Naujienos

2019 - 12 - 05

Ar pasitarnaus naujasis automobilių mokestis naujų miškų įveisimui?

Seimo Kaimo reikalų komitetas trečiadienį (2019-12-04) svarstė valdančiųjų vėl teikiamą automobilių mokestį, kuris įvardintas "taršos mokesčiu", argumentuojant poreikiu sukaupti daugiau lėšų naujų miškų įveisimui tokiu būdu kovojant prieš klimato kaitą.  Rezultate komitetas šiam mokesčiui nepritarė. Kalbant apie tai, kur kyla esminės problemos dėl didesnio masto naujų miškų įveisimo, Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos (LMSA) pirmininkas Algis Gaižutis atkreipė Seimo KRK narių dėmesį, kad nuo naujų miškų įveisimo labiausiai atgraso nacionalinės valdžios sprendimai. 

LMSA vadovas paminėjo keletą svarbiausių aspektų:

1) Pinigų miškų įveisimui ir šiuo metu valstybėje yra į valias, jie neišnaudojami, perskirstomi kitoms sritims;

2) Vietoj to, kad paprasčiau įteisinti net valstybinėje ž.ū. žemėje esančius savaiminius jaunuolynus, jie masiškai naikinami;

3) O jei jau žemė priskiriama miškui, tai vėliau jos paskirties pakeisti į kitą praktiškai beveik neįmanoma. Todėl žemės savininkai nenori rizikuoti, o be to dar gauti baudų ir padidintų mokesčių už blogos agrarinės būklės žemę.

4) Praeitos kadencijos Seimo pabaigoje buvo priimti žemės įsigijimo saugikliai, kad žemės ūkio paskirties žemę, kokia jinai bebūtų, plačiau panaudoti miškų veisimui pasidarė negalima, nes ją įsigyti gali tik ūkininkai ir auginti žemės ūkio produkciją. Norintys plėtoti miškininkystę žemės įsigyti negali, o tie, kurie turi tam tinkamus žemės gabaliukus didžiąją dalį įveisė.

5) Dar vienas trikdis, dėl kurio žmonės ėmėsi mažiau veisti miškus -tai kad įveisus mišką atsiranda perdėtų apribojimų –miško žemėje žmogus negali praktiškai nieko daryti. Tad net savaiminius želdinius stengiasi pašalinti kartais tik tam, kad neatsirastų papildomų apribojimų naudoti turimą valdą. Tokie perdėti aplinkosauginiai apribojimai, nepaliekant savininkui jokios savarankiškumo laisvės, atsisuka kitu galu...

6) Net ~40 proc. buvo sumažintas ES paramos dydis miškų įveisimui, palyginus su ankstesniu laikotarpiu. Be to, nustatė ministerija drakoniškas sankcijas. Reikalaujama projekto sėkmės visiškai neatsižvelgiant į tai, kad yra veiksnių, kurie nepriklauso nuo miškininko. Jeigu priveisi mišką, atėjo pridavimo laikas, o koks žvėris nugraužė, buvo sausros, nepavyko atkurti pilnai miško, tai šimtu procentų visą paramą reikia gražinti. Pamatė žmonės, kad prasideda teisminiai procesai, reikalaujama gražinti visą paramą iš karto. Žinoma, daug kas nusprendė, kad rizikuoti neverta.


Išsamiau- 2019-12-04 Kaimo reikalų komiteto posėdžio vaizdo įraše čia...>>> 


Sekite naujienas mūsų paskyroje soc.tinkle Facebook: