Naujienos

2019 - 09 - 19

✅M.Narmontas: LR teritorijos bendrajasis planas turi būti galimybių ir paskatų, o ne draudimų ir apribojimų planu.

Šiandien, ketvirtadienį, kuruojančio statybos, teritorijų planavimo, būsto, erdvinio planavimo ir urbanistikos klausimus aplinkos viceministro Mariaus Narmonto kvietimu susirinkome aptarti LMSA pastabas ir pasiūlymus dėl Lietuvos Respublikos teritorijos bendrojo plano (LR BP) koncepcijos projekto.

 
✔ Apie anksčiau LMSA išsakytas pastabas LRBP koncepcijos projektui ir iš Aplinkos ministerijos gautis stebėtinus atsakymus rasite čia: /go.php/lit/-Apie-ketinimus-itvirtinti-aplinkosaugines-utopijas-naujajame-LR-bendrajame-plane/6385
 
LMSA atstovavome miškininkas ekspertas Alfredas Galaunė ir asociacijos pirmininkas dr. Algis Gaižutis, o AM poziciją atstovavo gan gausus specialistų ir LRBP koncepcijos rengėjų būrys: LRBP projekto koordinatorė Elena Archipovaitė, AM Statybos ir teritorijų planavimo politikos grupės vyresn.patarėja Algė Stankūnaitė-Tonkich ir vyresn.specialistė Asta Rokickienė, LRBP koncepcijos Kraštovaizdžio ir ekosistemų dalies sprendinių rengėjai VU Chemijos ir geomokslų f-to Geografijos ir kraštotvarkos k-ros darbuotojai dr. Ričardas Skorupskas ir dr. Jonas Volungevičius, AM Gamtos apsaugos ir miškų politikos grupės vyr patarėjas dr.Nerijus Kupstaitis, vyresn.patarėjas Viktoras Karašauskis ir vyr.specialistas Eduardas Vaitkevičius.
 
➡ Kalbėjome, kad:
 
✔- LRBP koncepcijoje negali ir neturėtų būti įtvirtinti kaip koks neginčytinas faktas labai detalūs ir tik projekto rengėjų įsitikinumus/nusistatymą atitinkantys dalykai, tokie kaip, pavyzdžiui, naujos saugomų teritorijų kategorijos ar visą miškininkavimo sistemą keičiančios utopijos iškelti ūkininkavimą į pamiškes, centrines miškų masyvų dalis paliekant neekspotuojamas savaiminiam vystymuisi. O pasvarstymai galėtų būti pateikiami kaip projekto rengėjų pageidavimai arba, jei tam yra objektyvus mokslinis pagrindimas, kaip rekomendacijos.
 
✔- LRBP koncepcijoje negali būti įtvirtami absoliutūs draudimai žemės ir miškų savininkams kurtis savo valdose, patenkančiose į įvairiausias saugomas teritorijas , o tvarkingam įsikūrimui turi būti sudaromos sąlygos per priimtas teritorijų planavimo procedūras.
 
✔- AM atstovai pripažino, kad egzistuoja tam tikra "maišalynė" dėl saugomų teritorijų apskaitos, pateikiamos statistikos ir realaus įvardinimo, kas yra saugoma teritorija. Nes iki šiol nemaža dalis LR saugomų teritorijų įstatymų reglamentuojamų saugomų teritorijų nėatspindimos oficialioje statistikoje, nors jų užimami plotai yra ženklūs, o jose taipogi yra taikomi įvairiausi, draudimai, suvaržymai ir apribojimai.
 
✔- dėl miškingumo didinimo ambicingų siekių (rengėjai nori, kad iki 2050 šalies miškingumas būtų padidintas iki 42 proc. ar dar daugiau) kalbėjome, kad ir dabartinis galiojančiame bendrajame plane numatytas 38 proc. lygis yra nepasiekiamas (esamu momentu turime 33,6 proc. miškingumą) ir kad šalies miškingumo didinimo programoje nusibrėžtas rodiklis- pasiekti 35 proc. miškingumą- realybėje neįgyvendinamas dėl tarpusavyje susikertančių miškų ir žemės ūkio politikų. Tad siūlėme pasikonsultuoti su mokslininkais, miškininkais ir nustatyti šioje srityje ambicingus, tačiau su realybe neprasilenkiančius tikslus.
 
✔- kadangi LRBP koncepcijos rengėjai tvirtino, kad projektuojami sprendiniai bus siejami su konkrečiais finansiniais ištekliais 10 metų laikotarpui, tai dar kartą atkreipėme dėmesį, kad būtina įvertinti rengiamų LRBP sprendinių kaštus ir reikalingus finansinius išteklius. Įvertinti, kaip realizuojant projektuojamus sprendinius bus užtikrinamos privačios nuosavybės teisės. Kitu atveju bereikalingai būtų kuriama nepriimtina teisinėje valstybėje teisinio netikrumo atmosfera.
 
Po aktyvios diskusijos pasiekėme didesnio supratimo, susidarėme įspūdį, kad LRBP koncepcijos rengėjai išgirdo ir suprato LMSA keliamų klausimų esmę ir atsižvelgdami į tai pažadėjo koreguoti projektą. Lauksime ne vien pažadų, bet ir konkrečių pakeitimų tekste.
 
✅ Pozityviai nuteikė viceministro M.Narmonto apibendrinant diskusiją pasakyta frazė, kad Lietuvos Respublikos teritorijos bendrajasis planas pirmiausiai turi būti galimybių ir paskatų, o ne draudimų ir apribojimų planu.
 
➡Susipažinti su LRBP koncepcijos medžiaga ir Strateginio poveikio aplinkai SPAV ataskaita galima čia: http://tiny.cc/8mk9bz ir čia http://tiny.cc/epk9bz
 
Šio projekto viešas aptarimas vyksta nuo rugsėjo 5 d. iki spalio 5 d., tad visi suinteresuotieji nepatingėkite BŪTINAI pateikti savo pastabų ir pasiūlymų LRBP koncepcijos rengėjams bei Aplinkos ministerijai.