Naujienos
Europos Parlamente 2016-11-21 svarstytas ES miškų strategijos įgyvendinimas
Pirmadienį, lapkričio 21 d., 19:00 - 20:30 val. Strasbūro laiku (20:00 – 21:30 Vilniaus laiku) vyko bendras, neeilinis EP Žemės ūkio ir kaimo plėtros komiteto, EP Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos komiteto ir EP Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos komiteto posėdis, kuriame keistasi nuomonėmis su už žemės ūkį ir kaimo plėtrą atsakingu komisaru Philu Hoganu dėl ES miškų strategijos įgyvendinimo.
Šio posėdžio vaizdo transliacijos įrašo nuorodos (galima pasirinkti su vertimu į lietuvių k.): čia...>>>
arba -čia..>>>
Dalyvavusio šiame posėdyje europarlamentaro Bronio Ropės komentaras jo socialinio tinklo Facebook paskyroje:
"Miškas yra svarbus daugeliui sričių – tiek žemės ūkiui, tiek pramonei, tiek ir aplinkosaugai ar darbo vietų kūrimui, todėl ES miškų strategijos sėkmė yra kertinė Europos Sąjungos ateities sąlyga – tokia įžanga ES žemės ūkio komisaras Filas Hoganas šį vakarą pradėjo jungtinį trijų Parlamento komitetų posėdį. Iš tiesų, tiek komisaro pateikta statistika, tiek Komisijos planai, tiek ir europarlamentarų klausimai rodo, kiek daug miško tema yra svarbi daugeliui europiečių. Svarbi nepriklausomai nuo to, ar jie labiau domisi aplinkosauga, ar pramone ir prekyba, ar švietimu ir aukštosiomis technologijomis.
Iki vėlumos užsitęsusiame bendrame Europos Parlamento Žemės ūkio ir kaimo plėtros (AGRI), Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos (ENVE) ir Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos (ITRE) komitetų posėdyje dėl ES miškų strategijos įgyvendinimo, Komisaras pabrėžė, jog mes šiuo metu esame pereinamajame laikotarpyje nuo anglimi pagrįstos į anglies dvideginio neišmetančią ekonomiką. Todėl miškų, kaip anglies dvideginio perteklių sulaikančios ekosistemos dalies vaidmuo ateityje tik augs. Atitinkamai darnaus miškų valdymo klausimai, žmogaus veiklos ir aplinkos suderinamumo tematika užima svarbią vietą ES institucijų darbotvarkėje.
Svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kad šiuolaikinis miškų ūkis yra toli nuėjęs nuo tradicinių stereotipų, kuomet jis buvo įsivaizduojamas kaip aukšto darbo intensyvumo ir žemės pridedamosios srities ūkinė veikla. Šiuolaikinė miško pramonė dalyvauja aktyviai ir ES inovacijų darbotvarkėje, kuria aukštos pridėtinės vertės, sudėtingų technologijų produktus bei paslaugas. Septintajame Aplinkos veiksmų plane ES siekia stiprinti miškų valdymą, kovoti su miško teritorijų nykimu, skatinti darnų miškų valdymą ir miškų daugiafunkciškumą.
Miškų tvarkymui 2014-2020 m. Europos Sąjungos finansiniame laikotarpyje yra numatyti apie 2 mlrd. eurų. be to, apie 1,5 mlrd. eurų skirta miškų atsparumo didinimui. Numatoma, kad šiuo finansavimu pasinaudos apie 90 tūkstančių paramos gavėjų visoje Europos Sąjungoje.
Miškotvarka užima svarbų vaidmenį ir Europos Sąjungos išorės santykių darbotvarkėje. ES, įgyvendindama klimato kaitos padarinių mažinimo tikslus, aktyviai prisideda prie tropinių miškų išsaugojimo iniciatyvų. Kartu, visgi komisarui teko pripažinti, jog šioje srityje ES gali nuveikti kur kas daugiau, ypač besivystančiose šalyse.
Šio vakaro diskusijoje dėl ES miško politikos ateities buvo akcentuota, jog net ir būdamos artimos, ES valstybės narės visgi susiduria su skirtingais miškotvarkos iššūkiais. Todėl šioje srityje svarbu išlaikyti gero valdymo principus. ES lygmeniu turi būti nustatomi tik bendro pobūdžio darnios plėtros ir tvarumo tikslai.
Miškų politika buvo ir lieka labai svarbi Lietuvos ūkio šaka. Bendrame europiniame kontekste Lietuva kol kas atrodo ganėtinai prieštaringai. Vieną vertus, mūsų šalis pasižymi vienais didžiausių santykinių miškų plotų, turime gerai išvystymą miško pramonę, šis sektorius puikiai dalyvauja jau gerą dešimtmetį vykstančioje atsinaujinančios energetikos revoliucijoje. Neretai atskiros mūsų šalies iniciatyvos yra pateikiamos kaip gerosios tarptautinės praktikos pavyzdžiai. Tačiau naujoji šalies vyriausybė netrukus susidurs su gausiais miškotvarkos, darnaus miško panaudojimo reglamentavimo iššūkiais, sąlygotais daugelio anksčiau padarytų neatsakingų sprendimų. Lietuvos miško politikos sėkmė ir savalaikis pribrendusių reformų įgyvendinimas turi didžiulį potencialą prisidėti prie tolygesnės mūsų šalies plėtros bei geresnių darbo ir gyvenimo sąlygų kūrimo visuose Lietuvos regionuose."
Committee AGRI/ENVI/ITRE - 21/11/2016 (PM) posėdyje dalyvavo europarlamentaras Bronis Ropė |