Naujienos

2018 - 10 - 15

Vyksta konkurso „Pavyzdingai tvarkoma privati miško valda 2018“ dalyvių valdų apžiūra (1)

Pradėta 2018 metų miško valdų apžiūra ir vertinimas, pagal konkurso „Pavyzdingai tvarkoma privati miško valda 2018“, nuostatus.

Kauno apskrityje, kol kas, apžiūrėtos ir įvertintos dvi fiziniams asmenims priklausančios miško valdos.Viena iš jų randasi Kauno r. Karmėlavos k. Tai 4,9 ha miško sklypas priklausantis Jūratei Mačiulytei.  Šalia Kauno miesto esančiame miško masyve gerai išvystyta infrastruktūra, iki pat valdos veda gruntinės dangos kelias, per sklypą eina miško keliukas, tad savininkei nėra jokio poreikio įrengti kažką papildomai. Rekreacinių objektų (suoliukų, pavėsinių) ji kratosi bijodama, kad neatsakingi iškylautojai neužšiukšlintų aplinkos. Miškininkystės požiūriu tvarkomasi idealiai. Maždaug 1 ha kirtavietėje pasodintos tikslinės medžių rūšys, vykdoma jaunuolynų priežiūra, formuojamas mišrus spygliuočių-lapuočių medynas. Nėra ir ugdomųjų kirtimų, todėl bendras įvertinimas nelabai aukštas. Vertinimo komisiją sudarė LMSA atstovas Romualdas Cicėnas ir VMT , Miškų kontrolės skyriaus, Kauno teritorinio poskyrio vyriausiasis specialistas Gražvydas Bartkus.

 
Raseinių rajone šiam darbui susibūrė 4-ių asmenų grupė. LMSA atstovavo, jau minėtas, Romualdas Cicėnas bei  Rasenių r. skyriaus vadovė Skaidrutė Žuvelaitienė. VMT Miškų kontrolės skyriaus, Kauno teritorinio poskyrio vyriausiasis specialistas Valdas Stoškevičius. Savininkų įgaliotas asmuo, prižiūrintis  jų mišką, miškininkas specialistas, Nerijus Sutkevičius.
51,2 ha miško plotas nėra ištisinis masyvas, - įsiterpia dirbami žemės plotai, ribojasi su valstybiniu mišku. Atskiri lapuočių sklypeliai ištysę palei upokšnį. Viename iš tų įsiterpusių žemės lopų randasi savininkų sodyba, priklausanti Pakalniškių kaimui. Čia yra saugoma teritorija, miškas priklauso II –ai grupei. Šios grupės miško naudojimo režimas labai atitinka šeimininkų nuostatas, - jeigu tik galima medžio nekirsti, tai jis ir nebus iškirstas. Tačiau šis požiūris nepasiekia kraštutinės ribos. Birutė ir Gvidas Michelini, gyvenantys Italijoje, Parmos mieste, vieną mėnesį per metus praleidžia šioje sodyboje. Jie nori, kad būtų gražu, todėl vykdo sanitarinius kirtimus, miško valymo darbus. Pernai Pablo savo rankomis nugenėjo tankaus eglės jaunuolyno apatines šakas, - kad būtų pražvalga. Apsodintos visos aikštelės, susidariusios tarp ariamų plotų ir miško pakraščių, šlaitai, rėvos. Tam buvo panaudota ir ES parama, dalis želdinimo darbų atlikta ir savo lėšomis. Visi menkaverčiai krūmynai buvo rekonstruoti: geresni medžiai palikti, sodintos vertingos medžių rūšys – ąžuolas, eglė, juodalksnis: tuo pačiu, buvo formuojamos pamiškės. Visiškai įrengtas gruntinis kelias, suformuojant sankasą ir pakelės griovius, įrengtos pralaidos. Kelias eina ir per valstybinį mišką, ilgis, - 1,2 km. Palei upelį, miško pakraščiu, yra suoliukai, pavėsinė. Kviečiame prisėsti.
 
Alytaus apskrityje apžiūrėtos ir įvertintos 9-ios privačios miško valdos. Penkios iš jų priklauso fiziniams asmenims,  keturios įmonėms. Apžiūrint ir vertinant sklypus dalyvavo du LMSA atstovai, - Jūratė Užuotienė ir Romualdas Cicėnas. VMT Miškų kontrolės skyriaus, Alytaus teritorinio poskyrio vyriausieji specialistai: Rytis Kuzmickas, Romas Bendorius, Juozas Mockevičius, Antanas Krušniauskas, Juozas Politika.
 

Pirmiausia, norisi bendrai apžvelgti visas miško valdas, ne tik dėl to, kad jos visos randasi viename regione, - Dzūkijoje, visur radome labai panašius pušynus, bet dar ir dėl to, kad  jie tvarkomi vienodai: PROFESIONLIAI. Tai, žinoma, labai gerai. Kokybiškai atliekami visi kirtimai, želdinimas, želdinių priežiūra. Infrastruktūriniams darbams nėra jokio poreikio, - nei užmirkusių vietų, nei kelių stygiaus. Net mineralizuotų juostų įrengimas netenka prasmės, nes augmenija, tuose smėlynuose, labai menka. Miškininkystė irgi labai supaprastėja, kai auga viena medžių rūšis, nei pomiškio, nei antro ardo. Žinoma, Dzūkijoje yra ir kitokių miškų, tačiau tokie vyrauja ir šiemet tik tokie papuolė į mūsų konkursą. Manau, teisinga yra Alytaus teritorinio poskyrio vedėjo Gintauto Sventicko nuostata, kad gryniems pušynams konkurse turėtų būti atskiras vertinimas ir kitokie kriterijai. Deja, kol kas to padaryti negalime. Pirmiausia, dėl finansinių galimybių. Kita vertus,  profesionalus požiūris į mišką, dalinai ir nulemia tą suvienodėjimą. Pasigendu individualizmo,  asmeninio, šilto požiūrio į savo girią. Juk ir pušyne galima pastatyti suoliuką, iškelti inkilą, ar aptverti skruzdėlyną. Pasodinti kitų medžių rūšių sklypelį. Pastatyti užrašą, kad, pavyzdžiui, čia kovėsi tokio tai būrio partizanai. Ar dar kažką sugalvoti. Miškas pats pasakys, tik reikia, kaip sakydavo šviesios atminties miškininkas ir miško savininkas Antanas Šablauskis, pradėti su juo kalbėti.Visada malonu pabendrauti su miškininkais ir miško savininkais Dainavos krašte.

Kviečiame dar daugiau miško savininkų ir įmonių įsitraukti į Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos veiklą, dalyvauti pavyzdingai tvarkomos miško valdos konkurse ir puoselėti savo mišką.