Naujienos

2017 - 09 - 27

LMSA teminė išvyka į Austriją

Austrija - išskirtinė savo grožiu šalis, kitaip dar vadinama “Alpių Respublika”. Ne paslaptis, kad austrai “lenkiasi medžiui” - jie saugo kiekvieną žemės pėdą, juk 80 procentų visos teritorijos užima kalnai, ir kiekvieną medį leidžiama kirsti ne daugiau kaip 0,5 hektaro, tačiau reikia iškart tiek pat atsodinti. Jei neišmanai miškininkystės reikalų - samdykis miškininką! Miškas austrams - tėvas, teikiantis pavėsį vasaromis ir saugumą švelniomis žiemomis.

Š. m. rugsėjo 17-22d. LMSA aktyvas lankėsi tradicinėje išvykoje - miškingoje Austrijoje. Pagrindinis išvykos tikslas buvo susipažinti su ūkininkavimo praktika ir reguliavimu privačiuose miškuose. Taip pat nemažiau svarbūs buvo ir dalykiniai susitikimai su Austrijos miško savininkų asociacija (Land&Forst Betriebe Österreich), Austrijos žemės ir miškų ūkio rūmų, Austrijos federalinės žemės ūkio, miškų, aplinkos ir vandens išteklių valdymo ministerijos, miško savininkų kooperatyvų ir privačių miškų valdas prižiūrinčių miškininkų atstovais.

Pirmoji išvykos diena prasidėjo šiltu priėmimu pas privačių miškų savininką Michael Bubna - Litic, Haitzendorf miestelyje, Austrijoje. Įspūdinga yra tai kad jo bendras nuosavybės valdomas plotas - 1079,5196 ha, iš kurio miškai užima net 943,365 ha. Likusią dalį užima žemdirbystės plotai - 85,3149 ha, vandens plotai - 37,9497, vynuogynai - 7,5017 ha, pastatai ir sodas - 0,3918 ha ir kiti plotai - 4,9965 ha. Jo kompaninjoje dirba tik 7 darbuotojai - tai jis pats, miško savininkas (Bubna), miško sargas (Karner), mokslininkas - miškininkas (Lechner), nekvalifikuotas darbuotojas (Shwarz), sekretorė-buhalterė (Agis) ir du sezoniniai darbuotojai. Metinė medienos produkcija - 4500 m3, iš kurių 17% yra spygliuočiai, 85% lapuočiai. Taip pat labai svarbu paminėti, kad pagrindinis M. Bubnos pajamų šaltinis per pastaruosius dešimt metų - gamtos atkūrimas. Didžiulės infrastruktūros kompanijos, tokios kaip ASFINAG, VERBUND, EVN ir kitos įmonės privalo susimokėti už žemės restrukturizavimą - miško ar žemės panaudojimą: keliams, elektros linijoms tiesti, elektrinėms statyti ir tt. Miško savininkas M. Bubna džiaugėsi, kad miškų atkūrimas, didelių pievų tvarkymas atnešė labai didelių pajamų. Labai įdomus faktas, kad jo valdomose miško valdose yra 40 skirtingų medžių rūšių, šia sąvybe gali pasigirti ne kiekvienas Austrijos miško savininkas. Turėjome unikalią galimybę įsitikinti ir pamatyti šią gausią medžių rūšių įvairovę, iš kurių didžiausią įspųdį paliko - juodasis graikinis riešutmedis (Juglans nigra). Medienos pramonėje jis yra labai svarbus ir unikalus savo tamsia spalva ir lengvu apdorojimu, o jo vaisiai - graikiniai riešutai taip pat labai skanūs ir vertingi savo maistinėmis sąvybėmis.

Antrasis ne ka mažiau svarbus LMSA aktyvo susitikimas vyko Austrijos sostinėje Vienoje, Austrijos miško savininkų asociacijoje (Land&Forst Betriebe Österreich), kur mus šiltai priėmė generalinis sekretorius Bernhard Budil.

Po to sekė LMSA aktyvo vizitas buvo “Bionergie” Stift Melk - čia pagrindinis dėmesys skiriamas biomasės katilų regioninei elektros ir centralizuoto šildymo sistemai. Šildymo įrenginio Melke duomenys:

Užbaigimas: 2006 m;

Šilumos galingumas: 8000 kW;

Galia: 1500 kW;

Maršruto ilgis: 6000 m;

Naudota biomasė: medienos drožlės.

LMSA aktyvas turėjo unikalią galimybę apsilankyti Melke esančioje biomasės katilinėje ir savo akimis pamatyti vykstančius procesus. Kaip veikia vietinė šilumos funkcija? Iš esmės, šildymo darbai, tokie kaip bet koks vidaus šildymas: vanduo, šildomas katilo tiekimu, pumpuojamas individualiems klientams per plačiai šakotą tinklą. Klientui šiluma perkeliama į vidinę sistemą per vadinamąjį šilumokaitį. Biomasė naudojama šilumos gamybai, nes medienos naudojimas klimato požiūriu yra neutralus - deginant išleidžiamas CO2 augalams nekenksmingas. Vietinio šildymo privalumai: kokybė, žvilgsnis į priekį, ekologiška, atsinaujinantys ištekliai ir poveikio aplinkai mažinimas. Įsitikinome, kad šiluma iš biomasės - ATEITIES ENERGIJA.

Smagu, kad LMSA aktyvas be šių dalykinių susutikimų rado laiko ir pažintinėms ekskursijoms po Austriją. Nuo pat aušros iki sutemos keliavome, ėjome, kopėme, bendravome, dalinomės įspūdžiais, patirtimi ir planais. Aplankėme Kremsą, Vieną, Melko benediktų vienuolyną, Zalcburgą, Verfeną (“Ledo milžinų karalystę”), Hohenverfeno pilį...

Tikimės, kad ši kelionė kiekvienam iš mūsų atnešė tik teigiamas emocijas ir neišdildomus prisiminimus.

Pabaigai lieka paskutinis ir svarbiausias klausimas - kur vyksime kitais metais? :)