Naujienos

2017 - 01 - 10

Tvyro nežinomybė apie rengiamą valstybinio miškų valdymo pertvarką

"Ūkininko patarėjas" Nr.4 (2017-01-10) domisi galimais valstybinio miškų valdymo pertvarkos scenarijais. Kol kas niekas nesiryžta pasakyti, kaip baigsis šiuo metu rengiamos naujosios miškų valdymo koncepcijos įgyvendinimas, nes net patys pertvarkos metmenys turėtų paaiškėti šio mėnesio pabaigoje. Kokia ji bus, neaišku, nes politikai savo planų viešai neatskleidžia, o miškininkų nuomonės dar niekas ir neklausė. Žurnalistai pakalbino Aplinkos ministrą Kęstutį Navicką, Lietuvos miškininkų sąjungos prezidentą Edmundą Bartkevičių, Lietuvos miško savininkų asociacijos pirmininką Algį Gaižutį, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narį Liną Balsį, Generalinio miškų urėdo pavaduotoją Valdą Vaičiūną. 

Citata iš Stasio Jokūbaičio straipsnio "Urėdijų pertvarka - lyg karšta bulvė" su LMSA vadovo Algio Gaižučio pasisakymu:

[...]

Siūlo viską gerai pasverti

Lietuvos miško savininkų asociacijos vadovo Algio Gaižučio teigimu, privatininkai pritartų visų nuosavybės formų miškų ūkio ekonominio reguliavimo tobulinimo paieškoms, kurios būtų grindžiamos ne emocijomis, o racionaliais ekonominiais skaičiavimais. Jo nuomone, prieš diegiant tokias naujoves pirmiausiai jos turėtų būti išbandytos praktikoje.

LMSA pirmininkas
A.Gaižutis
Mes, miškų savininkai, esame suinteresuoti, kad mūsų kolegos valstybiniuose miškuose dirbtų stabiliai, kad už savo darbą gautų deramą atlygį. Jie neturėtų būti apkrauti, kaip neretai pasitaiko, nereikalingomis, jų veiklai nebūdingomis funkcijomis, kurios specialistus paverčia tik instrukcijų vykdytojais, miškui skiriant mažiau laiko ir dėmesio“, - savo poziciją dėl urėdijų reorganizacijos dėstė A. Gaižutis.

Pasak A. Gaižučio, patirtis rodo, kad bet kokios geros pirminės idėjos, jei jų įgyvendinimas yra uždelsiamas ir tampa perdėm politizuojamas, išsigimsta. Tuomet reformuojamame sektoriuje dirbantys apsukruoliai dažnai sugeba „pasišildyti“ rankas, o valstybė tik nukenčia. Todėl reformuojant valstybinių miškų sistemą reikėtų gerai apsvarstytų, aiškių ir jau tuomet - neatidėliotinų sprendimų.

Miške turėtą būti vienas šeimininkas

A. Gaižučio nuomone, imantis šios pertvarkos, negalima išskirti kokio nors vieno elemento, būtina matyti bendrą vaizdą, kaip veikia visos su tuo susijusios institucijos, kokios jų funkcijos ir tarpusavio ryšiai.

Mums nelabai svarbu, kiek Lietuvoje bus urėdijų, - viskas priklauso nuo jų darbo efektyvumo. Žinoma, šiek tiek absurdiškai atrodo, kai jų skaičius įtvirtintas įstatymu ir įmonės iš esmės neturi teisės optimizuoti savo veiklos. Manau, nėra gerai, kai miškuose, be miškininkų, ant kurių dažnai kariami visi šunys, daug ką kontroliuoja, koordinuoja dar keletas institucijų. O čia, miške, turėtų būti vienas šeimininkas. Seniai žinoma: kai devynios auklės - vaikas be galvos. Bent jau kol kas mūsų nuomones niekas neklausė. Gal todėl, kad esame privačių miškų, o ne valstybinių, kuriuose planuojamos tos pertvarkos, savininkai“, - svarstė A. Gaižutis.

[...]

Pilną tekstą skaitykite 2017-01-10 "Ūkininko patarėjo" Nr.4., Stasio Jolūbaičio straipsnyje "Urėdijų pertvarka - lyg karšta bulvė" čia...>>>