Naujienos

2019 - 03 - 26

Kas iki šiol nutylima apie integruotą LIFE projektą NATURALIT

Dalyvavome penktadienį, 2019 m. kovo 22 d,. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje surengtoje diskusijoje miškų apsaugos klausimais, kurią organizavo  VDU ŽŪM Miško biologijos ir miškininkystės institutas ir Aplinkos projektų valdymo agentūra, įgyvendindami LIFE integruotąjį projektą „Natura 2000 tinklo valdymo optimizavimas Lietuvoje“ ( NATURALIT ). Lietuvos miško ir žemės savininkų asociaciją (LMSA) atstovavome: aktyvusis mūsų narys iš Šilalės raj. skyriaus Antanas Tarvydas ir asociacijos pirmininkas Algis Gaižutis. Sužinojome daug įdomaus, projekto komandos reakcija į miško savininkams aktualių dalykų įvardinimą buvo taipogi ne mažiau įdomi. [Papildymas: Nors apie rengtą seminarą NATURALIT kol kas  nepateikė jokios išsamesnės medžiagos, tačiau skaudžiai sureagavo į šį pranešimą, susipažinti su NATURALIT pareiškimu galima čia...>>>]

Keletas pastebėjimų apie Aplinkos ministerijos ir pagrinde jai pavaldžių institucijų įgyvendinamą LIFE integruotojąjį projektą „Natura 2000 tinklo valdymo optimizavimas Lietuvoje“ [https://www.facebook.com/lietuvosmiskai.lt/posts/2606823939333000].

Tarp 10 projektą  NATURALIT įgyvendinančių institucijų yra  vienintelė ne valstybinė ir nepavaldi Aplinkos ministerijai organizacija- buvusio aplinkos ministro K.Navicko buvusi darbovietė- Baltijos aplinkos forumas [https://bef.lt/index.php?id=148]. Planuojama kviesti į projektą prisijungti Nacionalinę mokėjimų agentūrą.

✔ Seminarą organizavo šį 17 mln. EUR vertės projektą administruojančios Aplinkos projektų valdymo agentūros komanda ir VDU ŽŪM Miško biologijos ir miškininkystės instituto darbuotojai, įtraukti į šį 10 metų truksiantį didelės apimties projektą [viso projekte darbuojasi pusšimtis darbuotojų, ne ką mažiau, nei kažkada buvusi savarankiška LR Miškų ministerija, kurioje su visais vairuotojais ir valytojomis buvo ~55etatai]. 
✔ Projekto įgyvendinimui įkurtas specialus padalinys AM pavaldžioje Valstybės saugomų teritorijų tarnyboje- VSTT Metodinis-analitinis centras, kuriame 15 dirbančiųjų [http://www.vstt.lt/VI/index.php#r/45 ]. 
✔ Be skirtojo tiesiogiai biudžeto, numatyta, kad per NATURALIT projektą bus koordinuotai panaudota dar 30,3 mln. EUR papildomas finansavimas iš EŽŪFKP, ES Sanglaudos fondo, valstybės finansavimo ir kitų finansinių programų.

✅ Pirmaisiais smuikais grojo projekto vadovė dr. Birutė Valatkienė iš Aplinkos ministerijai pavaldžios Aplinkos projektų valdymo agentūros, prof. dr. Gediminas Brazaitis, VDU ŽŪA Miško biologijos ir miškininkystės instituto vadovas ir Algirdas Klimavičius, AM Gamtos apsaugos ir miškų politikos grupės vyr.patarėjas.

Ką kalbėjo projekto lyderiai ir kiti pranešimus darę:
- kad projektas nėra niekaip susijęs su aplinkosaugos politikos reikalais;
- kad tiesiog mylės, saugos ir rūpinsis gamta NATURA 2000 teritorijose įgyvendindami projekto tikslus [ trumpas video: https://www.youtube.com/watch?v=fCJ182JGkt0 ir AM https://am.lrv.lt/…/saugomos-teritorijo…/naturalit-projektas]
- kad Natura 2000“ tinklas bus pilnai suformuotas, o apsaugos priemonės bus nustatytos visoms šiam tinklui priskirtoms teritorijoms buveinių apsaugai [https://naturalit.lt/tikslai-ir-veiklos/1076-2/ ].
- kad projekto metu didelis dėmesys bus skiriamas sąmoningumo skatinimui, visuomenės įsitraukimui taip, kaip supranta šio projekto vykdytojai [ https://bef.lt/index.php…].

Ko nepaminėjo apie užsibrėžtus projekto rezultatus (ir nesigirdėjo apie tai kalbant visuomenei anksčiau, nors Europos Komisija tokią informaciją pateikia: http://ec.europa.eu/environme…/…/project/Projects/index.cfm… ):
- kad norima nustatyti mažiausiai 5 naujas saugomas teritorijas;
- kad susiplanavę įsigyti mažiausiai 100 ha žemės/miško „Natura 2000“ teritorijose;
- kad NATURA 2000 įgyvendinimui susiplanavę per 10 metų pasirašyti ne mažiau kaip 50 apsaugos sutarčių (TIK 50‼) su privačiais žemės savininkais ir naudotojais;
- kad būtent šio projekto NATURALIT komanda rengia naujajam 2020-2027 m. laikotarpiui NATURA 2000 tinklo plėtrai ir palaikymui skirtą Prioritetinių veiksmų bendrųjų priemonių programą (angl. PAF – Prioritised action framework) ir atitinkamai derina susijusias projekto veiklas bei jų įgyvendinimo stebėseną [https://www.apva.lt/ivertinta-naturalit-veiklu-pazanga/].