Naujienos

2005 - 08 - 10

* Seimo kontrolieriai pasirengę ginti piliečių teisę į tinkamą viešąjį administravimą Lietuvoje

Kas yra netinkamas administravimas?

Netinkamas administravimas – blogas administravimas arba jo nebuvimas, t. y., jei institucija nesilaiko įstatymų, netaiko gero administravimo principų arba pažeidžia žmogaus teises. Keletas pavyzdžių:

  • administraciniai tvarkos pažeidimai
  • neobjektyvumas
  • diskriminacija
  • piktnaudžiavimas savo galiomis
  • neatsakymas į paklausimus
  • atsisakymas teikti informaciją
  • nereikalingas vilkinimas
 Šaltinis: http://www.euro-ombudsman.eu.int/media/lt/default.htm

Lietuva viena pirmųjų ratifikavusi ES Konstituciją pripažįsta ir joje įtvirtintą piliečių teisę į tinkamą viešą administravimą. Nesvarbu, kad Konstitucijos ratifikavimo procesas dar nebaigtas, tačiau Europos Sąjunga dar 2000 m. Nicoje paskelbusi ES Pagrindinių teisių chartiją pasirūpino ir jos 41 straipsnyje numatytos piliečių teisės į tinkamą administravimą užtikrinimo būdais. 2001 m Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją, kuria buvo patvirtintas Tinkamo administravimo elgesio kodeksas, kuriuo ES institucijos, įstaigos ir organai, jų administracija ir valdininkai turi vadovautis bendraudami su visuomene. Kodeksu siekiama smulkiau paaiškinti, kaip praktiškai turėtų pasireikšti Chartijos deklaruojama teisė į tinkamą administravimą. Nors Kodekse nurodomos ES institucijų valdininkų prievolės, tačiau Europos Komisijai siūlant Kodeksas taps Europos tinkamo administravimo įstatymu. Taip siekiama išvengti dar esamos sumaišties dėl lygiagrečiai egzistuojančių skirtingų daugelio ES institucijų ir įstaigų kodeksų, užtikrinti vienodą pagrindinių principų naudojimą įstaigų santykiuose su visuomene, išryškinti tokių principų svarbą visuomenei ir valdininkams.

"Kodeksas turėjo poveikį ne tik ES institucijoms ir įstaigoms, bet juo taip pat - man malonu tai pabrėžti - pradėjo naudotis ir daugelis valstybių narių bei šalių kandidačių. Tikiu, kad Kodeksas ir toliau bus svarbus darbo įrankis viešojo administravimo institucijų veikloje, o kartu juo naudosis ir visa Europos visuomenė", - tvirtina Europos ombudsmenas P.Nikiforos Diamandouros, pristatydamas jo rūpesčiu išleistą Europos tinkamo administravimo kodeksą lietuvių kalba.

ES ombudsmenas tiria piliečių skundus dėl netinkamų ES institucijų įstaigų ar organų administravimo veiksmų. Seimo kontrolierių veiklos tikslas - ne tik ginti žmonių teises ir laisves, bet ir jų teisę į tinkamą viešąjį administravimą Lietuvoje. Norintys gali susipažinti su Europos tinkamo administravimo kodeksu Seimo kontrolierių įstaigos interneto svetainėje www.lrski.lt  

Kontaktinis asmuo:
Danutė Jokubėnienė
atstovė spaudai
LR Seimo kontrolierių įstaiga
telefonas: 2665132, 868721971; faksas: 2496246
el.paštas:
danute.jokubeniene@lrs.lt