Naujienos

2005 - 08 - 11

*2005-08-12 9.05 val. LR1 laidoje "Ryto garsai" – apie naujo verslo galimybes miškų ūkiui

Biokuro gamyba miškuose- kiek tai perspektyvu? Ką daryti su šabakštynais?

Šį penktadienį, 2005-08-12 LR1  laidoje "Ryto garsai" (nuo 9.05 val) dalyvauja:

Arūnas Bruzgulis, LMSA projektų vadovas (biokuras), 8 687 20633 
Jaunius Ledzinskas, miškininkas-specialistas, LMSA projektų vadovas (miškininkystė ir ES parama) 8 612 10547
Jonas Šimėnas,  Lietuvos biokuro gamintojų asociacijos direktorius

Pašnekesys apie  galimą paramą miško ir energetinių plantacijų įveisimui, apie Lietuvos miško savininkų asociacijos (LMSA) veiklą biokuro srityje, 5EURES projektą, bei biokuro gamybą, apie praktinį plantacijų įveisimą bei produkcijos realizavimą.

Laida tiesioginė, galima paskambinti tiesiai  į studiją ir užduoti rūpimus klausimus:
tel.:8-5-2363111
tel.: 8-5-2363112

Kylantis naujas medienos kurui panaudojimo bumas Europos Sąjungoje vertinamas kaip trigubas laimėjimas: kovojama su klimato kaita, didėja užimtumas-ypač kaimo vietovėse ir gaunant papildomų pajamų užtikrinama motyvacija darniai ir subalansuotai ūkinei veiklai miškuose.


2005-jų pradžioje startavo ES pilotinis projektas praktiniam biokurą naudojančių katilinių ir kuro gamybos grandinių atsiradimui Ispanijoje, Vokietijoje, Portugalijojeir Lietuvoje- Five European RES Heat pilots (”5 EURES”)
Europos Komisija patvirtino 2 mln. EUR finansavimą projekto konsorciumui, kad  pademonstruoti ir praktiškai įdiegti  biokuro iš  medienos naudojimo modelį Barnim ( Vokietija), Lietuvoje, Katalonijoje (Ispanija) , Suomijoje ir Marvao (Portugalija).
Partneriu nuo Lietuvos projekte atstovaudama privačius miško savininkus dalyvauja  Lietuvos miško savininkų asociacija (LMSA). 
Asociacija dalyvauja iš dalies ES finansuojamame projekte 5EURES kuris analizuoja biokuro rinkas keliose ES šalyse, ir paskleis naujausią šių šalių patirtį. Projekto metu bus parengtos pritaikytos programos mokyti biokuro gamybos specialistus, projektuotojus.

Džiugu, kad menkavertės medienos išteklių panaudojimas biokurui ir energijos gamybai Europoje tampa prioritetine sritimi.

Reikia skatinti biokuro gamybą. Kirtimo atliekų, kaip biokuro žaliavos, naudojimas reikalauja atitinkamų žinių ir praktinių įgūdžių bei pakeisti gamybos technologijas. Šiuo metu kirtimo atliekos sudaro nežymią dalį biokuro žaliavų. Potencialas yra didžiulis, vadovaujantis Skandinavijos šalių patirtimi, Lietuvoje kirtimo atliekų naudojimo lygis gali sudaryti iki 20-25% viso gaminamo biokuro. Šie ištekliai šiandien nenaudojami, lieka miške tiek po miško retinimo darbų, tiek po einamųjų ir plynųjų kirtimų. Jų naudojimas leistų ekonomiškiau ūkininkauti, padengtų dalį miško priežiūros sąnaudų. Dabar šie darbai nuostolingi miško savininkams, o Skandinavijoje biokuro gamybai ruošti miško atliekas skatina valstybė, miško savininkui kompensuojama iki 5 EUR už pagamintos produkcijos kietmetrį. LMSA  nuomone resursų tiek privačiuose tiek valstybiniuose miškuose yra, tik reikia kompleksinio sprendimo miškų ruošos darbuose ir materialinio skatinimo biokuro gamintojams. Biokuro žaliavos ruoša tiek atliekant miško retinimo darbus tiek kirtimo atliekų surinkimas yra gana aukštos savikainos ir tie darbai nėra patrauklūs rangovams, o ypač pabrangus dyzelinui. Asociacija mano tikslinga skatinti miško savininkus, kad jie ruoštų žaliavą biokurui gaminti. Tai gali būti tiek tiesioginė parama kompensuojant dalį miško ruošos, susijusios su biokuro gamyba, sąnaudų, tiek taikant mokesčių lengvatas bei remiant specialios technikos įsigijimą.2004 m. gegužės mėn. Lietuva tapo ES nare. Pagal Stojimo sutartyje numatytą direktyvą dėl elektros, pagamintos iš atsinaujinančiųjų energijos išteklių, rėmimo vidaus elektros rinkoje 2010 m. Lietuva turi pagaminti 7% elektros energijos iš atsinaujinančiųjų energijos išteklių. Šiuo metu tik 3,2% elektros energijos gaminama naudojant atsinaujinančiuosius energijos išteklius (AEI). Taigi būtina dėti daug pastangų atsinaujinančiųjų energijos išteklių naudojimo Lietuvoje skatinimui ir siekti padvigubinti energijos gamybą iš AEI. Be to, tikimasi, jog elektros energijos vartojimas (kartu ir gamyba) iki 2010 m. padidės daugiau kaip 10%.


Laidą galima išklausyti tiesioginiame eteryje arba bet kuriuo metu vėliau internete adresu:
http://www.lrt.lt/new/dayarchive.php?d=2005-08-12

[00:00:00]