Naujienos

2020 - 10 - 01

RINKIMAI į Seimą 2020 - už ką balsuoti?

Balsavimas rinkimuose į 2020-2024 metų Seimą, kurių pirmasis ratas vyksta 2020 m. spalio 11 d., antrasis – 2020 m. spalio 25 d. Renkame tautos atstovus, kurie apspręs tolesnę Lietuvos vystymosi kryptį artimiausius ketverius metus. Tiek per įstatymų leidybą, tiek ir per vykdomosios valdžios sprendimus. Juk sudariusios valdančiąją daugumą Seime politinės partijos apspręs Vyriausybės sudėtį: kas formuos ministrų kabinetą - premjeras ar premjerė, kokį ministrų kabinetą turėsime. Tad atlikdami pilietinę pareigą, elkimės atsakingai. Iš rinkimuose dalyvaujančių 17 sąrašų, pagal turimas politines pažiūras rinkitės tuos politikus ir partijas, kurie jau įrodė praktiniais darbais savo vertybės, kompetenciją, padorumą, politinį svorį ir lyderystę. [Kas išėjo į II turą- l.gera portalo LRT.lt analizė...>>>]

[Apsilankykite dar. Ši rubrika yra papildoma...]

Kaip atsirinkti - už ką balsuoti? Miško ir žemės savininkams išties svarbu- koks politiko ir jo atstovaujamos partijos vertybinis požiūris į nuosavybės teisių užtikrinimą ir apsaugą,  ar vertina ir palaiko savarankiškai gerbūvį kuriančiuosius, ar kaip tik priešingai- siekia per draudimus, baudas, skirstymus ir visokias kitokias populistines iniciatyvas laimėti trumpalaikės šlovės, nesirūpindami ir dažnai net nesuprasdami priimamų sprendimų pasekmių.

Nesenai vienas patyręs politikas  labai taikliai pastebėjo:

" Tačiau aš vis dar tikiu, kad gali būti ir kitaip. Tikiu, kad į valstybės politiką vis dar galima sugrąžinti valstybinį intelektą, pilietišką sąžiningumą ir paprasčiausią žmogišką padorumą. Kad galima sugrąžinti globalių procesų supratimą ir elementarų anglų kalbos žinojimą. Kad galima sugrąžinti sugebėjimą susitarti dėl esminių ilgalaikių tikslų ir jau dabar imtis darbų, net jei tikslai bus pasiekiami tik po 10-20 metų. Tam, kad tai įvyktų, reikia tinkamos lyderystės."

Net ir pats idealiausias politikas pats vienas didelių kalnų būdamas valdžioje nenuveiks, jei neturės įtakingos politinės jėgos užnugario. Tad, rinkdamiesi savo rinkimų favoritus, įvertinkite- kiek politinio svorio jūsų palaikomas kandidatas ir jo partija gali turėti būsimąjame Seime.

LMSA komentaras: Nors rinkiminių debatų transliuojama daug ir įvairių, pasinaudosime portalo tv3.lt laidoje "Dienos pjūvis"rengtais interviu su pagrindinių politinių partijų lyderiais, o tada trumpai aptarsime partijų rinkimines programas ir kandidatus.

DIENOS PJŪVIS. Ar liberalų sąjūdis sugebės atgauti rinkėjų pasitikėjimą?

Bene aiškiausiai ir palankiausiai miškų bei žemės savininkams savo rinkiminėje "Galimybių Lietuvos programoje"  numatomus sprendimus yra įvadrinęs Viktorijos Čmilytės-Nielsen vadovaujamas Lietuvos Respublikos Liberalų Sąjūdis (LRLS):

✅ depolitizuos miškų valdymą, kuris bus grįstas mokslu;

✅ miškingumą padidins iki 35 proc. ir apgins privačių miškų savininkų teises, 

✅ panaikins 5 proc. mokestį privačių miškų savininkams ir valstybinių miškų valdytojams iš pajamų už parduotą žaliavinę medieną ir nenukirstą mišką. [Išsamiau rasite rinkiminės programos skyr. 2.3. Miško ištekliai...>>>]

Liberalai nuosekliai gina  laisvu piliečių dalyvavimu ir rūpesčiu bendrais reikalais grindžiamą visuomenę,  savo gretose turi ne vieną politinės lyderystės gebantį imtis kompetetingą politiką. Mums rūpimais klausimais pirmiausiai derėtų paminėti Simoną Gentvilą  [8 numeris partijos rinkimų sąraše], visą pastarąją kadenciją Seime dirbusį Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotoju. Tai išties nepaprastai darbštus, intelektualus, plataus akiračio, gebantis įsigilinti ir suprasti analizuojamus klausimus, visuomet ieškantis balanso ir sutarimo sprendimuose sąžiningas politikas. 

 

 

Liberalai turi subūrę nemažai politikų, turinčių supratimą apie miškų sritį:

 Kęstutis Stankevičius [60 numeris partijos rinkimų sąraše] Romualdas Jablonskis [72 numeris partijos rinkimų sąraše] Eugenijus Gentvilas [6 numeris partijos rinkimų sąraše]

Su šia politine jėga į Seimą kandidatuoja miškininkas Kęstutis Stankevičius iš Zarasų ir praktinės patirties miškininkystėje turintis Romualdas Jablonskis iš Kretingos, miško ir žemės klausimus gan gerai suprantantys politikos senbuviai Eugenijus Gentvilas, Juozas Baublys, Jonas Varkalys, Viktoras Pranckietis ir kiti liberalai. [Rinkiminis sąrašas čia...>>>]

DIENOS PJŪVIS. Ar valstiečiai kitais metais turės dirbti opozicijoje?

 Ramūno Karbauskio vadovaujama Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), teigia, kad jos padėtis per šiuos Seimo rinkimus yra išskirtinė, nes už ją kalba dirbant valdančiųjų koalicijoje nuveikti darbai, o pagrindinis pažadas rinkėjams – tęsti vykdomą politiką. Netgi atskiros rinkiminės partijos programos valstiečiai nepasivargino parengti, pateikdami bendruosius Vyriausybės ir Seimo priimtus strateginius dokumentus.  Partijos rinkimų šūkis. „Tau. Šeimai. Lietuvai.“

2016 metais LVŽS per Seimo rinkimus užsitikrino 59 vietas parlamente bei formavo XVII Vyriausybę. Šiuo metu „valstiečių“ frakcijoje – 49 nariai. Neabejotinai, ši politinė jėga pateks ir į naujai renkamą Seimą. O kokio dydžio frakciją turės- priklausys nuo rinkėjų valios.

Ši partija pasižymi didžiuliais vidiniais kontrastais bei kontraversiškais sprendimais. Iš vienos pusės, sutelkė politinę valią padidinti finansavimą šalies gynybai, siekė subalansuoti biudžetą, emėsi esminių valdymo reformų. Iš kitos pusės, artėjant rinkimams pradėjo dalinti į kairę ir dešinę didžiules sumas skolintų pinigų, šios partijos gretose nemažai draudimų, ribojimų, baudimo entuziastų.

Tad ir priimami sprendimai gavosi įvairūs: įvykdė kitoms partijoms iki tol neįkandamą urėdijų valdymo reformą, tačiau nepanaikino 5 proc. mokesčio miškų savininkams (nors -viešai žadėjo), įvedė 1500ha nuosavybės teise galimo turėti miško apribojimą. Bandė keisti dešimtmečiais nusistovėjusią tvarką, kad rinkti gėrybes privačioje žemėje ir 100 m. atstumu nuo savininko sodybos miške reikia atsiklausti savininko leidimo, ir po beprasmio 1,5 m. politikavimo buvo sustabdyti bendrapartiečių paliekant galiojančią tvarką. O jau Miškų įstatymą keisti bandė kas tik netingi, į miškininkų ir miško savininkų nuomonę įsiklausyti visai negeisdami. Pastaruoju metu imtasi inicijuoti netgi destruktyvias viso šalies miškų sektoriaus gyvybingumui pataisas,sprendimai dėl kurių greičiausiai teks jau naujajam Seimui. Neišspręstas kompensacijų už ūkinės veiklos ir nuosavybės teisių apribojimus klausimas.

Tad, jei balsuosite už valstiečius, spręskite patys- kuriuos šios partijos narius palaikysite ir suteiksite aukščiausius reitingavimo balus- ar miškininkus, ūkininkus ir miško savininkus palaikiusius miškininką Kęstutį Bacvinką, dirbusį Seimo Aplinkos apsaugos komitete ir ūkininką Andriejų Stančiką, vadovavusį Seimo Kaimo reikalų komitetui, o gal pasižymėjusius draudimų bei apribojimų iniciatyvomis Virginiją Vingrienę ir ją į šią partiją pritraukusį vieną iš dabartinių valstiečių lyderių Tomą Tomiliną. [visas LVŽP rinkiminis sąrašas čia]

 Kęstutis Bacvinka  Andriejus Stančikas  Virginija Vingrienė ir Tomas Tomilinas

Delfi dėmesio centre – TS-LKD sąrašo lyderė Ingrida Šimonytė

Ingridos Šimonytės į rinkimus vedama Tėvynės Sąjungos- Lietuvos krikščionių demokratų partija rinkiminiu šūkiu pasirinko: Laisva Lietuvos Valstybė.

Neabejotinai, konservatoriai yra viena iš tų rimtų politinių jėgų, kuriems prognozuojamas nemažas rinkėjų palaikymas. O ar galės dalyvauti valdančiosios daugumos formavime- priklausys nuo rinkėjų palankumo ir kitų politinių jėgų sėkmių ir pralaimėjimų.

Miškų, kaimo plėtros ir aplinkosaugos srityse konservatorių sprendimai gan kontraversiški. Dalis balsuoja už dešiniąsias vertybes, kiti gi elgiasi kaip tikri kairieji.

Rinkiminės programos aplinkosauginę dalį pagrindinai rengė tik prieš metus, 2019 m., į Seimą patekusi ir partiečių į Aplinkos apsaugos komitetą deleguota sumani teisininkė Aistė Gedvilienė, kartu su perėjusiais pas konservatorius buvusiu valstiečių aplinkos ministru Kęstučiu Navicku ir jo aplinkos viceministru Daliumi Krinicku. Abu- patyrę aplinkosaugininkai. Stebina tik, kad vienintelio patyrusio miškininko bendrapartiečio Justino Urbonavičiaus į programos rengimą konservatoriai neįtraukė, nors jis jau buvo išrinktas į 2008–2012 m. Seimą, dirbo Seimo AAK, vadovavo Kėdainių miškų urėdijai, o šiuo metu vadovauja VMU Dubravos regioniniam padaliniui. Gal būtent dėl to? Todėl partijoje daug garsiau girdimas visuomeninių "miškų gynėjų" balsas.

Įtakingas krikdeminio konservatorių sparno lyderis Paulius Saudargas irgi dirba Seimo AAK, o žemės ūkio ir kaimo plėtros klausimais vienas įtakingiausių konservatorių tarpe yra Kazimieras Starkevičius, dabartiniame Seimo Kaimo reikalų komitete dirbęs komiteto pirmininko pavaduotoju.

Tad, jei balsuosite už TS-LKD ir norite, kad būtų labiau subalansuotai atstovaujama miškininkų pusė, suteikite aukščiausią reitingą miškininkui Justinui Urbonavičiui, kad iš dabartinės 50 vietos sąraše pakiltų į kuo aukštesnes pozicijas ir patektų į Seimą.

DIENOS PJŪVIS. Ar patikės Lietuva dar kartą socialdemokratų idėjomis?

Panagrinėkime Lietuvos socialdemokratų partiją. Rinkiminis šūkis: Gerbti, girdėti ir ginti. Kiekvieną.

Prognozuojamas didesnis rinkėjų palankumas šiai Gintauto Palucko vadovaujamai partijai, nei per praeitus rinkimus. Aplinkosaugos sritį partijoje kuruoja buvęs aplinkos viceministras Linas Jonauskas (dirbęs tuometinio tvarkiečio aplinkos ministro Valentino Mazuronio komandoje).

Socialdemokratai pasižymi didele požiūrių įvairove. Nors dalis šios partijos senbuvių atskilo į vadinamą "ūsuotų bebrų" partiją, tačiau pasilikusiųjų tarpe pasiliko prisiekusių socialistų, kaip Algirdas Sysas ar Julius Sabatauskas. Šie negatyviai nusistatę prieš privačią nuosavybę ir privatų verslą. Rinkiminiame sąraše ir 5 proc. mokesčio miškų savininkams iniciatorius Algimantas Salamakinas.

Tačiau tradicinė partija turi nemažą būrį racionalių politikų, suprantančių miškų ir aplinkosaugos sferas. Iš tokių paminėti verta tiek patį socdemų pirmininką Gintautą Palucką, tiek ir dabartinį europarlamentarą Juozą Oleką, kandidatuojančius į Seimą Mindaugą Maciulevičių, Ramūną Lydį, Joną Talmantą ir daugelį kitų. [Kandidatai: https://rinkimai.lsdp.lt/kandidatai/]

LSDP rinkiminė programa: https://rinkimai.lsdp.lt/programa/

DIENOS PJŪVIS. Laisvės partija – kokie jos šansai tapti viena didžiųjų politikos žaidėjų?

Lietuvos žaliųjų partija 

Rinkiminis šūkis: Laikas Lietuvai sužaliuoti!

Žaliųjų partijos pirmininkas, žinomas verslininkas  Remigijus Lapinskas dėsto tokias pagrindines rinkimines tezes miškų ir aplinkosaugos srityse:

1. Saugomų teritorijų plėtra (ES reikalavimas)

2. Plynų kirtimų draudimas saugomose (turime galvoje 1-2 grupes) miškuose.

3. Kompensacijos miško savininkams už negalėjimą naudotis savo turtu arba išpirkimas už realią rinkos kainą.

4. Biurokratijos mažinimas ūkiniuose miškuose.

5. Miškingumo didinimas

6. Nacionalinės miškų strategijos priėmimas.

Su šia partija kandidatuojanti miškininkė ir kraštovaizdžio specialistė Dovilė Lileikienė siekia Seimo narės mandato Jotvingių apygardoje, kur yra jos senelių šaknys. Nori atstovauti ypač patrauklaus krašto žmones bei miškininkų bendruomenę. [https://www.lzp.lt/kandidatai/dovile-lileikiene/ ]

Ši partija turėjo vienintelį atstovą dabartiniame Seime- Liną Balsį, kuris įsivėlė į skandalus ir perbėgo pas socialdemokratus. Šiuo metu LŽP rinkimų sąraše yra nemažai žinomų žmonių: buvęs socialdemokratų partijos vadovas ir premjeras Algirdas Butkevičius, visas žaliųjų judėjimo Lietuvoje pradininkų Saulius Pikšrys, buvės VU Teisės fakulteto dekanas Vytautas Nekrošius, verslo konsultantas Gintas Umbrasas ir kt. [https://www.lzp.lt/rinkimai-2020/]

Pilną partijos rinkiminę programą rasite čia...>>>

[bus papildyta]