Naujienos

2017 - 04 - 11

Lietuva³ diskusija: Reformos viešajame sektoriuje: ko reikia, kad jos įvyktų?

Dalyvavome labai įdomioje diskusijoje “Reformos viešajame sektoriuje: ko reikia, kad jos įvyktų?", antradienį (2017-04-11)vykusioje Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Aptarti reformų vykdymo principai, neeilinių dalyvių pasidalinti pavyzdžiai iš kitų valstybių patirties reformuojant valstybines įmones ir kitą viešąjį sektorių labai aktualūs šiuo metu Lietuvai.  Pasak diskusijoje dalyvavusios  Vyriausybės kanclerės  Mildos Dargužaitės, viešajam sektoriui, kaip ir verslui, reikia nuolatos keistis, tobulėti, tačiau Lietuvoje viešasis sektorius nemano, kad reikia nuolatos tobulėti, kiekvienais metais vis atsilieka. Buvęs Ukrainos ekonomikos plėtros ir prekybos ministras Aivaras Abromavičius įsitikinęs, kad   biurokratai savęs nereformuos,  viešojo sektoriaus pertvarkoms būtini žmonės „iš išorės“.

Nuotr.:M. Zaremba

Diskutantai: 

Aivaras Abromavičius – buvęs Ukrainos ekonominės plėtros ir prekybos ministras, investuotojas, bankininkas, politikas;
Milda Dargužaitė – Vyriausybės kanclerė, buvusi „Investuok Lietuvoje“ vadovė;
Rytis Juozapavičius – FranklinCovey partneris, buvęs žurnalistas, buvęs „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas bei buvęs Vyriausiosios Tarnybinės Etikos Komisijos narys;
Liudas Jurkonis – TSPMI mokslininkas, tyrinėjantis valstybės valdomų įmonių efektyvumą bei pokyčių valdymą.

Diskusiją moderavo: Linas Sabaliauskas, verslo teisės bendrovės TRINITI vykdantysis partneris.

 
 „Jei norime pritraukti inovatyvių, talentingų žmonių į Lietuvos viešąjį sektorių, turime gebėti konkuruoti su privačiu sektoriumi. Be to, apie viešojo sektoriaus efektyvumą negalima kalbėti esant tokiai kultūrai, kai viešasis sektorius jaučiasi galintis viską kontroliuoti, duoti ar neduoti, leisti ar neleisti. Taip pat esama dar nemažai neskaidrumo, korupcijos, nepotizmo atvejų. Mažiausia, ką reikia padaryti, tai iš viešojo sektoriaus pašalinti šias praktikas. Reformos yra reikalingos, tai faktas, o tam, kad jas įgyvendintume, pirmiausia reikia visuomenės palaikymo, aktyvaus įsitraukimo“, – įsitikinusi kalbėjo Vyriausybės kanclerė Milda Dargužaitė.

Pasak kanclerės, reikia investuoti į žmonių pertvarką viešajame sektoriuje, tačiau ir šiandieną jame yra labai gerų darbuotojų.

„Yra puikių žmonių, kurie dirba viešajame sektoriuje, tikrai puikių specialistų. Perdedama, kai sakoma, kad visi yra „ūsuoti bebrai“, tikrai taip nėra, bet nėra motyvacinės sistemos, kultūros. Reikia naujų vėjų, žmonių iš išorės, kurie tą kultūrą padėtų keisti bei naujų stiprių vadovų, atvirų atlyginimų klausimais“, – teigia ji.

Buvęs Ukrainos ekonomikos plėtros ir prekybos ministras Aivaras Abromavičius įsitikinęs, kad viešojo sektoriaus pertvarkoms būtini žmonės „iš išorės“, ne biurokratai, antraip sunku tikėtis permainų.  

Gerai, kad vyriausybės kanclere yra paskirta ne biurokratė, nes patys biurokratai savęs tikrai niekada nereformuos. Vienintelis atvejis pasaulinėje istorijoje, kai patys save reformavo, buvo tuomet, kai baronas Miunhauzenas save už plaukų iškėlė iš pelkės.

Ko reikia, kad reformos vyktų? Daug ko. Pasaulinio konkurencingumo indekse Lietuvą žemyn tempia viskas, kas susiję su valstybinėmis institucijomis: „švogerizmas“, valstybės sąnaudų išlaidumas. Tam, kad būtų priimami protingi sprendimai, reikia protingų politikų“, – kalbėjo A. Abromavičius.

Pasak jo, protingų politikų reikia ieškoti ten, kur ieško privatus sektorius. Tai reiškia, kad viešasis sektorius turi konkuruoti su privačiu sektoriumi dėl talentų ir, anot A. Abromavičiaus, pasiūlyti tris svarbius dalykus.

Pirmasis – bendro tikslo siekis. Antrasis – sprendimų priėmimo autonomija, kuri reiškia, kad reikalinga labiau skandinaviška horizontali, o ne vertikali valdymo sistema. Reikalingi lyderiai, kurie deleguoja, skatina, neverčia laukti sprendimo „iš viršaus“. Trečias svarbus dalykas – teisingas atlyginimas už darbą. Reformai labai reikalingas lyderis ir komunikacija. Komunikacija – geriausias reformatoriaus instrumentas prieš populistus. Reikia pozityviai, labai aktyviai ir reguliariai visuomenei aiškinti, kokie yra tos reformos pozityvūs rezultatai“, –  tikina A. Abromavičius.

Peržiūrėti diskusijos video įrašą LRT.lt  mediatekoje adresu http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/1013666717