Naujienos

2005 - 07 - 21

* Naudodama medieną biokurui Europa tikisi laimėti trigubai

 Kylantis naujas medienos kurui panaudojimo bumas Europos Sąjungoje vertinamas kaip trigubas laimėjimas: kovojama su klimato kaita, didėja užimtumas-ypač kaimo vietovėse ir gaunant papildomų pajamų užtikrinama motyvacija darniai ir subalansuotai ūkinei veiklai miškuose.

2005-jų pradžioje startavo ES pilotinis projektas praktiniam biokurą naudojančių katilinių ir kuro gamybos grandinių atsiradimui Ispanijoje, Vokietijoje, Portugalijojeir Lietuvoje- Five European RES Heat pilots (”5 EURES”)

Europos Komisija patvirtino 2 mln. EUR finansavimą projekto konsorciumui, kad  pademonstruoti ir praktiškai įdiegti  biokuro iš  medienos naudojimo modelį Barnim ( Vokietija), Lietuvoje, Katalonijoje (Ispanija) , Suomijoje ir Marvao (Portugalija).
Partneriu nuo Lietuvos projekte atstovaudama privačius miško savininkus dalyvauja  Lietuvos miško savininkų asociacija (LMSA). 

Džiugu, kad menkavertės medienos išteklių panaudojimas biokurui ir energijos gamybai Europoje tampa prioritetine sritimi. 
 

"Mediena kaip energijos šaltinis išsiplėtusioje Europoje" ( “Wood as energy source in the enlarging Europe”) - taip vadinasi ataskaita -tyrimas, kurį atlieka Europos Ekonomikos ir Socialinių reikalų Komitetas (European Economic and Social Committee -EESC) vadovaujamas jo nario is Suomijos Seppo Kallio.

 

Visi 3 ES Komisarai: Mariann Fischer Boel, Žemės ūkis ir kaimo plėtra,Olli Rehn, ES plėtra ir Adris Piebalgs, Energija and transportas laiko  Europos Ekonomikos ir Socialinių reikalų Komiteto indėlį labai svarbiu tolesnei ES plėtrai ir Lisabonos strategijos įgyvendinimui. Tai yra pirmas kartas, kai net 3 Europos Komisarai sutartinai išreiškia savo palaikymą vienu klausimu.

 

“Tyrimo pagrindu parengta komiteto nuomonė padės įvertinti dabartinę medienos naudojimo energijos gamybai būklę Europoje ir šio proceso technologinius iššūkius bei galimus padidėjusio medienos panaudojimo šiems tikslams pasekmes"- savo nuomonę išsakė p.Seppo Kallio.

 

Galimybės didinti užimtumą skatinant didesnį medienos energijos gamybai panaudojimą, ypač mažiau apgyvendintose teritorijose, gali būti labai svarbios sprendžiant kaimo plėtros klausimus. Šiuo metu  panaudojiama tik  55% metinio medienos prieaugio Europos miškuose, kas rodo realias galimybes padidinti atsinaujinančio ištekliaus- medienos- naudojimą.

 

Atgaivinant daug kur Europoje pamirštą medienos panaudojimą kurui ir energijos gamybai bus sudaromos prielaidos gauti papildomų pajamų iš miškų, ypač smulkiems miško savininkams. Kylantis naujas medienos kurui panaudojimo bumas  vertinamas kaip trigubaslaimėjimas: kovojama su klimato kaita, didėja užimtumas-ypač kaimo vietovėse ir užtikrinama motyvacija darniai ir subalansuotai ūkinei veiklai miškuose. Turėdami papildomą pajamų šaltinį miško savininkai bus suinteresuoti investuoti į pažangesnę ūkinę veiklą, kuri leis mobilizuoti šiuo metu nenaudojamus medienos išteklius bio-energijos bei medienos pramonės gamybos procesuose.

Intensyvesnis miškų biomasės panaudojimas vertinamas teigiamai ir aplinkosaugine prasme. Patirtis rodo, kad išimant iš miškų smulkią iki šiol nepanaudojamą medieną gerinamas medynų priešgaisrinis atsparumas, kas ypač Pietų Europos valstybėse, kenčiančiose nuo siautėjančių miškų gaisrų.

Tuo pačiu laiku atliekant jaunuolynų valymo ir medynų ugdymo kirtimus didinamas miškų atsparumas stichinėms nelaimėms ir gerinama sanitarinė jų būklė.

 

Lietuvos miško savininkų asociacija ir Europos miško savininkų asociacijų federacija (CEPF) su nekantrumu laukiame pasirodant Europos Ekonomikos ir Socialinių reikalų Komiteto ataskaitos  "Mediena kaip energijos šaltinis išsiplėtusioje Europoje"  bei Energetikos ir Transporto Generalinio Direktorato  rengiamo Europos Sąjungos biomasės panaudojimo veiksmų plano  (EU biomass action plan), suteiksiančių miškų ūkiui svarbesnes pozicijas ir didesnį vaidmenį ES energetikos politikoje. 

Dėl detalesnės informacijos kreiptis:

 

 Arūnas Bruzgulis,

LMSA projektų vadovas (biokuras)

Kalvarijų g. 131 - 312, Vilnius

Tel.fax.: +370 5 2767590

mobil: 8 687 20633 
e-mail:
a.bruzgulis@forest.lt 


 Apie ES pilotinį projektą 5 EURES” daugiau: www.5eures.eu.com