Naujienos

2018 - 04 - 19

Aptarė, kaip Lietuva įgyvendina ES aplinkos politikos nuostatas.

Ketvirtadienį, balandžio 19 d., po pietų Aplinkos ministerijoje (A. Jakšto 4, 506 s.) vyko susitikimas su Europos Komisijos  Aplinkosaugos generalinio direktorato (DG ENV) atstovais, skirtas aptarti, kaip Lietuva įgyvendina ES aplinkos politikos nuostatas. 
Susitikime dalyvauja Seimo, Aplinkos, Sveikatos apsaugos, Užsienio, Ūkio, Žemės ūkio ministerijų ir kitų valstybės institucijų ir nevyriausybinių organizacijų atstovai. Lietuvos miško savininkų asociaciją atstovauja LMSA pirmininkas dr.Algis Gaižutis.

Per susitikimą EK Aplinkos generalinio direktorato (DG Env Departamento E — IMPLEMENTATION AND SUPPORT TO MEMBER STATES) direktorius Aurel Ciobanu-Dordea, pristatė aplinkos nuostatų įgyvendinimo peržiūros procesą ir išvadas apie padėtį Lietuvoje. Vyko konstruktyvi diskusija su auditorija. Tokie dialogai rengiami su visomis ES šalimis narėmis [išsamiau - http://ec.europa.eu/environment/eir/index_en.htm ].

Mūsų asociacija per susitikimą organizatoriams pateikėme šiuos klausimus diskusijai:

1) Kaip planuojama ES pereiti nuo aplinkosaugos tik per draudimus/ribojimus (dažnai net nekompensuojant žemės/miško savininkams už dėl to atsirandančius nuostolius) į aplinkosaugos paslaugų tiekimą sutartiniais pagrindais [contracts for environmental services]?

2) Po nesenai atliktų ES gamtosauginių teisės aktų patikros ["Fitness Check" evaluation of the EU Birds and Habitats Directives (the "Nature Directives") ] buvo konstatuota, kad direktyvos yra tinkamos, tačiau jų įgyvendinimas yra netinkamas (šalys nares dažnai susikoncentruoja į paprasčiausius draudimus, bet ne į priemones saugomų rūšių išsaugojimui būtinos ūkinės veiklos užtikrinimą). Pasekmė- tai, ką iki šiol (ir dažnai nemokamai!) užtikrindavo savo valdose tausojančiai ūkininkavę žemės ir miško savininkai, uždraudus jų veiklą vėliau tenka tuos pačius darbus saugomose teritorijose vykdyti jau brangiai už ES paramos lėšas aplinkosaugininkams bei projektus rašančios NVO. Kokie sprendimai planuojami užtikrinant saugomų rūšių išsaugojimui būtinas ūkines veiklas, kurias vykdytų žemės/miško savininkai?

3) Kada (ir kaip) bus realiai įgyvendintas ES aplinkosaugos politikoje principas „Saugome darniai naudodami“?

Atsakydamas į klausimus ponas Aurel Ciobanu-Dordea pabrėžė, kad aplinkosauga savaime nėra savitikslė dogma [angl.k.: Nature protection is not a goal for itself], kad būtina suderinti aplinkosauginius ir ekonominius tikslus. Jis pažymėjo, kad EK Aplinkosaugos generalinis direktoratas bendradarbiauja su Europos žemės savininkų organizacija (ELO) siekdami palaikyti kuo glaudesnius santykius su ES žemės ir miškų savininkais per bendrai įgyvendinamus projektus ir veiklas.

Lietuvos padėtį apžvelgęs EK direktorato „Įgyvendinimas ir pagalba valstybėms narėms" direktorius Aurel Ciobanu-Dordea pažymėjo, kad esamų įstatymų ir reglamentų sėkmingas taikymas yra gerokai svarbesnis už naujų priėmimą. Esą nors politiškai yra patraukliau siūlyti vis naujas idėjas, tvariau ir ekonomiškai naudingiau rūpintis, kaip užtikrinti efektyvų ir veiksmingą direktyvų ir kitų teisės aktų įgyvendinimą. [plačiau- Aplinkos ministerijos pranešime čia...>>>]

Siekdama, kad būtų kuo geriau įgyvendinamos aplinkos politikos nuostatos, EK 2016 m. gegužę pradėjo jų įgyvendinimo peržiūrą – dvimetį analizės ciklą. 2017-ųjų pradžioje buvo paskelbtos pirmosios ataskaitos apie kiekvienos ES šalies narės problemas ir jų sprendimo būdus.

Tokia ataskaita parengta ir apie Lietuvą [tiesos dėlei būtina pastebėti- remiantis 2-5 metų senumo duomenimis] :
lietuvių k. http://www.am.lt/VI/files/0.112473001523887618.DOCX
anglų k. http://www.am.lt/VI/files/0.141160001523887638.DOCX


Sekite naujienas mūsų asocaicijos paskyroje soc.tinkle Facebook: