Naujienos

2019 - 05 - 06

Seime vyko konferencija "Ar lieka miško dirbančiajam vietos miške"

Šiandien, 2019-05-06, dalyvavome Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos nario Kęstučio Bacvinkos, kartu su Miško darbų rangovų asociacija, rengiamoje konferencijoje “Ar lieka miško dirbančiajam vietos miške”. Konferecija norima atkreipti dėmesį į miškuose dirbančiųjų padėtį valstybiniame ir privačiame sektoriuje: kaip subalansuoti miškų kirtimo ir priežiūros darbus, kad dirbantieji gautų darbą atitinkantį atlyginimą ir kitas tinkamas sąlygas, galėtų jaustis oriai, negalvodami apie darbo paieškas užsienyje.

Apie dirbančių padėtį miškų sektoriuje ir miškų išsaugojimą ateities kartoms konferencijos metu pasisakė politikai, Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika, Miško darbų rangovų asociacijos vadovas Vidmantas Jusas, Valstybinės miškų urėdijos vadovas Marius Pulkauninkas, akademinės visuomenės, savivaldybių, profsąjungų atstovai ir LMSA pirmininkas dr. Algis Gaižutis. 

   Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika vėlavo, todėl įžanginį žodį pasakė vėliau. Pasisakė LR Seimo narys Aplinkos komiteto pirmininko pavaduotojas Simonas Gentvilas, Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos pirmininkas dr.Algis Gaižutis, VĮ Valstybinės miškų urėdijos direktorius Marius Pulkauninkas, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė, VDU Žemės ūkio akademijos Miškų ir ekologijos fakulteto dekanas  prof.dr. Edmundas Bartkevičius,   Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos direktorius Vaidotas Lygis, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto narys Mindaugas Maciulevičius, Jonavos raj.savivaldybės meras Mindaugas Sinkevičius, VDU ŽŪA MEF Miško biologijos ir miškininkystės instituto lektorius dr.Julius Bačkaitis, Miško darbų rangovų asociacijos pirmininkas Vidmantas Jusas.

Pasisakiusieji pažymėjo, kad paskutinių keleto metų Aplinkos ministerijos vykdyta politika sumenkino miškininko profesijos autoritetą, sukūrė priešpriešą tarp miškininkystės ir gamtosaugos. Socialiniai tinklai sukūrė įvaizdį, kad miško darbininkai yra gamtos naikintojai. Įvykdžius valstybinių miškų valdymo pertvarką miškininkus rengusios įstaigos paliktos be praktinio mokymo bazės. Todėl esančios mokymo įstaigos nepajėgios patenkinti  planuojamo specialistų poreikio. Naudodamasi išskirtine padėtimi vidaus rinkoje Valstybinių miškų urėdija (VMU) reguliuoja  miško darbų kainas viešuosiuose pirkimuose, siekdama gauti didesnį pelną. Todėl medienos ruošos ir miškininkystės darbų paslaugas teikiantys rangovai negali gauti pakankamų pajamų savo veiklos užtikrinimui ir taupo saugaus darbo ir mokesčių sąskaita. Kadangi nėra galimybės mokėti rinkos sąlygas atitinkančius atlyginimus, darbininkai masiškai bėga iš miškų į didesnius miestus ir užsienį.  Pereiti prie našesnio mašininio darbo nėra galimybės dėl parengtų operatorių nebuvimo.  

Tačiau tik žmogaus veikla užtikrina, kad miškas būtų tvarus ir atliktų savo funkcijas: ekologinę, socialinę ir ekonominę.  Todėl miškų ūkiui ir ateityje reikės žmonių, ypač prisitaikant prie pasikeitusių visuomenės poreikių.

Konferencija organizatorių parengtą rezoliucijos projektą priėmė už pagrindą. 10 dienų bus laukiama pastabų. VMU rezoliucijos nepalaiko.

Renginys buvo tiesiogiai transliuojamas internetu ir televizijos programa „Seimas – tiesiogiai“, taip pat įrašą rasite – Seimo „YouTube“ paskyrojehttps://www.youtube.com/watch?v=GY83sjujCuM

___

____

Valstybinių miškų valdymo reforma įnešė nemažai sumaišties į daugumos nusistovėjusį gyvenimą. Dažnai piktinamasi  pokyčiais  net nesusimąstant, kad jie veda į gera. Vis girdime šūksnius  – kerta mišką, gelbėkite… Miško gelbėti nereikia: jis turi ypač gerą savybę ataugti, o gąsdinantis šūkis  „Kerta mišką!“ – labai blogas. Niekas neiškerta miško,  mišką mes atsodiname, teigia Europos ekonominių  ir socialinių reikalų komiteto narys Mindaugas Maciulevičius. [Išsamiau: rasite čia...>>>]