Naujienos

2005 - 09 - 07

*Privačių miškų savininkų rūpesčiai

Juozas DAUNYS VĮ Šiaulių miškų urėdijos miško apsaugos inžinierius

Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Miškų kontrolės skyriaus duomenimis, šių metų žiemą praūžęs uraganas ERVINAS Akmenės, Pakruojo, Šiaulių, Kelmės, Joniškio, Telšių, Mažeikių, Plungės ir Radvilišio rajonų privačiuose miškuose išvertė ir išlaužė per 150 tūkst. kubinių metrų medienos.

Vien plynaisiais sanitariniais kirtimais privačių miškų savininkams šiame regione leista iškirsti per 350 ha uragano suniokotų miškų.

Išversti medžiai – grobis kenkėjams

Laiku neiškirtus šios medienos, prastėja jos kokybė, kartu mažėja jos pardavimo kaina. Vėjo poveikiui mažiausiai atsparūs yra eglynai, kurie nuo uragano nukentėjo daugiausiai.

Laiku neiškirtus ir neišvežus iš miško spygliuočių medienos, ją užpuola įvairūs kenkėjai, iš kurių pavojingiausias eglynams yra žievėgraužis tipografas. Šie kenkėjai dauginasi po nesugamintų vėjavartų bei pagamintos spygliuočių medienos žieve. Ten išsivystę suaugę kenkėjai pasklinda po greta augančius spygliuočių medynus, juose apipuldami augančius medžius ir taip juos nudžiovindami.

Šiaulių RAAD Miškų kontrolės skyriaus duomenimis, privačiuose miškuose dar yra likę apie ketvirtadalis kiekio neiškirstų ir deramai nesutvarkytų vėjavartų ir vėjalaužų. Jos sudaro itin geras sąlygas kenkėjų – žievėgraužių tipografų – plitimui, o tuo pačiu kelia grėsmę eglynų išlikimui.

Miško sanitarinės apsaugos taisyklių 33 p. įpareigoja miškų savininkus bei valstybinių miškų valdytojus pavojingų kenkėjų apgyvendintus medžius iki pirmųjų lėliukių susiformavimo iškirsti sanitariniais kirtimais ir išvežti ne arčiau kaip 3 km nuo medyno, kuriame spygliuočių medžių rūšių yra daugiau kaip 20 procentų, pakraščio arba nužievinti.

Už nesirūpinimą mišku – baudos Aplinkos apsaugos agentūrų, Miškų kontrolės skyriaus inspektoriai miškuose tikrina, kaip laikomasi šio taisyklių punkto reikalavimų. Per šių metų 1-ąjį pusmetį šie pareigūnai Šiaulių regione patikrino 2567 privačias miško valdas. Vien už Miško sanitarinės apsaugos taisyklių nesilaikymą administracine tvarka nubausta 80 privačių miškų savininkų. Jiems paskirta 5250 Lt administracinių baudų.

Pagal Lietuvos Respublikos Administracinių teisės pažeidimų kodekso 771 str. už miško sanitarinės apsaugos reikalavimų pažeidimą piliečiams gali būti paskirta nuo penkiasdešimties iki dviejų šimtų litų bauda. Tokie patys veiksmai, padaryti asmens, bausto administracine nuobauda už šių reikalavimų pažeidimą – užtraukia baudą nuo penkių šimtų iki vieno tūkstančio litų. Taigi – vienkartinis administracinės baudos sumokėjimas neatleidžia miškų savininkų bei valdytojų nuo pareigos deramai prižiūrėti jiems priklausantį ar patikėtą prižiūrėti mišką.

Iškirtus mišką, jų savininkų rūpesčiai tuo nepasibaigia. Lietuvos Respublikos Miškų įstatymas įpareigoja, kad iškirstas miškas želdintinose kirtavietėse būtų atkurtas ne vėliau kaip per trejus metus nuo jų atsiradimo. Apie želdinimo būtinumą yra nurodoma išduodant leidimą kirsti mišką.

Už miško neatkūrimą nustatytais terminais yra numatytos gana solidžios administracinės baudos. Už šio reikalavimo pažeidimą Šiaulių regione 2005 metais administracinėmis baudomis yra nubausti 33 asmenys, kuriems bendrai yra skirta 9820 Lt administracinių baudų.

Iškirstą mišką būtina atauginti

Todėl jau prieš kertant mišką būtina pagalvoti apie jo atkūrimą. Šiuo metu miškų urėdijos plečia bei rekonstruoja miško daigynusmedelynus, išaugina daugiau bei platesnio asortimento miško sodmenų. Stengiamasi išauginti kuo daugiau miškams sodinti tinkamų medžių ir krūmų rūšių. Šie sodmenys naudojami ne tik kirtaviečių atkūrimui, bet ir naujų miškų įveisimui nebenaudojamuose žemės ūkio naudmenų plotuose.

Kadangi miškui sodinti tinkami sodmenys yra išauginami per 2-5 metus, kviečiame būsimuosius miškų sodintojus nedelsiant kreiptis į artimiausias miškų urėdijas dėl sutarčių miško sodmenų išauginimui sudarymo. Kai kurios miškų urėdijos ir be šių sutarčių sudarymo 2006 metų želdymo sezonui turi išauginusios pakankamą kiekį miško sodmenų.

VĮ Šiaulių miškų urėdija 2006 metų pavasarį galės parduoti apie 400 tūkst. vnt. eglių sėjinukų bei sodinukų, nemažą kiekį paprastųjų pušų, miškinių obelų, kriaušių, paprastųjų klevų ir šermukšnių sėjinukų.

Jau dabar, nelaukiant būsimojo miškasodžio, kviečiame kreiptis į VĮ Šiaulių miškų urėdiją šiais telefonais: (8-41) 547094, (8-41) 547051, (8-41) 547075.

Primename, kad miškų savininkai visais miškų tvarkymo klausimais yra konsultuojami Lietuvos miško savininkų asociacijos Šiaulių skyriuje (8-41) 526409 bei MSK "Saulės šilas" tel.: 8 686 02773, girininkijose, visose miškų urėdijose, rajonų Aplinkos apsaugos agentūrose, Šiaulių RAAD Miškų kontrolės skyriuje.