Naujienos

2017 - 01 - 18

Medienos vagysčių ir neteisėtų kirtimų kasmet mažėja, tačiau piktavalių vis dar yra

Kai kurie vis dar prisimena metą, kai ganėtinai populiarus buvo neteisėtas miško kirtimas ir medienos pardavimas. Portalas GRYNAS.lt aiškinasi, kaip keičiasi miško vagysčių statistika, privačiuose ar valstybiniuose miškuose dažniausiai vagiama mediena ir kokiomis priemonėmis stengiamasi sustabdyti miško vagis.  Žurnalistė Justina Maciūnaitė kalbina  Trakų miškų urėdą Vygantą Mierkį, Lietuvos miško savininkų asociacijos pirmininką Algį Gaižutį ir Valstybinės miškų tarnybos direktoriaus pavaduotoją Kęstutį Česnavičių.

Citata iš straipsnio:

[...]

Privatūs miškai saugomi mažiau

Vietinių gyventojų pagalbos sulaukia ir privačių miškų savininkai. Lietuvos miško savininkų asociacijos (LMSA) pirmininkas dr. Algis Gaižutis tvirtina, kad žmonės labai geranoriški ir, išgirdę įtartiną garsą, sklindantį iš miško, linkę apie tai informuoti miško šeimininką. Tiesa, jis sutinka, kad medienos vagystės iš privačių miškų yra dažnesnės.
 
„Jei palygintume valstybinių ir privačių miškų medienos vagystes, tai, aišku, kad valstybinių miškų apsauga didesnė, kur įdarbinti ir turintys konkrečią priskirtą teritoriją žmonės. Kalbant apie privačių miškų saugumą, tai privačių girininkijų ar kažkokių įmonių, kurioms būtų priskirtos miškų teritorijos, nėra. Bet asociacija nuo pat įsikūrimo kelią šią problemą“, – sako A. Gaižutis.
 
Jo teigimu, kuo atstumas nuo miško savininko gyvenamosios vietos iki jo miško didesnis, tuo pavieniam savininkui daugiau problemų pačiam saugant jį nuo piktadarių, o pastarieji tuomet elgiasi itin įžūliai.

Privačių miškų savininkai turi išeitį

A. Gaižutis pažymi, kad LMSA įvairiais būdais stengiasi apsaugoti privačius miškus nuo vagysčių.
 
„Savininkų miško saugumu padeda rūpintis LMSA priklausantys miško savininkų kooperatyvai ir įmonės. Su miško savininku pasirašoma ilgalaikė miško priežiūros ir bendradarbiavimo sutartis. Sutartis – tai kvalifikuotos miško priežiūros garantija, kai savininkas patiki kooperatyvui miško priežiūrą tam tikram laikotarpiui. Visą šį laikotarpį miško valdos priežiūra ir darbais rūpinsis specialistai, bus suteikiama savininkui reikalinga informacija, atliekama prevencinė miško apsauga nuo vagysčių. Miško valda yra pažymima riboženkliais. Vagis, žinodamas, kad savininkas gyvena toli ir neatvažiuos į valdą, gali ryžtis vagystei. Tačiau matydamas riboženklius su įspėjamais užrašais, jis niekada nebus tikras, kada kooperatyvo darbuotojai atvyks patikrinti valdos“, – aiškina LMSA pirmininkas.
 
Anot jo, taip pat yra aišku, kad vagystės išaiškinimu rūpinsis ne tik savininkas, policija, bet ir miško savininkų kooperatyvas, turintis patirties, ryšius su įmonėmis ir žmonėmis, užsiimančiais medienos ir miško verslu, glaudžiai bendradarbiaujantis su valstybiniais miškų pareigūnais, miškininkais bei policijos pareigūnais.
[...]

Skaitykite daugiau Grynas.lt publikuojamame žurnalistės Justinos Maciūnaitės straipsnyje "Kova su miško vagimis: priemonė, kuri parklupdo ir pačius gudriausius"