiandien mišku naudojamės mes, rytoj juo naudosis mūsų vaikai ir vaikaičiai. Dėl visokeriopai teikiamos naudos miškas yra svarbus ne tik jo savininkui, bet ir visai visuomenei. Savininkas suinteresuotas gauti kuo daugiau pajamų iš savo miško. Tačiau visuomenė sako „ne“, žmonės pasisako prieš kirtimus, jiems labiau patinka neiškirstas miškas. Abiejų pusių interesai pagrįsti, tik kaip juos suderinti? Kursų metu savininkams stengiamasi įdiegti darnaus ūkininkavimo sampratą, kuri aprėpia žymiai daugiau nei vien medienos gamybą. Tai ūkininkavimas dėl ateities, siekiant suderinti ekonominius, visuomeninius ir gamtosauginius interesus.
Manome, kad mokymai duoda nemažai naudos miško savininkui. Klausytojai sužino, kokios sąlygos reikalingos vienai ar kitai medžių rūšiai gerai augti, kaip ūkininkauti, norint išugdyti norimos sudėties medyną, kaip teisingai sodinti mišką ir t.t. Išklausęs kursus, savininkas jau moka pats apskaičiuoti, kiek medienos yra jo miške, gali skaityti savo valdos miškotvarkos projektą. Kartu turėdami ir žemės ūkiui skirtų plotų, savininkai sužino apie galimybę apsodinti žemę mišku, pasinaudojant ES fondais.
Su teisės aktais, reglamentuojančiais privačių miškų tvarkymą, supažindina ir į jiems rūpimus klausimus atsako aplinkos apsaugos inspektoriai.
Visada savininkams labiausiai patinka ir daugiausiai naudos duoda praktiniai užsiėmimai miške. Išvykų į mišką metu savininkai mokomi atrinkti kirtimui medžius, supažindinami su darbų technologija ir t.t.
Nuo praėjusių metų savininkams, gerai įsisavinusiems žinias ir išlaikiusiems teorinį bei praktinį egzaminą, suteikiama teisė savo ar savo artimų giminaičių miške patiems atrinkti medžius kirtimui. Savininkai labai vertina šią teisę, todėl kursus lanko uoliai, viskuo domisi ir mokosi. Tokius savininkus galima vadinti šviesiais, pasitikėjimo vertais miško šeimininkais.
Paprastai, jau gavus kursų baigimo pažymėjimus, savininkų prašome išreikšti savo nuomonę apie kursus. Galima teigti, kad kursai atlieka savo darbą. Dauguma savininkų savo mišką pradeda vertinti ne tik kaip medienos šaltinį. Jam vertybe tampa ir medžio stuobrys, ir užšlamštinta pelkė, ir akmenuotas upelis, kur gera miško paukščiui, žvėriui, vabalėliui
Palmira Lipskienė
Kursų organizatorė,
LMSA Kretingos skyriaus pirmininkė,
Miško savininkų kooperatyvo „Žemaitijos miškas“ direktorė
tel.: 8 445 79352
mob.: 8 612 06090