Naujienos
*Takai, jungiantys žmogaus ir miško širdį
Generalinės miškų urėdijos Miškų atkūrimo ir apsaugos skyriaus vedėjas Petras Kanapienis atsako į "Tėviškės gamta" žurnalisto Arnoldo Čaikovskio klausimusKiek Lietuvos valstybiniuose miškuose yra rekreacinių - žmonių poilsiui ir pramogoms skirtų objektų? - klausiau Miškų atkūrimo ir apsaugos skyriaus vedėjo Petro Kanapienio.
- Valstybės įmonių miškų urėdijų administruojamuose valstybiniuose miškuose iš viso įrengta 2020 rekreacinių objektų.
- Kiek apytiksliai kainuoja įrengti, pavyzdžiui, gamtos pažintinį taką ar kitokį objektą?
- Tai priklauso nuo objekto sudėtingumo, aplinkos, tako ilgio, panaudotų elementų, nuo bendros visumos bei kita. Vidutiniškai 10 tūkst. litų.
- Neįgaliems žmonėms išvengti uždaros kasdienybės nemažai padeda Lietuvos Generalinė miškų urėdija ir šalies urėdijos. Įrengiami ir atnaujinami miško, gamtos pažintiniai bei mokomieji takai, atokvėpio vietos, apžvalgos aikštelės, poilsiavietės ir stovyklavietės. Miškų rekreacinę veiklą sumaniai kuruoja Jūsų vadovaujamo skyriaus vyresnysis specialistas Raimundas Peleckas. Vis dėlto, kiek gi rekreacinių objektų pritaikyta žmonėms su judėjimo negalia, kad jie galėtų pabuvoti miškuose, susipažinti su aplinka, aplankyti gamtos paminklus, apsistoti gamtos prieglobstyje?
- Kai Europos Sąjungos mastu vyko Neįgaliųjų metams skirti renginiai, Lietuvos urėdijos savo lėšomis valstybiniuose miškuose iš 434 naujai įrengtų rekreacinių objektų 107 pritaikė neįgaliesiems, o iš atnaujintų 364 rekreacinių objektų 64 skyrė neįgaliųjų poilsiui.
- Tarp neįgaliųjų gana daug gamtos mylėtojų. Kaip jų gerus norus, žinias ir sugebėjimus galima panaudoti visų labui? Ar jie gali talkinti miškininkams?
- Yra galimybė miškų urėdijose gaminti nesudėtingus gaminius - vainikus, šluotas bei žvėrių šėrimui skirtas šluoteles, vantas pirtims, daigynų pavėsinimo skydus iš karklų vytelių, - dirbti kitus panašius darbus. Neįgalūs žmonės urėdijose gali atlikti sezoninius darbus: medelynuose rauti ir rūšiuoti daigus, rinkti sėklas, sodinti mišką, prižiūrėti želdinius. Neįgalieji taip pat gamina inkilus paukščiams, ruošia kalėdines eglaites, dovanėles iš molio ir netradicinius suvenyrus iš gamtos teikiamų gėrybių. Drauge su urėdijos darbuotojais neįgalieji dirba įrengiant jiems skirtus rekreacinius objektus, juos prižiūri. Jie dirba priešgaisriniais sargais, valytojais, buhalteriais. Miškų urėdijos neįgaliųjų organizacijoms teikia transportą išvykoms ir labdaros prekėms pervežti. Be to, esame sudarę sutartis su UAB "Sidabrinė kurpaitė", kurioje dirba daugiau kaip pusė negalią turinčių darbuotojų. Jie gamina miškininkams skirtus batus. Prieš kurį laiką miškų urėdijose nuolatiniuose darbuose dirbo 51 žmogus su negalia.
- Kokie apskritai populiariausi rekreaciniai objektai?
- Generalinė miškų urėdija ir Lietuvos miškininkų sąjunga rengia rekreacinių objektų apžiūras. Geriausiais pažintinių ir mokomųjų takų grupėje pripažinti: Šalčininkų miškų urėdijos Gaujos mokomasis takas Dieveniškių girininkijoje, taip pat - Panevėžio miškų urėdijos Girinio mokomasis takas Krekenavos girininkijoje, Zarasų miškų urėdijos Šavašos takas Dusetų girininkijoje, Vilniaus miškų urėdijos Dūkštų ąžuolyno takas Dūkšto girininkijoje ir Kupiškio miškų urėdijos takas "Į girią" Šimonių girininkijoje.
Rekreacinių ir specializuotų takų grupėje geriausiais įvertinti: Telšių miškų urėdijos "Žvėrinčius" Ubiškės girininkijoje, Nemenčinės miškų urėdijos dviračių takas Liepynės ir Nemenčinės girininkijose. Apžvalgos aikštelių (regyklų) ir atokvėpio vietų grupėje geriausiųjų vardą pelnė - Alytaus miškų urėdijos apžvalgos aikštelė Alytaus girininkijoje, Kaišiadorių miškų urėdijos Mergakalnio atokvėpio vieta Rumšiškių girininkijoje, Šilutės miškų urėdijos Parubežio atokvėpio vieta Švėkšnos girininkijoje ir Trakų miškų urėdijos Velnio duobės apžvalgos aikštelė Aukštadvario girininkijoje; poilsiaviečių ir stovyklaviečių grupėje - Ignalinos miškų urėdijos Vaišniūnų stovyklavietė Vaišniūnų girininkijoje, Kretingos miškų urėdijos Lenkimų poilsiavietė Lenkimų girininkijoje, Rokiškio miškų urėdijos stovyklavietė Juodupės girininkijoje, Tauragės miškų urėdijos poilsiavietė Žygaičių girininkijoje, Dubravos miškų urėdijos Apuokynės poilsiavietė Kačerginės girininkijoje ir Nemenčinės miškų urėdijos Baluošo stovyklavietė Purviniškių girininkijoje. Iš viso respublikinė apžiūra įvertino 53 rekreacinius objektus 28-iose miškų urėdijose.
- Kurie žmonės labiausiai pasižymėjo kuriant ir prižiūrint miškų urėdijų rekreacinius objektus?
- Sunku išvardyti visus urėdijų darbuotojus, atsidavusius savo darbui. Jau apie kokį pusšimtį metų pajūrio miškus želdinąs Kretingos miškų urėdijos Šventosios girininkas Rimantas Kviklys girininkijos takais ir takeliais vedžiojo tūkstančius gamtos mylėtojų. Žmonės labai pamėgo jo iniciatyva sukurtą mokomąjį taką "Dideliems ir mažiems". Šventosios girininkijoje įrengta poilsiavietė neįgaliesiems turi oficialų Lietuvos neįgaliųjų asociacijos Landšafto terapijos centro statusą. Tarp iniciatyviausių - Vytautas Stacevičius, Veisiejų miškų urėdijos Kapčiamiesčio girininkijos girininkas, Kęstutis Kaltenis, Kėdainių miškų urėdijos Ąžuoloto girininkijos Skinderiškio parko darbininkas, Žydrūnas Samoška, Tauragės miškų urėdijos Pagramančio girininkijos girininkas, Jonas Šedbaras, Rietavo miškų urėdijos Labardžių girininkijos girininkas. Tik gaila, kad kartkarčiais miškininkų darbas eina perniek. Štai vienur kitur sukelti gaisrai, pavogta pavėsinė. O ką jau ir kalbėti apie paliekamas šiukšlių krūvas, aplaužytus suolus, niokojamas gamtos grožybes. Švelniai tariant, keista, kai žmogus spjauna į šulinį, iš kurio geria. Bet mes rankų nenuleidžiam.
- Ačiū už pokalbį.