Naujienos
Aplinkos ministras K.Navickas detalizuoja, kas planuojama urėdijoms
"Verslo žinių" žurnalistės Egės Markevičienės 2016-12-07 interviu su paskirtuoju aplinkos ministru Kęstučiu Navicku- ir apie valstybinių miškų valdymo sritį. Ministras juokauja, kad yra visai netikęs aplinkos ministras bent trimis aspektais, nes nemedžioja, nežvejoja ir statybomis neužsiima.
Trumpa citata iš gan išsamaus straipsnio "Būsimas aplinkos ministras pertvarkas žada statybų ir atliekų sektoriuose":
[...]
Kada imsitės miškų urėdijų reformos?
Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija kuris laikas sako, kad valstybiniai miškai Lietuvoje tvarkomi neefektyviai. Yra atliktų urėdijų veiklos efektyvumo tyrimų, reikės juos analizuoti ir žiūrėti, ką galima padaryti. Tačiau reikia suprasti, kad miškininkystė nėra klasikinis verslas, kad urėdijos turi ir daugiau pareigų – tai rekreacinės ir aplinkosaugos funkcijos, miškų infrastruktūros priežiūra.
Kita vertus, iš urėdijų reikalaujama uždirbti pelno. Todėl reikės aiškiai atskirti: jų komercinė veikla turi būti efektyvi, tam yra aiškūs kriterijai – kokiomis sąnaudomis pagaminama medienos žaliava, kokia gaunama pridėtinė vertė. Dviračio nereikės išrasti. Pvz., Suomijos valstybinių miškų sistema yra panaši į Lietuvos, ten jiems taip pat patikėta daug aplinkosaugos funkcijų, galima remtis jų pavyzdžiu.
Medienos pramonė ne pirmus metus skundžiasi negalinti pakankamai apsirūpinti medienos žaliava. Verslininkai teikė siūlymus organizuoti dviejų etapų medienos aukcionus, tačiau Generalinė urėdija, kitos institucijos jų nepalaikė. Kokios pozicijos laikysitės?
Dabar kiekviena urėdija atskirai organizuoja aukcionus, todėl stambiems verslininkams sunku nusipirkti pakankamai žaliavos. Reikia sukurti sistemą, kad per aukcionus būtų sukoncentruotas didesnis medienos kiekis. Tai galėtų būtų kas nors panašaus į biokuro biržą, tik reikia sugalvoti saugiklius, kad medienos pakaktų mažoms lentpjūvėms, kurios kaimuose neretai būna vienintelis darbdavys.